DOLAR
33,0857
EURO
36,0242
ALTIN
2.562,24
BIST
11.064,85


Akarca Çiftliği’nin AB Coğrafi işaretli Milas zeytinyağı altın madalya kazandı. İTALYA’DA YAPILAN EVO ULUSLARARASI ZEYTİNYAĞI YARIŞMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Akarca Çiftliği’nin AB Coğrafi işaretli Milas zeytinyağı altın madalya kazandı. İTALYA’DA YAPILAN EVO ULUSLARARASI ZEYTİNYAĞI YARIŞMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI
25.05.2021 08:46
0
A+
A-

İtalya’da her yıl mükemmel niteliklere sahip zeytinyağlarını belirleyip tanıtmak amacıyla yapılan ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce zeytinyağının katıldığı EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmalarının 6’ıncısının sonuçları açıklandı. 2020 / 2021 yılı ürünün değerlendirdiği yarışmada Türkiye’den 43 zeytinyağı altın, 35 zeytinyağı markası ise gümüş madalya kazandı.

Altın madalya kazanan zeytinyağları arasında mart ayında Milas’tan Malezya’ya 6.5 ton AB coğrafi işaret tescilli Milas zeytinyağı ihraç etmeyi başaran ve Haziran ayında da yine aynı ülkeye 7.5 ton zeytinyağı ihraç etmeye hazırlanan Akarca Çiftliği zeytinyağı da bulunuyor.

EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasına, sadece ürünlerin üretim sürecinin izlenebilirliğini ve menşeini garanti edebilen üreticiler katılıyor. İtalya’nın en önemli zeytinyağı yarışmalarından birisi olarak kabul edilen ve dünyanın en iyi ilk beş yarışmasından birisi olarak değerlendirilen EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında, dünyanın dört bir tarafından yarışmaya katılan zeytinyağlarını mesleklerinde uzmanlaşmış bir profesyonellerden oluşan bir jüri tarafından değerlendiriliyor.

Bu yıl 6’ıncısı yapılan ve 2020 / 2021 yılı zeytinyağlarının değerlendirildiği EVO Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında 43 altın, 35 gümüş madalya kazanan Türk zeytinyağlarının yanısıra İtalya‘dan 129, Yunanistan‘dan 46, İspanya’dan 32, Brezilya’dan 14, Portekiz’den 8, Hırvatistan’dan 6, Tunus, Ürdün ve Arjantin‘den 3’er, Fas‘tan 2, Fransa, Slovenya, İsrail, Suudi Arabistan ve Peru‘dan 1’er marka altın madalya ile ödüllendirildiler.

Öte yandan Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret almış ilk ve tek Türk zeytinyağı olan Milas zeytinyağı ile İtalya’da yapılan yarışmada Akarca Çiftliği zeytinyağının altın madalya kazanması Milas’ta sevinçle karşılandı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Akarca Çiftliği zeytinyağının üreticisi Ömer Faruk Akarca‘yı kutladı ve başarılarının devamını diledi. Reşit Özer, Akarca Çiftliği zeytinyağının Nisan ayında Malezya’ya 6.5 ton Milas zeytinyağı ihraç ettiğini, haziran ayında da 7.5 ton zeytinyağı ihraç etmeye hazırlandığını hatırlatarak “Akarca Çiftliğinin İtalya’da kazandığı altın madalya, Milaslı zeytinyağı üreticisini gururlandırmıştır” diye konuştu.