DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


MİTSO, KENT ARŞİVİ VE MÜZESİNE DESTEK OLACAK.

MİTSO, KENT ARŞİVİ VE MÜZESİNE DESTEK OLACAK.
12.02.2016 16:57
0
A+
A-

Milas Belediyesi adına Kent Arşivi ve Müzesi kurmak için çalışmalarını sürdürmekte olan Prof. Dr. Engin Berber; Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat ile birlikte MİTSO’yu ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kendisinin 15 kişiden oluşan bir ekip oluşturarak Ödemiş ve Kuşadası’nın Kent Arşivi ve Müzesi’ni kurduklarını anlatan Prof. Dr. Engin Berber, müze için Milas’ın geçmişini yansıtan 80 yaşından daha eski ve erken Cumhuriyet dönemine ilişkin her türlü belgeye, evlerde, işyerlerinde kullanılmış olan her türlü taşınabilir kültür varlığına ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kurulacak Kent Arşivi ve Müzesi’nin tüm araştırmacıların ve isteyen herkesin yararlanmasına açık olacağını anlatan Prof. Dr. Engin Berber  “Biz sadece şimdiki nesle değil, gelecek nesillere de sağlıklı bir belgeler dizisi bırakmak istiyoruz” dedi. Müzenin, restorasyonu tamamlanan Çöllüoğlu Hanı’nın üst katında açılacağını belirten Prof. Dr. Engin Berber, oda üyelerine “Osmanlı’dan Cumhuriyete Türk Kadınları” konulu bir konferans verebileceğini de ifade etti.

Milas Belediye Başkan Vekili Zeynep Mat ise belediye olarak Kent Arşivi ve Müzesi’ni çok önemsediklerini ve bu konuda belediye olarak destek verdiklerini anlattı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Kent Arşivi ve Müzesi çalışmalarına destek olacaklarını söyledi. Milas’ın tanıtımını her fırsatta ve her ortamda yapmaya çalıştıklarını ifade eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Oda olarak bu tür çalışmalara her zaman destek vermeye hazırız.MİTSO olarak her gittiğimiz fuarda Milas’ımızın tarihini anlatmaya çalışıyoruz. Hekatomnos Anıtmezarı, Gümüşkesen Anıtmezarı ve Baltalıkapı resimlerimizi asıp ziyaretçilerimize Milas’ın tarihi zenginliklerini tanıtmaya çalışıyoruz. Uzunyuva’da açılacak müzeye de destek veriyoruz. Oranın döşemesine de katkıda bulunduk. Orada açılacak halı müzesine de desteğimiz olacak. Oda olarak TÜRSAB ile görüşmeler içerisindeyiz. Kendileri de Milas’a sıcak bakıyorlar. Bu projeleri bitirip bir an önce turizminden payımızı almalıyız.Biz bu işler için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.