DOLAR
33,0605
EURO
36,1092
ALTIN
2.572,17
BIST
11.064,85


EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ MİTSO’NUN KONUĞU OLDU

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ MİTSO’NUN KONUĞU OLDU
07.03.2014 15:53
0
A+
A-

*Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milas’ta kuruluş çalışmaları sürdürülen kent için mobese kamera sistemi ve Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak destek vaadinde bulundu.

 

*Bakan Zeybekçi, 17 Aralık’ta yaşanan olayların ardından ekonomide bir ateş yükselmesi yaşandığına değinerek 30 Mart seçimlerinden sonra ekonominin normal seyrine döneceğini belirtti.

 

*TL’nin değerli olmasının ekonomi için çok da iyi bir şey olmadığını belirten Bakan Zeybekçi “Maalesef Türkiye’de yıllardan beri yanlış anlama var: Değerli TL karşısında bilmeden övünüyoruz. Bu övünülecek bir şey ama bunun zamanı var” dedi.

 

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bakan Zeybekçi’ye Milas’ın beklentileriyle ilgili bir dosya sundu.

 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek oda yöneticileri ve Milaslı işadamlarıyla görüştü. MİTSO lokalindeki akşam yemeğinde oda yöneticileri ve işadamlarıyla buluşan Bakan Zeybekçi, 17 Aralık operasyonun ardından ülkemizde ve ekonomi alanında yaşananları geçici bir ateş yükselmesi olarak değerlendirirken 30 Mart seçimlerinden sonra ekonominin normal seyrine döneceğini söyledi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa’yla birlikte Milas’a geldi. Bakan Zeybekçi; AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa ve AKP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Harmandar ile birlikte önce Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Bakan Zeybekçi’yi Milas Kaymakamı Fuat Gürel, MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile birlikte Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milaslı işadamları ve AKP İlçe Başkanı Bülent Demir, Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya ile AKP’nin bazı meclis adayları karşıladılar. Kısa bir süre MİTSO Başkanı Reşit Özer’in makamında oturan ve burada MİTSO yöneticileri ile tanışan Bakan Zeybekçi daha sonra oda lokalinde odanın meclis ve yönetim kurulu üyeleri ve Milaslı iş adamları ile birlikte akşam yemeği yedi.

 

Yemek öncesinde bir konuşma yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın zengin bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 10’unun, kültür balığı üretiminin yüzde 68’inin, dünya çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 35’inin Milas’ta üretilmekte olduğunu anlattı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer konuşmasında Milas’ın beklentilerini de anlattı. Muğla’da mobese kamera sistemi olmayan tek ilçenin Milas olduğunu belirten Reşit Özer, mobese sistemi kurulması için başlatılan çalışmalar için Bakan Zeybekçi’den destek istedi. Yerli üretimin korunması ve desteklenmesi için süpermarketlerin ve avm’lerin toplam raf alanının yüzde 10’un yerli, markalı ürünlere ayrılmasını gerektiğini savunan Reşit Özer zeytinyağı üretiminin desteklenmesi için orduda, hastanelerde, öğrenci yurtlarında yemeklerin zeytinyağı ile pişirilmesini talep etti. Reşit Özer, Milas OSB konusunda yaşanmakta olan tıkanıklıktan da söz ederek bu konuda Bakan Zeybekçi’den katkı beklediklerini belirtti. Özer, Bakan Zeybekçi’ye; zeytinyağı fabrikalarına ve kültür balığı üreticilerine indirimli elektrik enerjisi kullandırılmasını ve toprak havuz balıkçılarından kaynak suyu harcı alınmaması talebini iletti. Konuşmasında Güneybatı Anadolu’nun Denizli – Aydın – Çine – Yatağan – Milas üzerinden demiryoluyla Güllük Limanına bağlanması gerektiğini belirten Reşit Özer, kış günlerinde de Milas Bodrum Havalimanından Ankara’ya doğrudan uçuş seferi konulmasını talep etti.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in konuşmasının ardından bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milas’ı daha önceden de bildiğini belirterek “Milas hemhal olduğumuz bir ilçe. Daha önce Milas’tan gelip geçerken Ulucami’de çok namaz kıldım. Çok güzel bir cami. Sayın Başkanın istekleri beni çok sevindirdi. Sizler isteyeceksiniz ki bizler sıkıntıları bilelim ve yapmaya çalışalım. Bu nedenle istekleri duymaktan memnun oldum. Sayın Başkanın Konuşmasından Milas’ın Muğla’da mobese olmayan tek ilçe olduğunu öğrendim. Bu konuda hemen gerekli talimatı vereceğim. OSB’nin de bir an önce kurulması gerekiyor. Bu konuda da desteğimiz olacaktır” diye konuştu. Ege’de Menderes havzası için “Dağların yağ, ovalarından bal akar” denildiğini belirten Bakan Zeybekçi “Aslında bu söz tam da Milas için geçerli. Buranın da dağlarından zeytinyağı akıyor. Bu sözde ovalarından bal akar, derken aslında incir kastedilir ama Milas’ta gerçek bal varmış. Bunu öğrendik” diye konuştu. Milas’ın ürünlerinin markalaşarak ihracata yönelmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Zeybekçi ürünlerin işlenerek, katma değeri arttırılarak ihraç edilmesi gerektiğini belirterek “Amacımız olabildiğince çok etken bir ekonomi olmaktır. Türkiye olarak edilgen bir ekonomi olmaktan çıkarak ve etken bir ekonomi olma yolunda yürüyoruz” diye konuştu.

 

Ekonomi Bakanı Zeybekçi 17 Aralık operasyonlarının ardından ülkemizde ve ekonomi alanında yaşananları geçici bir hastalık olarak değerlendi. Bakan Zeybekçi “Şu anda yaşadığımız dönemi, bir ateş yükselmesi, virüse bağlı bir gribal bir enfeksiyon olarak görüyoruz. İnşallah bu ilaçla bir haftada, dinlenerek yedi günde geçecek. Bu yedi günün de sonuna geldik. Önümüzdeki süreçte 2014 yılı rakamları olarak biz Türkiye olarak büyümede, cari açıkta, enflasyonda ve faiz oranlarında istediğimiz yerde olacağız. Yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme sağlayacağız. Maalesef Türkiye’de yıllardan beri yanlış anlama var. Değerli TL karşısında bilmeden övünüyoruz. Bu övünülecek bir şey ama bunun zamanı var. Türkiye şöyle 25-30 bin dolar milli gelir seviyesine geldiğinde, üretime dayalı değerli TL’ye geçtiğimiz zaman övünebiliriz. Ayakları yere basan 2023 hedefine doğru çok daha güçlü giden bir ülkeyiz. Tedirgin olacak hiçbir şey yok. 30 Mart’tan sonra piyasaların çok daha rahatladığını, faizlerin bizlerin beklediği seviyelerde yeniden oluşacağını, piyasanın canlandığını yeniden göreceksiniz. Siyasi ve ekonomik istikrarın birlikte olduğunu görünce piyasalar, yeniden canlanacak. 30 Mart Türkiye yeniden doğum günü olacak. Şuanda yaşanan sıkıntıları bir doğum sancısı olarak görüyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin zengin bir ülke olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Bakan Zeybekçi, “Türkiye’miz şuanda yeniden bir yapılanma süreci yaşıyor. Türkiye şuanda kamu maliyesi anlamında, 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 25’inden çok daha iyi durumda. Cari açığının milli gelire oranı itibariyle de 28 Avrupa Biriliği üyesi ülkenin 21’inden daha iyi” diye konuştu. Zeybekçi MİTSO’da gördüğü ilgiye ve Milaslı işadamlarına teşekkür etti.

 

Bakan Nihat Zeybekçi’nin konuşmasının ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bakan Zeybekçi’ye Milas zeytinyağı, zeytin, sabun ve Milas çam balı armağan etti.

 

Bakan Nihat Zeybekçi, daha sonra seçim çalışmalarında bulunmak için AKP seçim bürosunu ziyaret etmek için MİTSO’dan ayrıldı. Bakan Zeybekçi MİTSO’dan ayrılırken Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e mobese konusunda destek vereceklerini ve OSB konusunun da takipçisi olacaklarını söyledi. IMG_0647 IMG_0651 IMG_0655 IMG_0663 IMG_0673 IMG_0684