MİTSO'ya hoşgeldiniz. Bugün: 17 Ocak 2021, Pazar
MİTSO Hakkında

MİLAS TİCARET ve SANAYİ ODASI
TARİHİ DÜNÜ BUGÜNÜ VE GELECEĞİ
 
        Antik çağlarda karya ülkesi’nin beylikler döneminde de Menteşe Oğulları Beyliği’nin başkentliğini yapan Milas’ımızda ticaret yapan insanların bir araya gelmesi ile 1923 yılında kurulan Milas ticaret odası cumhuriyetimizle yaşıt olup yaklaşık olarak 90 yıldır da Milas’ın ve Milas’ta ticaret yapan odamıza kayıtlı üyelerimizin sesi olmuştur.
 
        Çok zor şartlar altında çarşı içinde küçük bir binada hizmet vermeye çalışan odamız daha sonra 1942 yılında Hisar Başı Mahallesi, Kunduracılar Caddesi,29 numaralı binayı kendi imkânları ile satın alarak burada hizmet vermeye başladı.
 
        Zamanla bu binanın da yetersiz kalması, ihtiyaçlara cevap verememesi üzerine 2000 yılında, odanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, üyelerimize daha iyi olanaklarda hizmet sunabilecek modern bir hizmet binası yapılması amacıyla çevre  yolu üzerinde bir arsa satın alındı ve inşaatına başlandı .Özverili çalışmalar ile yeni Milas Ticaret Odası hizmet binası 2005 yılı mart ayı içinde tamamlandı ve nisan ayından itibaren de hizmet vermeye başlandı.
 
        18 Temmuz 2005 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açılışı yapılan yeni hizmet binamızın açılış töreninde milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, daire amirleri, çeşitli oda, dernek başkanları ile oda üyelerimiz ve Milaslılar hazır bulundu.
 
        Bir yandan yeni hizmet binasının eksikleri tamamlanmaya çalışılırken bir taraftan da üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla odanın bilgisayar donanımı yenilendi, web sayfası hazırlandı, üye bilgilerinin güncellenmesi, üyelere bilgi akışının daha kolay sağlanabilmesi amacıyla oda bünyesinde bir Ar-Ge birimi oluşturuldu. Odamıza kayıtlı üyelerimize üye kayıt belgeleri, onur ve teşekkür belgeleri gönderildi. 3 ayda bir çıkartılmakta olan oda haber bülteni, dergi olarak yayımlanmaya başlamıştır. Milas’ın ekonomisi, tarihçesi, çevre beldelerinin tanıtımı, üyelerimizin bilgilerinin yer aldığı 2006 – 2007 Sosyo Ekonomil Bültenler hazırlanmıştır.
 
        Odamızın daha iyi temsil edilmesi amacıyla meclisin aldığı karar üzerine odamıza bir hizmet aracı alındı, ayrıca bir motosiklet alınarak hizmet akışının çabuklaştırılması sağlandı.
 
        1997 yılında kurulan ve odamızın da müteşebbis heyetinde yer aldığı Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmalarına hız verilerek yatırım planına alınması sağlandı ve şu an arsa satışı yapılır konuma getirildi.
 
        İlçemizde ilk golf sahasının yapımına, Güllük limanının şehir dışına çıkarılarak daha komplike olarak yaptırılmasına öncülük edildi. Sosyal yardımlaşma fon kurulunda aktif görev alındı. Eğitime katkı sağlamak amacıyla,ihtiyacı olan okullara bizim kullanmadığımız oda demirbaşları karşılıksız olarak verildi. Okul çağındaki öğrencilere kırtasiye yardımı yapıldı. Semiha Altunkan İlköğretim Okulu kardeş okul seçildi. İmkanlarımızın elverdiği oranlarda bu okulun ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışılacak.           
 
        Üyelerin ve Milas’ın sıkıntıları, sorunları, ihtiyaçları dikkatle takip edildi, müdahale edilmesi gerekli konularda son derece hassas davranılarak girişimlerde bulunuldu, konu ile ilgili kurumlarla yazışmalar yapıldı, Milas’ta bulunan kamu kurum ve kuruluşları, resmi daireler, oda ve dernekler ile ilişkiler geliştirildi.
 
         Oda yönetimi, meclisi ve çalışan personelinin özverili çalışmalarıyla Milas Ticaret ve Sanayş Odası’na bir ivme kazandırıldı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Milas’ın ekonomisinde ve gelişmesinde söz sahibi bir oda durumuna getirildi. Bundan sonrada çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam edecek ve odamızı, üyelerimizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bize bu imkânı veren, bizi destekleyen herkese teşekkür ediyoruz.
Odanın Kuruluş Yılı :  1923
Personel Sayısı       :  11
Şirket Tipi                         Adet Sermaye Toplam (TL)
Anonim Şirket 109 103,411,324.00
Kolektif Şirket 11 224,045.60
Komandit Şirket 1 1.00
Kooperatif 96 21,530,058.83
Limited Şirket 642 98,950,482.00
Gerçek Kişi Ticari İşletmesi 716 15,255,059.02
Diğer 6 2.500.00
Dernek İktisadi İşletmesi 1 0.00
Kamu Kuruluşu 2 25.00
Genel Toplam       1591 239,359,895.45