DOLAR
33,0119
EURO
35,9916
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


DÜNYANIN EN BÜYÜK BEGONVİL BAHÇESİ MİLAS’TA

DÜNYANIN EN BÜYÜK BEGONVİL BAHÇESİ MİLAS’TA
27.04.2017 10:52
0
A+
A-

*MİTSO’nun ziyaret ettiği Ağaoğlu Turizm İnşaat A.Ş.’nin Milas’ın Dörttepe mahallesindeki fidanlığının yöneticilerinden Can Pulak “dünyanın en büyük begonvil bahçesi”ne sahip olduklarını söyledi.

*Can Pulak, İspanya’da içinde 60 bin, Yunanistan’da 20 bin begonvil olan fidanlıklar bulunduğunu oysa Milas’ın Dörttepe mahallesindeki fidanlıklarında 75 bin begonvil bulunduğunu belirtti.

*Sahip olduğu 75 bin begonvil fidanıyla dünyanın en büyük begonvil fidanlığı durumundaki fidanlık sadece 14 işçi ve 4 yönetici ile çalışıyor.

Dünyanın en büyük begonvil fidanlığı Milas’ta bulunuyor. Ağaoğlu Turizm İnşaat A.Ş’nin Milas’ın Dörttepe mahallesindeki fidanlığında tam 75 bin begonvil çiçeği bulunuyor. Fidanlıkta, özellikle Bodrum ile özdeşleşen begonvil çiçeklerinin yanısıra 30 bin feniks, 20 bin palmiye, 50 bin gül olmak üzere 167 çeşit ağaç, ağaççık ve çiçek yetiştiriliyor.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont ve Odanın Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu; Milas’ın Dörttepe mahallesinde, Bodrum karayolu kenarındaki Ağaoğlu Turizm İnşaat A.Ş.’nin fidanlığı yöneticilerinden, tanınmış gazeteci Can Pulak’ı ziyaret ettiler. Bir süre önce Can Pulak’ın yaptığı ziyarete karşılık yapılan ziyarette Milas turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenler de değerlendirildi. Can Pulak, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e Milas’a gelen turistlerin şehrin tarihi yerlerini dolaşabilecekleri bir taşıt yapılmasını ve tanıtım için Milas’a gazetecilerin ve sanatçıların davet edilmesini önerdi.

Ağaoğlu Turizm ve İnşaat A.Ş.’ye ait fidanlık hakkında da konuklarına açıklamada bulunan deneyimli gazeteci Can Pulak, tesislerinde 167 çeşit ağaç ve ağaççık olduğunu belirterek “Burası aynı zamanda dünyanın en büyük begonvil parkı. Yunanistan’da 20 bin, İspanya’da 60 bin fidanlık begonvil bahçesi var iken bizde tam 75 bin begonvil fidanı var. Bu bakımdan dünyanın en büyük begonvil parkına sahibiz” diye konuştu. Fidanlıkta ayrıca 50 bin gül, 30 bin feniks, 20 bin palmiye ve çok çeşitli meyve ağaçlarının da olduğunu anlatan Can Pulak “Fidanlığımız 400 dönüm bir arazi üzerine kurulu ve burada 14 işçi ve 4 yönetici çalışıyor” dedi. Bu kadar az kişiyle bu kadar geniş bir fidanlığın yönetilmesinin şaşkınlık yarattığını anlatan Can Pulak “Fakat biz doğru bir yöntemle çalıştığımız için hiçbir aksaklık olmadan burayı verimli bir şekilde yönetebiliyoruz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Can Pulak’ın tecrübelerinden Milas’taki turizmin geliştirilmesi için yararlanmak istediklerini ifade ederek “Sizin tecrübeleriniz bizim için çok önemli. Sizin önerilerinizi mutlaka değerlendireceğiz. Biz de Milas’ın kültür turizmi yönünden çok önemli bir yer olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz” diye konuştu ve Can Pulak’ı 26 – 29 Nisan tarihleri arasında İzmir’de yapılacak İzmir Oliv Tech Zeytin ve Zeytinyağı Teknolojileri Fuarı’ndaki MİTSO standına davet etti.