DOLAR
33,0023
EURO
35,9785
ALTIN
2.569,37
BIST
11.064,85


6. Zeytin Hasat Şenliği için Milas’a gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu istişare toplantısı yaptı

6. Zeytin Hasat Şenliği için Milas’a gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu istişare toplantısı yaptı
05.11.2019 11:48
0
A+
A-

“ÇALIŞTIRDIĞINIZ HER KİŞİ EHLİYET ALMAK ZORUNDA”

*TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 81 ildeki 81 meslek lisesinin TOBB’a devredildiğini bildirerek oda ve borsa başkanlarından bu liselere sahip çıkmalarını istedi.

            Milas’ta yapılan 6. Zeytin Hasat Şenliği için gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, MİTSO’da bölgedeki TOBB üyesi oda ve borsaların başkanları, kadın ve genç girişimcilerin katıldığı bir istişare toplantısı yaptı. Toplantıda işverenlerin yanlarında çalıştırdığı her kişi için eğitim belgesi alması gerektiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Çalıştırdığınız her kişi ehliyet almak zorunda” diye oda ve borsa başkanlarını uyardı.

            TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 6. Zeyitn Hasat Şenliği için Milas’a geldi. Şenlik programından sonra Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, yöredeki Oda ve Borsa başkanlarıyla kadın ve genç girişimcilerin katıldığı bir istişare toplantısı yapan Hisarcıklıoğlu, bazı konulardaki yasal yaptırımları hatırlatarak oda ve borsa başkanlarını uyardı. Muğla Valisi Esengül Civelek ile Milas Kaymakamı Eren Arslan‘ın da katıldığı toplantıda mesleki eğitimin nitelikli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yapıldığını da anlatan Hisarcıklıoğlu “Üyelerimiz nitelikli ara elaman bulamadıklarından yakınıyorlar. Bu sorunu çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yaptık. 81 ildeki 81 meslek lisesi TOBB’a devredildi. Buna sahip çıkıp, eğitimi nitelikli hale getirmek zorundayız. İlinizdeki TOBB’a devredilen meslek liselerine sahip çıkın” dedi.

            TOBB’nin girişimleri sonucunda alacak sigortası çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Alacağına alacak sigortası yaptıran, alacağını sigortadan alabilecek. Bunu üyelerinize duyurun” dedi.

            TOBB’nin son 2 yılda 250 bin üyesinin 65 milyon TL’lik krediye ulaşmasını sağladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu oda ve borsa başkanlarını “Çalıştırdığınız her kişiye ehliyet almak zorundasınız” diye de uyardı. Hisarcıklıoğlu; tehlikeli ve çok tehlikeli gruplarındaki 143 meslek ve galericilik, emlakçilik, servis şoförlüğü için de mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olduğunu hatırlattı. Bu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işverene, ayda kişi başına 775 TL para cezası uygulanacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, sınav için gereken ücretin de İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını bildirdi.

            Konuşmasında arabululuculuk konusuna da değinen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 2018’den itibaren işçi – işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu olduğunu, 2019’dan itibaren ise ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun zorunlu hale geldiğini anlatarak “Uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurulduğunda yüzde 65 anlaşma sağlanıyor. Bu yüzden tahkim, hem mahkemeye göre daha hızlı hem de daha ucuz” dedi.

            TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Oda ve Borsa başkanlarının yönelttiği çeşitli soruları yanıtladı ve toplantı bitiminde bir de sürpriz yaptı. Hisarcıklıoğlu; 29 Ekim tarihinde doğan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Koray Özcan ile Muğla Borsası Meclis Başkanı Uğur Özen için hazırlattığı bir doğum günü pastasını kendilerine ikram etti.

            TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Esengül Civelek‘e bir plaket armağan etti.

            Toplantının bitiminde MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ziyaretinin anısına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘na MİTSO adına, coğrafi işaret belgeli bir Milas el halısı armağan ettiler.