DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MİLAS’IN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİNİN DENETİMİNDE İŞBİRLİĞİ

MİLAS’IN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİNİN DENETİMİNDE İŞBİRLİĞİ
28.10.2021 12:25
0
A+
A-

Milas’ın coğrafi işaretli gıda ürünlerinden olan Milas zeytinyağı, Milas yağlı zeytini, Milas tepsi böreği ile coğrafi işaret alınmak üzere başvurusu yapılmış Milas’a özgü diğer bazı gıda ürünlerinin yapım ve satış koşullarına uygunluğunun denetimi için MİTSO ile Belediye Başkanlığı, Milas Meslek Yüksekokulu, İlçe Gıda Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ile Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası arasında işbirliği yapılıyor. Coğrafi işaretli ürünlerin coğrafi işaret tescil koşullarına uyup uymadığının belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyon, üretici firmaların haberi olmaksızın piyasadan topladığı coğrafi işaretli ürünleri denetliyor. Komisyonun gerek görmesi halinde denetimler, giderleri MİTSO tarafından karşılanmak üzere akredite olmuş laboratuarlara da incelettiriliyor.

Milas’ın coğrafi işaretli gıda ürünleriyle coğrafi işaret alınmak üzere MİTSO tarafından başvurusu yapılmış olan ve halen işlemlerin devam ettiği bazı gıda ürünlerinin denetimi için oluşturulan denetim komisyonunda görev alacak olan Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası arasında protokol imzalandı. MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile GMYSEO  adına Yönetim Kurul Başkanı Mustafa Sezgin‘in imzaladığı protokol gereğince coğrafi işaretli Milas gıda ürünlerinin yapım ve satış özellikleri denetlenecek. MİTSO‘da yapılan imza töreninde GMYSEO adına denetimlerde Şafak Kaya’nın görev alacağını belirten oda başkanı Mustafa Sezgin “MİTSO, Milas ürünlerine coğrafi işaretler kazandırarak Milas’ımıza çok önemli hizmetlerde bulunuyor. Biz de odamız adına bunun bir ucundan tutarak katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas’ın coğrafi işaretli gıda ürünlerinin denetiminde görev aldıkları için MGYSEO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezgin‘e teşekkür etti. Özer “Coğrafi işaret, bir yörenin ürünlerinin değerine değer katıyor. Üretimde markalaşmayı arttırıyor. Yöresel ürünlerin unutulmasını, yok olup gitmesini, zamanla yapım veya üretim özelliklerinin değişmesini önlüyor. Biz bunu Milas zeytinyağında çok açık bir şekilde görüyoruz. Şimdi yine Milas’a özgü bazı gıda ürünlerimizin de coğrafi işaretlerini almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurumuzu yaptık. Yazışmalar sürüyor. Hedefimiz, daha çok ürünümüzü coğrafi işaret kazandırmak” dedi.