DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


KUYUMCULARIN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN MİTSO’DA SINAV AÇILACAK

KUYUMCULARIN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN MİTSO’DA SINAV AÇILACAK
20.01.2022 13:59
0
A+
A-

Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince alınması gereken Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kuyumcular için Milas ticaret ve Sanayi Odasında sınav açılacak. Kuyumcu Seviye 4 MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen Milas ilçesi sınırları içindeki kuyumcuların sınav ve belgelendirme için Milas Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Başvuruların yeterli sayıya ulaşması halinde, adaylar yazılı ve uygulama olmak üzere iki aşamadan sınava girecekler. Sınavların ilk aşaması yazılı olarak MİTSO salonunda, uygulama sınavı ise kuyumcularda yapılacak.

Öte yandan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince kuyum ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletmeler adına, 30.06.2022 tarihine kadar yapılan yetki belgesi başvurularında, ustalık belgesi şartı aranmaksızın yetki belgesi veriliyor. Söz konusu şarta haiz olunduğunu gösteren belgenin 31.12.2022 tarihe kadar Bilgi Sistemine aktarılmaması veya il müdürlüğüne teslim edilmemesi halinde bu işletmelerin yetki belgelerinin iptal edilmesi gerekiyor.

MİTSO Yönetim Kurul Başkanı Reşit Özer, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince kuyumcuların mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğini hatırlatarak “Odamız, mesleki yeterlilik belgesi almak durumunda olan kuyumcularımız için TOBB MEYBEM işbirliğinde bir sınav açacak. Sınavın açılabilmesi için yeterli bir başvuru olması isteniyor. Kuyumcularımızın mağdur duruma düşmemeleri için bir an önce odamıza başvuruda bulunmaları gerekiyor” dedi.

 

 

Yazı detayını buraya yazınız