DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46


GEKA’DAN, İŞLETMELERE 17 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK

GEKA’DAN, İŞLETMELERE 17 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK
21.03.2014 16:10
0
A+
A-

*Hibe desteği için hazırlanacak projelerin son başvuru tarihi 30 Nisan 2014

 

*MİTSO, GEKA tarafından verilecek hibe desteğinden yararlanabilecek üyelerini 30 Nisan’a kadar başvuru yapmaya çağırıyor.

 

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın İşletmelere vereceği toplam hibe desteği tutarı toplam 17 milyon TL olarak açıklanırken başvurusu kabul edilen işletmelere 750 bin TL’ye kadar hibe desteği verebilecek.

 

GEKA’nın bu dönem vereceği hibe desteklerinde, yeni bir ürün üretilmesi veya mevcut bir ürünün iyileştirilmesi ile yeni üretim teknik ve teknolojilerinin geliştirilmesi ya da kullandırılması konularında hazırlanmış projelere öncelik tanınacak.

 

Başvurulardaki bir diğer öncelik konusu ise, ürünlerin tasarım ve markalaşma faaliyetleri ile ticarileştirilmesi ya da pazarlanması konusunda oluşturulacak projeleri kapsayacak.

 

GEKA’nın bu dönem hibe desteklerinde, çevre kirliliğinin azaltılması için hazırlanmış projelere de öncelik tanınacak.

 

Atıklardan ürün veya enerji üretilmesi için hazırlanacak projeler de yine GEKA’nın hibe desteğindeki öncelikleri arasında yer alıyor.

 

GEKA’nın “Kar amacı güden işletmelere yönelik” yenilikle dönüşüm mali destek programı, yeni ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün iyileştirilmesi, yeni üretim teknik ve teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılmasını içeriyor. Ayrıca ürünlerin tasarım ve markalaşma faaliyetleri ile ticarileştirilmesi ve pazarlanması da program kapsamında bulunuyor.

 

Kar amacı güden işletmelere yönelik “Yenilikle dönüşüm mali destek programı” kapsamında ise, bölge tasarın, teknoloji, yenilik odaklı uygulama kapasitesinin ve altyapının geliştirilmesi ile bölgede yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Yine kar amacı güden işletmelere yönelik olarak “Çevre mali destek programı” kapsamında, çevre kirliliğinin azaltılarak su, hava ve toprak kalitesinin arttırılması ile atıklardan ürün veya enerji üretilmesi de bulunuyor.

 

GEKA’dan hibe desteği sağlamak için hazırlanacak başvuru dosyalarının en son 30 Nisan 2014 tarihinde ajansa teslim edilmesi gerekiyor.

 

MİTSO’DAN ÜYELERE ÇAĞRI

 

Öte yandan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, GEKA’nın bu yıl açıklamış olduğu hibe desteği programından yararlanabilecek durumda olan işletmelere başvuruda bulunmaya çağırdı. Reşit Özer, “GEKA’nın bu yılki hibe desteği programı özellikle yenilikçi projelere yönelik olacak. Bu nedenle GEKA tarafından açıklanan hibe desteği koşullarına uyan üyelerimizi projelerini hazırlayarak hibe desteği için GEKA’ya başvuruda bulunmaya çağırıyorum. Yapılacak başvurular için sağlanacak hibe desteği, sonuçta bölgemizin kalkınması için güzel bir katkı sağlayacak ve bundan sonraki projelerin de önünü açacaktır” diye konuştu.