DOLAR
33,0634
EURO
36,1212
ALTIN
2.570,75
BIST
11.064,85


Gümüşdoğa Avrupaya Füme Balık İhraç Ediyor

Gümüşdoğa Avrupaya Füme Balık İhraç Ediyor
06.08.2013 17:29
0
A+
A-

* MİTSO Yönetiminin ziyaret ettiği Milaslı tanınmış işadamı Halil Gümüşel, şirketleri Gümüşdoğa tarafından Avrupa’ya füme balık ihraç edildiğini bildirdi. Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen balığın yüzde 7O’inin işlenmiş balık olduğunu vurgulayan Gümüşel, yem fabrikalarının saatte 13 ton balık yemi üretebilecek kapasitede olduğunu söyledi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna; Gümüşel’i, 4 – 7 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Milas Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılmaları için davet etti.
* Türkiye’nin en önemli sorununun eğitim olduğunu vurgulayan Halil Gümüşel “Milaslılar işletmesini üstlenirlerse ben de 3 – 7 yaş grubundaki çocukların parasız eğitimi için bir okul binası yaparım” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, hem üyeleriyle iyi ilişkiler geliştirmek, hem4-7 Mart tarihinde Milas’ta düzenlenecek olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılmaları için onları davet etmek, hem de yapımı için girişimlerin yoğunlaştırıldığı Milas Organize Sanayi Bölgesi konusundaki gelişmeleri anlatarak orada yer almalarını önermek amacıyla üyelerine ziyaretler başlattı. İlk ziyaret Milas’ın tanınmış işadamı Halil Gümüşel’e yapıldı. Gümüşel’in Akyol’daki Hakan Yem Fabrikası’ndaki bürosunda gerçekleştirilen ziyarete MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Atıcı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Cuma Bozkurt ve odamızın Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Osman Arıkan katıldılar.

MİTSO yöneticilerini büyük bir ilgiyle karşılayan Halil Gümüşel, ziyaret sırasında ülkenin ve yörenin içinde bulunduğu ekonomik durum hakkındaki görüşlerini samimi bir sohbet ortamında dile getirirken ayrıca şirketlerinin çeşitli yatırım faaliyetlerini anlattı. Gümüşel ayrıca odadan iş kolunda yapılması gerekenlerle Milas ile ilgili olarak oda faaliyeti kapsamında yapılabilecekler hakkındaki beklentilerini dile getirdi.

Küresel ekonomik kriz ile ülkedeki ekonomik krizin etkilerinin yöremizde de ciddi boyutta hissedildiğini anlatan Halil Gümüşel halen daha ekonomide bir belirsizlik yaşanmakta olduğunu söyledi. Ziyaret sırasında MİTSO’dan beklentilerini de anlatan Halil Gümüşel “Bence Oda çeşitli konularda o konunun bilenlerine konferanslar verdirmeli. Örneğin Deniz Ticaret Odaları bunu yapıyor. Sık sık bakanları çağırıyorlar ve onları konuşturuyor. Biz belki Milas olarak bakanları çağıramayız ama örneğin vergiler konusunda, krediler konusunda bilen birilerini çağırıp konferanslar verdirebiliriz” dedi.

Gümüşel’in bu önerisi üzerine Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna kendilerinin de konferanslar düzenlemeyi amaçladıklarını ayrıca işadamlarımız ve oda üyelerimizin birbirleriyle daha iyi kaynaşmaları amacıyla her ayın bir pazar günü veya birkaç ayda bir, bir pazar günü kahvaltılı bir toplantı düzenlemek istediklerini anlattı.

Halil Gümüşel daha sonra şirketlerinin faaliyetleri konusunda oda yöneticilerimizin yönelttikleri çeşitli soruları yanıtladı ve faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Gümüşel yeni yem fabrikalarının üretim kapasitesinin saatte 13 ton olduğunu, fakat bugün için fabrikanın tam kapasite çalıştırılmadığını ancak ihtiyaçları kadar çalıştırdıkları söyledi. Balık yeminin temel ürününün yine balık olduğunu anlatan Halil Gümüşel “Biz kültür balıkçılığı sektöründe ekonomik değeri 1 lira olan balığı yem yaparak bunu ekonomik değeri 6 – 7 lira olan balığa çeviriyoruz. Balık yemlerinin yüzde 10’unu hamsiden karşılıyoruz” dedi.
Balık ihracatı konusunda da bilgi veren Halil Gümüşel “Türkiye’den ihraç edilen balığın yüzde 7O’i işlenmiş olarak ihraç ediliyor. Bu da ülke ekonomisine ayrıca bir katma değer sağlıyor. Zaten Batı ülkeleri genellikle işlenmiş balık istiyorlar. Sadece İtalya işlenmemiş balık alıyor” dedi. Kendilerinin Gümüşdoğa tesislerinde balığın fümesini yaparak “füme balık” ihraç ettiklerini anlatan Halil Gümüşel “Ne var ki, henüz ülkemizde füme balık için bir talep pek yok. Elbette bu durum damak zevkiyle ilişkili bir şey. Bu yüzden hazırladığımız füme balıkların tümünü ihraç ediyoruz” dedi.

Karadaki havuzlarda yapılan tarla balıkçılığı hakkındaki görüşlerini de açıklayan Halil Gümüşel “Balıkların karadaki toprak havuzlarda yetiştirilmesi ekonomik değildir. DSİ’ye çektiğiniz suyun parasını ödüyorsunuz. Ayrıca çok yüksek miktarda elektrik parası ödeniyor. Yani denize göre ekonomik değil. Zaten bu tür balıkçılık çoğunlukla bizim bölgede yapılıyor. Bu havuzlardan üretilen balıkları da bir tek İzmir tanıyor ve satın alıyor” diye konuştu.

Ziyaret sırasında MİTSO’nun katkılarıyla ve öncülüğünde 4 – 7 Mart tarihleri arasında Milas’ta düzenlenecek olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı konusunda açıklamalarda bulunan Mi.T.S.O. Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Gümüşel’in de yem fabrikası ve balık işleme tesislerinin ürünleriyle fuarda yer alması için davet etti. MİTSO olarak amaçlarının Milas’ın tanıtımı olduğunu vurgulayan Enver Tuna “Sizin ürünlerinizin de bu fuarda yer alması ürün çeşitliliği ve zenginliği açısından Milas’ın tanıtımına önemli katkılarda bulunacaktır” diye konuştu. Enver Tuna daha sonra MİTSO’nun da müteşebbis heyet üyesi olduğu Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin gerçekleştirilmesi konusunda sürdürülen çalışmalar ve varılan aşama hakkında bilgi vererek Gümüşel’in de Milas OSB’de bir fabrika yeri almasını istedi. Gümüşel bu öneriyi düşüneceklerini söyledi.

GÜMÜŞEL’İN HEYECANLANDIRICI ÖNERİSİ
“Milaslılar işletmesini üstlenirse ben de 3 – 7 yaş grubu için bir okul binası yaparım”
MİTSO Yöneticilerinin yaptıkları ziyaret sırasında konu Milas’ta neler yapılabileceğine ilişkin söyleşinin koyulaştığı bir sırada Halil Gümüşel şöyle konuştu;
“Ülkenin bence en temel sorunu eğitimdir. Temel eğitim 6 yaşa çekildi ama bence biz bunu 3 yaşa kadar çekmeliyiz. Milas kendi olanaklarıyla bunu başarabilir. Örneğin ben, 3 – 7 yaş grubundaki çocukların için böyle bir eğitimin başlatılması amacıyla bir okul binası yapıp bağışlayabilirim. Milaslılar bu okulun işletmesini üstlenebilirler mi? Bu okula alınacak çocuklardan hiçbir şekilde para alınmayacak. Eğer Milaslılar böyle bir okulun işletmesini üstenirlerse ben de okul binasını yaparım”
Halil Gümüşel’in önerisi MİTSO yönetimini heyecanlandırırken bu konuda bir altyapı oluşturulması amacıyla temaslarda bulunulması üzerinde görüş birliğine varıldı.