DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


MİTSO, SU VE DENİZ ÜRÜNLERİ SATIŞ ELEMANLARI İÇİN HİJYEN EĞİTİMİ DÜZENLEDİ

MİTSO, SU VE DENİZ ÜRÜNLERİ SATIŞ ELEMANLARI İÇİN HİJYEN EĞİTİMİ DÜZENLEDİ
05.03.2014 16:38
0
A+
A-

*5 Temmuz 2013 tarihinde çıkarılan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” gereğince, 5 Temmuz 2014 tarihine kadar insan sağlığı ile ilgili işyerlerinde çalışanların en az 8 saatlik hijyen eğitimi alması gerekiyor.

 

*5 Temmuz 2014 tarihinden başlayarak insan sağlığı ile ilgili işyerlerinde hijyen eğitimi almamış her kişi için 250 – 1000 TL arasında para cezası uygulanacak.

 

*MİTSO, üyelerine yardımcı olabilmek amacıyla ilk hijyen eğitimini su ve deniz ürünleri işkolunda çalışanlar için düzenledi.

 

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası, “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” gereğince, su ve deniz ürünleri satış elemanları için hijyen eğitimi düzenledi. 8 Saat süren eğitime 41 işkolu çalışanı katıldı. İnsan sağlığını ilgilendiren bazı işkollarına yönelik hijyen eğitimleri de MİTSO tarafından düzenlenecek. Yönetmelik gereği, hijyen eğitimi almamış kişi çalıştıran işyerlerine 5 Temmuzdan itibaren kişi başına 250 – 1000 TL arasında para cezası uygulanacak.

 

Sağlık Bakanlığı, İşçileri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 1593 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 127. maddesine dayanarak hazırlanan ve 5 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” gereğince, insan sağlığı ile ilgili işkollarında çalışanların 5 Temmuz 2014 tarihine kadar, en az 8 saat hijyen eğiti alması gerekiyor. Yönetmelik gereğince hijyen eğitimi kurslarının düzenlenmesi amacıyla oluşturulan ve ilgili kuruluşlarla meslek odalarının katıldığı toplantıda oluşturulan programa ve işbölümüne göre MİTSO, Milas İlçe Halk Eğitimi Müdürlüğü ile işbirliği yaparak ilk hijyen eğitimini su ve deniz ürünleri satışx elemanları için düzenledi. MİTSO’nun ilk hijyen eğitimine 41 kişi katıldı.

 

Eğitim çalışmasının açılış konuşmasını yapan Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Kızılca, insan sağlığını ilgilendiren işyerlerinde çalışanların mutlaka en az 8 saat hijyen eğitimi almasının zorunlu olduğunu belirterek “Eğer insan sağlığı ile ilgili bir işyerinde hijyen eğitimi almamış bir kişi çalıştırılırsa bunun 250 lira ile 1000 lira arasında cezası var. İşyeri sahibinin hijyen eğitimi belgesi olmayan her çalışan için ödeyeceği ceza birbirine ekleniyor. Cezalar ağır. Bu nedenle bu tür işlerle uğraşan herkesin mutlaka hijyen eğitimi alması gerekiyor. İşyeri sahipleri de işyerlerinde mutlaka hijyen eğitimi belgesi olan kişileri çalıştırmak zorundalar” diye konuştu.

 

Daha sonra Halk Eğitimi Merkezi’nden Sağlık Eğitimcisi Hasan Karabağ tarafından 41 balıkçılık işkolu çalışanına 8 saat süren bir eğitim verildi. Eğitime katılanlar, eğitim sonunda 20 sorudan oluşan bir sınava katıldılar. Eğitime katılanlar için düzenlenecek katılım belgeleri daha sonra kendilerine iletilecek.

 

Öte yandan balıkçılık işkolu için hijyen eğitimi düzenleyen MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yönetmelik gereği insan sağlığı ile ilgili işkollarında çalışanların 5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimi almasının zorunlu hale getirildiğini hatırlatarak “Bu tarihi kadar hijyen eğitimi almamış olanlara 5 Temmuz 2014 tarihinden itibaren kişi başına 250 – 1000 TL arasında ceza uygulanacak. Biz de bu nedenle üyelerimize yardımcı olabilmek amacıyla hijyen eğitimleri düzenleyeceğiz. İlk olarak Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanları için eğitim düzenledik. Daha sonra, Şarküteri, Bakkal ve Gıda Pazarları Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi, Otel / Motel ve Lokanta Yöneticileri Hijyen Eğitimi, Pastacılar Hijyen Eğitimi, Servis Görevlileri (Garsonlar) Hijyen Eğitimi, Şef (Yiyecek Hazırlama ve Sunum Hizmetleri Hijyen Eğitimi ve Zeytin İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi olmak üzere 7 meslek grubuna yönelik olarak hijyen eğitimleri düzenleyeceğiz. Bu  kursların düzenleneceği tarihler daha sonra MİTSO tarafından açıklanacak. Üyelerimiz bize taleplerini ilettikleri sürece bu kursları düzenleyerek onlara yardımcı olmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

 

su ürünleri hijyen eğitimi04032014 (2) su ürünleri hijyen eğitimi04032014 (5) su ürünleri hijyen eğitimi04032014 (13) su ürünleri hijyen eğitimi04032014 (15)