DOLAR
32,5157
EURO
34,9332
ALTIN
2.423,79
BIST
9.722,09


“MİLAS’IN ARSA STOKLARI TÜKENDİ”

“MİLAS’IN ARSA STOKLARI TÜKENDİ”
31.03.2017 16:08
0
A+
A-

*MİTSO’nun inşaat sektörüne yönelik ziyaretlerinde şehir içindeki arsa stoklarının tükendiği, müteahhit firmaların “kentsel dönüşüm”e yöneldiği bildirildi.

*Milas’ta kentsel gelişim alanlarının belirlenerek arsa üretiminin planlanması isteniyor.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin inşaat ve müteahhitlik firmalarına ziyaretleri sırasında şehirdeki arsa sıkıntısı dile getirildi. Şehir içindeki arsa stoklarının bitmesi nedeniyle müteahhit firmaların “kentsel dönüşüm”e yöneldikleri belirtilerek kentsel gelişim alanlarının belirlenmesi ve yeni arsa üretiminin planlanması gerektiği belirtildi.

MİTSO Yönetimi üye ziyaretlerini sürdürüyor. İnşaat ve müteahhitlik firmalarına yapılan ziyaretlerde şehir içindeki arsa stoklarının tükendiği ifade edilerek müteahhit firmaların şehir içindeki yaşlı yapı stokuna yöneldiği ve “kentsel dönüşüm” yoluyla işlerini sürdürmeye çalıştığı anlatıldı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı; Milas’taki inşaat ve müteahhitlik firmalarından Altunay Mimarlık, Müteahhitlik, İnşaat, Tarım, Canlı Hayvancılık, Madencilik İthalat, İhracat, Sanayi, Ticaret Ltd. Şirketini ziyaret ettiler. Altunay Ltd. Şirketinin Genel Müdürü Osman Altunay ve Müdürü Mimar Abdullah Altunay ile görüşen MİTSO yöneticileri, odanın faaliyetlerini anlattılar. Üyelerin oda çalışmalarıyla ilgili veya kendi mesleki alanlarıyla ilgili görüş, öneri ve beklentilerini değerlendirmek için bu ziyaretleri yaptıklarını anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta oldukça hareketli bir inşaat sektörü olduğunu ve müteahhit firma sayısının giderek arttığını ifade etti. Milas’ın göç alan bir ilçe merkezi olması nedeniyle inşaat sektörünün ekonomik dalgalanmalardan çok etkilenmediğini anlatan Reşit Özer “Diğer sektörlerde bir durağanlık yaşansa bile Milas’ta inşaat sektörü her zaman kendini koruyabiliyor” dedi.

Altunay Ltd. Şti’nin Genel Müdürü Osman Altunay, MİTSO yönetiminin ziyareti nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getirerek oda yöneticilerine teşekkür etti. Aynı zamanda Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği Başkanı da olan Altunay firmasının müdürü Mimar Abdullah Altunay, Milas’ta artık arsa stokunun tükendiğini söyledi. Abdullah Altunay “Milas’ta gerçekten hareketli bir inşaat sektörü var. Oldukça çok sayıda da inşaat veya müteahhitlik firması da faaliyet gösteriyor. Ancak artık şehir içindeki arsa stokları tükendi. İnşaat veya müteahhitlik firmaları, şehir içindeki arsa stoklarının bitme aşamasına gelmesi nedeniyle artık yaşlı yapı stokuna yönelerek “kentsel dönüşüm” kapsamında çalışma yapıyorlar” dedi. Şehrin gelişim alanlarının belirlenerek yeni arsalar üretilmesi gerektiğini anlatan Abdullah Altunay “Eğer yeni arsa stokları üretemezsek kısa süre içinde Milas’ta inşaat sektörü tıkanma yaşayabilir” dedi.

İKİNCİ KONUT YAPIMI YAVAŞLADI

Kazıklı’dan Güvercinlik’e, Çökertme’den Ören’e Milas’ın sahip olduğu uzun kıyı şeridinde yıllardır canlı bir ikinci konut yapımı işi olduğunu fakat bu alanda şimdi bir durgunluk yaşandığını ifade eden Abdullah Altunay “Milas kıyılarında ikinci konut yapımı yavaşladı fakat bunların el değiştirmesinde bir hareketlilik gözleniyor” diye konuştu.

MİMARLAR KALIP İÇİNDE

Aynı zamanda Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliğinin eski başkanı da olan Mimar Abdullah Altunay, yürürlükteki imar mevzuatı nedeniyle mimarların özgür tasarımlar geliştiremediğini belirterek “İmar mevzuatında kalıplar belirlenmiş durumda. Mimarlar da bu kalıplar içinde hareket etmek zorunda kalıyorlar. Böyle olunca da şehirlerde üç aşağı, beş yukarı birbirine benzer yapılar çıkıyor” dedi.