DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


Kooperatifler ve üst kuruluşları ile meslek kuruluşlarını ilgilendiriyor: COVID-19 NEDENİYLE GENEL KURULLAR 31 EKİM’E KADAR ERTELENDİ

Kooperatifler ve üst kuruluşları ile meslek kuruluşlarını ilgilendiriyor:   COVID-19 NEDENİYLE GENEL KURULLAR 31 EKİM’E KADAR ERTELENDİ
25.09.2020 14:29
0
A+
A-

Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürmekte olan Covid-19 salgını nedeniyle kooperatifler ve üst kuruluşları ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının olağan ve olağanüstü genel kurul toplantıları 31 Ekim 2020 tarihine kadar ertelendi. Söz konusu genel kurul toplantılarının 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren üç ay içinde, mutlaka Ticaret İl Müdürlüğünden bir bakanlık temsilcisinin katılımıyla yapılması gerekiyor.

            T.C. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Covid-19 salgını nedeniyle kooperatifler ve üst kuruluşlarıyla meslek kuruluşlarının olağan ve olağanüstü genel kurul toplantıları 31 Ekim 2020 tarihine kadar ertelendi.Sağlık Bakanlığı ve Koronovirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanlığının talimatları doğrultusunda Ticaret Bakanlığı tarafından alının genel kurulların ertelenmesi kararı gereğince, görev süresi dolmuş olan mevcut kurum organlarının görev ve yetkileri erteleme süresi sonunda yapılacak ilk genel kurula kadar devam edecek. Ticaret Bakanlığından yapılan kooperatifler ve üst kuruluşları ile Esnaf ve Sanatkarlar Meslek kuruluşlarının genel kurullarının ertelenmesiyle ilgili bildirimde , genel kurullarda Ticaret İl Müdürlüklerinden Bakanlık Temsilcisi bulundurulmasının zorunlu olduğu da hatırlatılarak Bakanlık temsilcisinin olmadığı genel kurulların geçersiz sayılacağı ifade edildi.

            Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan olağan ve olağanüstü genel kurulların 31 Ekim 2020 tarihine kadar üç ay ertelenmesi kararı gereğince söz konusu genel kurulların belirtilen tarihten itibaren üç içinde yapılması ve genel kurullarda mutlaka Ticaret İl Müdürlüklerinden bir bakanlık temsilcisinin bulunması gerekiyor .