DOLAR
32,8872
EURO
35,8430
ALTIN
2.532,15
BIST
11.172,75


TOBB – MİTSO İŞBİRLİĞİNDE 500 ÖĞRENCİYE AYKKABI VE MONT

TOBB – MİTSO İŞBİRLİĞİNDE 500 ÖĞRENCİYE AYKKABI VE MONT
30.09.2014 14:50
0
A+
A-

*MİTSO’da Ağustos bütçesi oybirliği ile kabul edildi. 

*Reşit Özer “Sayın Başbakan’ın Konya’daki Ahilik kutlamalarında, MİTSO’nun önerisinden yola çıkarak AVM’lerde yerli üretici ve esnaflara % 5 yer ayrılacağını söylemesi bizim için gurur vericidir” dedi.

*MİTSO – TOBB işbirliğinde bu yıl ihtiyaç sahibi 500 öğrenciye ayakkabı ve mont dağıtacak.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül ayı olağan meclis toplantısında, odanın Ağustos ayı bütçesi, oturumda hazır bulunan üyelerin oybirliği ile kabul edildi. Meclis toplantısında odanın bir aylık çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, bu yıl TOBB’nin gönderdiği 30 bin lira ile ihtiyaç sahibi 500 öğrenciye ayakkabı ve mont alınacağını söyledi.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel tarafından açılan meclis toplantısında oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu tarafından okunan Ağustos ayı kat’i mizanında 746 bin 153 TL 25 krş. olarak görülen alacak borç dengesiyle ilgili yapılan açıklamalardan sonra kat’i mizan oybirliği ile kabul edildi.

Meclis Başkanı Mustafa Yüksel daha sonra sözü, son bir aylık oda çalışmaları hakkında bilgi vermesi için Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e verdi. Reşit Özer, MİTSO meclis üyelerine OSB hakkındaki son gelişmeleri anlattı. Özer, Ekim ayı içinde yapılacak altyapı ihalesini beklediklerini söyledi. Milas Kaymakamlığı ve bazı kuruluşlarla birlikte Kasım ayı sonunda Zeytin Hasat Şenliği düzenleneceğini belirten Reşit Özer “Amacımız, Milas zeytinini ve zeytinyağını tanıtmak. Bunun için bir şenlik düzenleyeceğiz” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun hafta sonu Konya’da yapılan Ahilik törenlerinde AVM’ler karşısında esnafın desteklenmesi için AVM’lerin toplan alanının % 5’ini yerli üretici ve esnaflara açacaklarını söylediğnii hatırlatan Reşit Özer şöyle konuştu:

“Bu tamamen MİTSO’nun bir proje başarısıdır. Biz, AVM’ler karşısında yerli üretici ve esnafların desteklenmesi amacıyla AVM’lerin toplam raf alanının % 10’unun yerel ürünlere ve üreticilere açılmasını talep ediyorduk. Talebimizi TOBB’ye yazılı olarak sunmuştuk. TOBB de bunu ilgili bakanlıklara iletti. Bu gelişmelerin ardından ilgili bakanlık ve hükümet önerimizi benimsedi. Gerçi biz % 10 talep ediyoruz. Bunun için talebimizi yineledik. Fakat Sayın Başbakanın bizim önerimizden, bizim talebimizden yola çıkarak Konya’daki Ahilik kutlamalarında AVM’lerde esnaflara, yerli üreticilere % 5 alan ayrılacağını söylemesi, MİTSO’nun bir başarısıdır. Bu bizim için gurur verici bir gelişmedir”.

Öte yandan 23 Ekim tarihinde sigortacılıkla ilgili bir eğitim düzenleneceğini, Milaslı balık ve zeytinyağı üreticilerinin rekabet gücünü arttırmak için güneş veya rüzgar enerjisinden yararlanmak için hazırladıkları fizibilite projesinin GEKA’dan 88 bin 500 TL hibe desteği kazandığını anlatan Reşit Özer daha sonra bu yıl öğrencilere yapılacak yardımla ilgili olarak şunları söyledi:

“TOBB geleneksel olarak her yıl kendisine bağlı oda ve borsalara ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için kaynak gönderiyor. Bu yıl bize 30 bin TL geldi. Bu parayla ihtiyaç sahibi 500 öğrenciye ayakkabı ve mont alacağız. Ayakkabı ve montları, yine her yıl olduğu gibi verilecek en düşük fiyat teklifini kabul eden odamız üyesi esnaflarımızdan alacağız”.

 

tobb 500 öğrenci1