DOLAR
32,6959
EURO
34,9191
ALTIN
2.433,41
BIST
10.568,72


ZAHİRECİ ŞAHAP BATUR: “BURASI ESKİDEN LONCA İDİ. MESLEĞİN TEK TEMSİLCİSİ BEN KALDIM”

ZAHİRECİ ŞAHAP BATUR: “BURASI ESKİDEN LONCA İDİ. MESLEĞİN TEK TEMSİLCİSİ BEN KALDIM”
19.02.2018 15:10
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Odanın en eski üyelerinden Zahireci Şahap Batur‘u ziyaret etti. Şahap Batur ile mesleğinin eski ve yeni durumu üzerine sohbet eden Reşit Özer, “Biz çocukluğumuzda bu bölgeyi Milas’ın zahire pazarı, ya da tahıl pazarı olarak bilirdik. Burada yığın yığın tahılların olduğunu hatırlarım” dedi.

Zahireci Şahap Batur da, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in ziyaretinden dolayı çok memnun olduğunu ifade etti. Kendisinin mesleğin son temsilcilerinden olduğunu ifade eden Şahap Batur “Burada artık bu mesleği sürdüren kalmadı. Dediğiniz gibi, burada zahirecilikle uğraşan birçok işyeri vardı. Salı günleri bu meydana dağlar gibi buğdaylar, arpalar yığılırdı. Pazar, Baltalı Kapı Pazarının içine taşınınca buranın da, mesleğin de keyfi kalmadı. Baltalı Kapı Pazarında bu iş pek tutmadı. Eksi günler çok hareketli ve bereketli idi” diye konuştu.

MİTSO’nun çalışmaları hakkında da görüşlerini anlatan Şahap Batur, “Hep duyuyoruz, görüyoruz; önemli çalışmalar yapıyorsunuz. MİTSO’yu çok geliştirdiniz. Size başarılar dilerim” dedi.