DOLAR
33,0857
EURO
36,0242
ALTIN
2.562,24
BIST
11.064,85


YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI
02.08.2016 16:38
0
A+
A-

“15 TEMMUZ DAYANIŞMA KAMPANYASI” BAŞLATILDI

 

*Başbakanlığın Genelgesi ve TOBB’nin çağrısı üzerine MİTSO da 15 Temmuz’da yaşamını yitirenlerle yaralananlara yardım kampanyası için üyelerine çağrıda bulundu.

 

15 Temmuz’da yapılan başarısız darbe girişimi sırasında yaşamını yitirenler için Başbakanlık tarafından dayanışma kampanyası başlatıldı. TOBB tarafından da desteklenen kampanya kapsamında oda ve borsalarların üyelerine, “15 Temmuz Silahlı Darbe Teşebbüsü”nde şehit olan veya yaralananlara yardım edilmesi çağrısında bulunuldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

“15 Temmuz 2016 Silahlı Darbe Teşebbüsünde şehit olan vatandaşlarımızın ailelerinin kederlerini hafifletmek ve yaralılarımızın acılarına ortak olmak için Hükümetimiz şehit ve gazilerimize tanınan bütün hakları tanımış ve tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ayrıca, hamiyetperver aziz milletimiz de yaşanan bu acı karşısında yoğun yardım etme talebinde bulunmuştur.

Milletimizin bu yoğun taleplerini karşılamak amacıyla, Başbakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde harcanmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilerek bir yardım kampanyası başlatılmış ve Genelge ekinde belirtilen banka hesapları açılmıştır.”

Başbakanlığın Genelgesi üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de üyesi olan oda ve borsalara bir yazı göndererek yardım kampanyasına katılma çağrısında bulundu. TOBB, üyesi olan oda ve borsalara gönderdiği yazıda yardım kampanyasının oda üyelerine duyurulmasını istendi.

Başbakanlık tarafından 25 Temmuz 2016 tarih ve 29781 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2016 / 18 sayılı Genelge’sinde “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası” başlatıldığı belirtilerek yardımda bulunmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın Ankara Kurumsal Şubesi’ne, Türkiye Vakıflar Bankası’nın T.A.O Merkez / Ankara Şubesi’ne ve Türkiye Halk Bankası’nın Bakanlıklar / Ankara Şubesine TL, ABD doları veya Euro olarak yatırılabileceği bildirildi.

Ayrıca gerçek ve tüzel kişilerin bu hesaplara doğrudan bağış yapabilecekleri gibi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) GSM operatörlerinin “1507” kısa SMS numarasına “15 Temmuz” yazarak 5 TL karşılığı bağışta bulunabilecekleri belirtildi.

Öte yandan Başbakanlık Genelgesi ve TOBB’nin çağrısı üzerine MİTSO da üyelerine, 15 Temmuz olaylarında yaşamını yitirenlere ve yaralananlara yardım çağrısında bulundu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “15 Temmuz Silahlı Darbe Teşebbüsü’ne karşı Milas halkı, odamız MİTSO ve üyelerimiz her zaman demokrasiden yana olmuş, darbelere karşı çıkmıştır. Başbakanlık Genelgesi ve TOBB’nin çağrısıyla başlatılan yardım kampanasını destekliyoruz. Üyelerimizi de bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz” dedi.