DOLAR
32,4022
EURO
34,5514
ALTIN
2.454,89
BIST
9.716,66


DİVİN ZEYTİNYAĞI DA MİTSO’DAN COĞRAFİ İŞARET ETİKETİ ALDI

DİVİN ZEYTİNYAĞI DA MİTSO’DAN COĞRAFİ İŞARET ETİKETİ ALDI
22.06.2017 12:43
0
A+
A-

*MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almayı başaran ikinci zeytinyağı markası Divin oldu.

*Divin’in şimdiki hedefi coğrafi işaretli zeytinyağı ihracatı.

*Zeytinyağı üreticisi Serhat Aslan, “Coğrafi işaret alarak Milas yöresi zeytinyağının değerine değer katan MİTSO’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Milas ilçe sınırları içinde, yöreye özgü memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescil belgesi almasından sonra coğrafi işaret talepleri ardı ardına gelmeye başladı. Menteşe Som’dan sonra Divin marka zeytinyağı için de coğrafi işaret etiketi alındı. Bir süre önce Ayvalık’ta düzenlenen 9. Ulusal, Naturel Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda altın madalya kazanan Divin zeytinyağı, artık coğrafi işaret etiketiyle satışa sunulacak.

MİTSO’nun Milas zeytinyağına coğrafi işaret patenti almasının ardından coğrafi işaret etiketi almak için üretici firmalardan talepler gelmeye başladı. MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almak için ilk başvuruda bulunan TARİŞ’in işlemleri devem ederken coğrafi işaret etiketini ilk alan firma Menteşe Som zeytinyağı olmuştu. Ürettiği zeytinyağının kalitesinin coğrafi işaret standartlarında olduğunu, akredite olmuş laboratuarlarda yapılmış kimyasal ve duyusal analizler sonucunda kanıtlayan Divin markası da coğrafi işaret etiketi almaya hak kazandı. MİTSO tarafından özel olarak bastırılan coğrafi işaret etiketleri Divin zeytinyağı üreticisi Serhat Aslan’a teslim edildi.

Asıl işi Almanca mütercim/tercümanlık olan Artvin Şavşatlı Serhat Aslan, bir süre önce mesleğini bıraktı ve Milas’ın Derince köyü yakınlarında Hazine’den kiraladığı zeytinlik alanda modern yöntemler uygulayarak zeytinyağı üretmeye başladı. Serhat Aslan ürettiği zeytinyağını, kızı ve eşinin adlarını verdiği “Divin” ve “Mira” adlarıyla markalaştırdı. Bir süre sonra Zeytindostu Derneği tarafından Türkiye’nin önde gelen zeytincilik bölgelerinden Ayvalık’ta düzenlenen yarışmada Serhat Aslan, Milas’ın Derince köyü yöresindeki zeytinlerinden elde edilmiş Divin markalı zeytinyağı ile altın madalya kazanmayı başardı.

MİTSO’nun Milas yöresinde memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescili almasının ardından Serhat Aslan da MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi almak üzere başvuruda bulundu. Akredite olmuş laboratuarlarda yapılan kimyasal ve duyusal analizler sonucunda Divin marka zeytinyağının coğrafi işaret standartlarına uygun olduğunun anlaşılması üzerine Aslan’a bin tane coğrafi işaret etiketi MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından teslim edildi.

Zeytinyağı üreticisi Serhat Aslan kısa bir süre önce başladığı zeytinyağı üretiminde bir taraftan Ayvalık gibi çok önemli bir zeytincilik bölgesinde altın madalya kazanmayı başardığını, diğer yandan MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alma başarısı gösterdiğini belirterek “Biz uyguladığımız bilimsel ve modern yöntemlerle yörede çok kaliteli zeytinyağı üretilebileceğini kanıtladık. Bu konuda yöremizdeki diğer üreticilerimizin de önünü açtık. Geleneksel yöntemlerle zeytinyağı üreten ve hak ettiği değeri bulamayan üreticiler de bizi örnek alarak kaliteli üretime yönelmeye başladılar. Çevremize örnek olmayı başardığımız için de sevinçliyiz, gururluyuz” dedi. Serhat Aslan, bundan sonraki hedeflerinin coğrafi işaret etiketli Divin zeytinyağı ile ihracata yönelmek olduğunu ifade etti. Serhat Aslan, “Milas yöresi zeytinyağına coğrafi işaret almayı başararak çok büyük bir değer kazandıran MİTSO’ya da çok teşekkür ederim. MİTSO, coğrafi işaret alarak zeytinyağımızın değerine değer kattı” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de coğrafi işaret etiketi almaya hak kazanan Serhat Aslan’ı kutlayarak “Biz de size Milas yöresindeki geleneksel tarzda üretim yapmakta olan üreticilere örnek oluşturduğunuz için kutluyor ve teşekkür ediyoruz. Sizler gibi genç ve girişimci üyelerimizle Milas zeytinyağının tüm dünya pazarlarında hak ettiği değeri bulacağına inanıyoruz” dedi.