DOLAR
33,0119
EURO
35,9916
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


KİEV deki Oda ve Borsa Başkanları Eğitim Seminerinde MİTSO yu Enver TUNA Temsil Etti

KİEV deki Oda ve Borsa Başkanları Eğitim Seminerinde MİTSO yu Enver TUNA Temsil Etti
06.08.2013 17:36
0
A+
A-

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de TOBB tarafından Oda ve Borsa Başkanları Eğitim Semineri düzenlendi. Seminerde MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna temsil etti.

Toplantıya konuk olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan 10 yıl içinde Ukrayna ile olan ticaretin 40 milyar dolara çıkması gerektiğini belirtirken Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç de ülkesinin Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından birisi olduğunu söyledi.

Enver Tuna, Ukrayna’ya yöremizden balık, paketlenmiş zeytin ve zeytinyağı ihraç etme olanakları bulunduğunu belirterek Milaslı işadamlarını bu fırsatı değerlendirmeye çağırdı.

TOBB tarafından, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de eğitim semineri düzenlendi. Seminere TOBB üyesi 360 oda ve borsanın başkanı katılırken seminerde MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna temsil etti. Seminere Başbakan Recep Tayip Erdoğan da konuk olarak katıldı. Kiev’deki seminer dört gün sürdü.

Kiev’de ayrıca Ukrayna İş ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk – Ukrayna İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İş Forumu da düzenlendi. Forumda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Yanukovic “Dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde yer alan Türk ekonomisinin en önemli ticari ortaklarından birisinin Ukrayna olmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Forumda konuşan Başbakan Recep Tayip Erdoğan “Ukrayna ile ilişkileri her alanda güçlendirerek, işbirliğini daha da pekiştirerek 10 yıl içinde 40 milyar rakamlarını yakalamış olacağız” dedi. Erdoğan “2002’de ticaret hacmi 1.3 milyar dolardı. 2008 yılında 8 milyar dolara ulaştı. Küresel krizle bu rakam 4 milyar dolara düştü. 2010 itibariyle Kasım rakamlarına göre 5 milyar dolar ile 2010’u kapatacağız. Bu bize yakışmaz. Bizim bunu 20 milyar dolara çıkarmamız gerekir. Ukrayna ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirirsek 10 yıl içinde 40 milyar rakamını yakalamış olacağız” dedi.

TOBB’un Kiev’deki seminerinde MİTSO’yu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Ukrayna ile Türk işadamları arasında çok yararlı iş görüşmeleri gerçekleşti. Biz de fırsat buldukça Milas ve yöremizin turizm ve ekonomik zenginliklerini tanıtmaya çalıştık. Ukrayna’dan yöremize çok sayıda turist bekliyoruz. Bu ülkeden Muğla’ya gelecek turistlerden Milas ekonomisi de hiç kuşku yok ki olumlu şekilde etkilenecektir. Ayrıca Ukrayna’ya yöremizden balık, paketlenmiş zeytin ve zeytinyağı gönderebilmek için önemli fırsatlar var. Yöremizin işadamlarının bunu fırsatları değerlendirmeleri Milas ve ülke ekonomisine çok şeyler kazandıracaktır” dedi.