DOLAR
32,9875
EURO
35,9827
ALTIN
2.568,27
BIST
11.064,85


Milas Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıldı.

Milas Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıldı.
06.03.2017 16:26
0
A+
A-

MİLAS EL ELE VERDİ VE 8.TARIM FUARI DA BAŞARIYLA YAPILDI

Milas; resmi kurumları ve meslek odalarıyla el ele vererek yine büyük bir başarıyla Milas Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı gerçekleştirdi. 2 – 5 Mart tarihleri arasında ilk kez “uluslararası” unvanıyla yapılan fuara ilk kez bir bakan geldi. Fuara katılan ilk bakan olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dişi buzağı güzellik yarışmasında ilk üçe giren buzağı sahiplerine ödül verdi. MİTSO’yu ziyaret eden Bakan Soylu’ya bir Ada Milas halısı armağan edildi. MİTSO, fuarda açtığı stantta Çomakdağ Düğün törenini canlandırırken Hekatomnos Lahiti’ni simgeleyen bir canlı heykel ve Milas’ın yok olmaya yüz tutan lezzetlerinden tarçın, somata ve namaz helvası ikramlarıyla fuara ayrı bir renk katmayı başardı.
Milas’ta kurumlar arası işbirliğinin en güzel ürünlerinden birisi olan Milas Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıldı. 2 – 5 Mart tarihleri arasında yapılan fuara ilk kez bakan düzeyinde katılım oldu. Fuarın ilk günü CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Nurettin Demir ile Akın Üstündağ, MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın katıldığı fuara ikinci gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geldi. Fuarda Antakya’dan Trabzon’a, İzmir’den Kayseri’ye, Trakya’dan Siirt’e kadar Türkiye’nin dört bucağından 204 firma gelerek stant açtı. Genellikle tarım araçları ve traktörlerin sergilendiği stantlara pek çok traktör satışı gerçekleşti. Fuarda ayrıca çok sayıda zeytin ve meyve fidanı satışı yapılırken ayrı bir çadırda düzenlenen gıda maddelerin bölümünde ise Datça bademi ve badem ürünleri, Kayseri pastırmaları, Trabzon ekmeği ve Kars kaşarı ile Hatay künefesi çok büyük ilgi gördü. Fuarda Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Genç Çiftçiler Bilgi Yarışması” ile “Dişi Buzağı Güzellik Yarışması” da düzenlendi.
2 Mart Perşembe günü, TARİŞ Pamuk Birliği’nin Balçık mevkiindeki depolarında, saat 11.00’de törenle açılan Milas Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan fuarın organizatör firması Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan fuarın bir ilçede yapılıyor olmasına rağmen sektörde önemli bir karşılık bulduğunu belirterek “Bu fuarımız önceki yedisinden farklı bir içeriğe sahip. Aralık ayından bu yana katılmak isteyen firmalara yerimiz olmadığını söylüyoruz. bu nedenle yeni bir alana ihtiyacımız var. Milas’a yeni bir fuar ve kongre merkezi kazandırılması Milas için çok önemli bir atılım olur. Biz de firma olarak buna katkıya hazırız” dedi.
Muğla Valisi Amir Çiçek ise açılış konuşmasında Milas’ın tarımsal potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayarak “Bu fuara emeği geçenler çok olmuştur. Bunların başında Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Ziraat Odası Başkanımız, özellikle özveriyle çalışan şirketlerimiz ve diğer katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Asıl bir teşekkürüm de bu fuara katılan siz katılımcılarımıza” diye konuştu.
Fuarın açılış töreninde Expolink Fuarcılık tarafından önceki fuarlarla bu yılki fuara katkıları ve destekleri nedeniyle Muğla Valisi Amir Çiçek’e, Milas Kaymakamı Eren Arslan’a, Muğla İl Tarım Müdürü Vekili Muhammed Sevinç’e, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş’a, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’ya, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin’e, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin’e, Milas esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim’e, MİTSO’nun önceki Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’ya, eski TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Mehmet Tanış’a, TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Halit Şenli’ye teşekkür plaketleri verildi.
Daha sonra fuarın açılış kurdelesi protokol tarafından kesilerek stantlar gezildi. Fuarın sürprizini ise MİTSO yaptı. Odanın Ar – Ge, Dış İlişkiler ve Kalite Yönetim Sistemi Sorumlusu Gülay Aytaç tarafından tasarlanan ve düzenlenen MİTSO standında, geleneksel giysileri içindeki Çomakdağ Kızılağaçlı kadınlarla MİTSO Ar – Ge Stajyeri Sabiha Çiftçi tarafından geleneksel Çomakdağ düğünlerinin “şeker paralama” törenini canlandırıldı. Dibekdereli davul zurna ekibinden Serkan Boncuk ve ekibinin ezgileri eşliğinde canlandırılan temsili düğün töreni fuarı ziyaret eden başta Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Muğla Valisi Amir Çiçek olmak üzere ziyaretçilerden çok büyük bir ilgi gördü. UNESCO’nun Geçici Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hekatomnos Lahiti üstündeki Satrap da Karia Tiyatro Atölyesi’nden Mert Tireli’nin tarafından canlı manken olarak temsil edilmesi de ziyaretçiler için büyük bir beğeni ile izlenen hoş bir sürpriz oldu. MİTSO standına gelen konuklara Milas’ın yok olmaya yüz tutan geleneksel lezzetlerinden tarçın, somata ve namaz helvası ikramı da çok büyük bir ilgiyle karşılandı. Fuarı ziyaret edenlerin gözü ise MİTSO standında Türel Buldan tarafından sergilenen yüksek kaliteli Milas halılarında kaldı.
Muğla Valisi Amir Çiçek, MİTSO standında düzenlenen çok farklı sergileme ve gösteri için Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i kutlayarak teşekkür etti ve canlı manken Mert Tireli ile fotoğraf çektirdi. Kaymakam Eren Arslan da seslendirdikleri birbirinden güzel yöresel ezgiler nedeniyle Dibekdereli davul zurna ekibiyle poz verdi. Bu arada Milas’ın tanıtımıyla ilgili olarak yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Köy Tv’nin “Anadolu’nun Sesi” programı tarafından üzerinde Reşit Özer’in bir fotoğrafının olduğu ve “Milas’ı 126 ülkeye tanıttığınız için teşekkürler” yazan bir porselen tabak, Vali Amir Çiçek’in eliyle Özer’e verildi. Bu arada Milas’ın geleneksel lezzetlerinden olan tarçın ve somata ile namaz helvasını tadan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile Vali Amir Çiçek bu lezzetlerin yaşatılması gerektiğini ifade ettiler. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile Vali Air Çiçek, MİTSO fuarında sergilenen “kırmızı çam balı” hakkında Reşit Özer ile Günlük muhtarı Mehmet Şimşek ve balı markalaştıran Selahattin Tezcan’dan bilgi aldı.
Fuar boyunca MİTSO standı en çok ilgi çeken stantların başında yer aldı.
Protokolün fuar alanından ayrılmasının ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı, stantları dolaşarak stant sahiplerine hoşgeldiniz dediler ve bereketli kazançlar dilediler.