MİTSO'ya hoşgeldiniz. Bugün: 22 Temmuz 2018, Pazar
Güvercinlik

IMG_0892

Güvercinlik. Bodrum’a yaklaşırken denizi ilk göreceğiniz belde

Bodruma doğru ilk yerleşim. Göl gibi deniz. Çepeçevre küçük oteller, lokantalar, evler. İleride Salih Adası. Güvercinlik Bodrum’a merhaba denen yer. Karşıdaki yüksek ve geniş Salih Adasının doğusundaki tepeler çam ormanı, etekler ise zeytinlikler kaplı. Bir zamanların küçük balıkçı köyü olarak tanınmıştı. Yol üstündeydi, son duraktı, ilk duraktı! Oysa şık otellere ev sahibi olunca önemli tatil beldelerinden birine dönüştü.
Karşısındaki Salih Adası koyun en büyük adası ve özellikle balık çiftliklerinin yerleştiği bölge.

Milas Karayolu üzerindeki Güvercinlik tabelasına sapınca 100 mt bile gitmeden güvercinlik meydanına ulaşılabiliyor. Küçük meydan sakin. Güvercinlik adı gibi güvercin yuvası niteliğinde kendine kapalı bir yerleşme. Doğal yapısı da genişlemeye  müsait değil. Bir uçtan diğer uca yürümek 10 dakika Güzelliği de bu küçüklüğünde ve yıllardır büyümemesinde, büyüyecek yerinin olmamasında. Huzurlu bir hoş sohbet köşesi adeta.

Doğal ve doyumsuz güzelliği, geleneksel yaşam anlayışını koruyan köylüleri, bir koyu kapatmış olan lüks tesisleri ile hoş bir doku hüküm sürüyor Güvercinlik’te…

Karşıda Salih Adası’nın manzarası, günün her saati durgun denizi ile Güvercinlik, Bodrum’un en çok rağbet gören yerlerinden biri. Bodrum Güvercinlik’in tadını çıkarabilmeniz için de hemen her tatil anlayışına hitap edebilecek Güvercinlik tesisleri bulunuyor. Bodrum Güvercinlik pansiyonları daha çok beldenin merkezinde yer alıyor. Köy yaşantısından bir demet sunan Güvercinlik pansiyonlarını genelde yerli aileler işletiyor. Bir balıkçı kasabasının huzur dolu sabahına uyanıyor, balıkçı teknelerinin motor sesleri ile gözünüzü sabaha açıyorsunuz. Güneyde ise 7-8 villalık bir tatil sitesinin bulunduğu bir başka koy var. Çevresi ağaçlarla kaplı ve kumsal. Deniz ise hala pırıl pırıl.

Bodrum – Güvercinlik yolunun Güvercinlik girişinde Antik Karyanda Kentinin kalıntıları görülebilir. Salih adasında antik Karyanda kenti olduğu ileri sürülse de, eski yerleşimi kanıtlayacak kalıntılar yok denecek kadar silik. Karyanda’lılar adayı terkedip Türkbükü Gölköy civarına yerleşmiş ve Yeni Karyanda’yı kurmuşlar.

Güvercinlik konaklamak demek, uygun konaklama fiyatlarından yararlanmak, dertlerinizden ve stresli günlerinizden uzaklaşmak, kendinizi biraz Egeli hissetmek gibi bir şey. Geç kalmadan Bodrum Güvercinlik pansiyonlarından yerinizi ayırtın ve tatil planlarınıza başlayın…