DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MİTSO’DAN HERAKLEİA ARKEOLOJİK KAZISINA TAM DESTEK

MİTSO’DAN HERAKLEİA ARKEOLOJİK KAZISINA TAM DESTEK
19.11.2021 10:14
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı mahallesinde, Herakleia antik kentinde ilk kez bu yıl başlatılan arkeolojik kazılara tam destek olacak. Herakleia kazı alanını ziyaret eden MİTSO yöneticileri Herakleia’nın tanıtımı için de kitap ve broşür hazırlanmasına katkıda bulunacak.

MİTSO yöneticileri, Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer‘in bilimsel sorumluluğunda Milas Müzesi Müdürlüğü tarafından başlatılan arkeolojik kurtarma kazısını ziyaret ettiler. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Soner Çamlıbelen, Herakleia antik kentinde ilk kez başlatılan arkeolojik kazıların bilimsel sorumluluğunu üstlenen Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer’den kazılar hakkında bilgi aldılar.Doç. Dr. Büyüközer, kazıların Endymion kutsal alanında ve göl kıyısındaki Ortaçağ kalesinde sürdürülmekte olduğunu belirterek sürdürülen çalışmalar hakkında MİTSO yöneticilerine açıklamalarda bulundu. Kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izinle ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğünün destekleriyle başladığını anlatan Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer “İlk kez oluşturulan bir kazı ekibi olduğumuz  için pek çok malzemeye, araç ve gerece ihtiyaç duyuyoruz. Yavaş yavaş kurumların da destekleriyle bu eksiklerimizi tamamlıyoruz” dedi. Kazıların Endymion kutsal alanı ile Göl Kalesinde başlatıldığını anlatan Doç. Dr. Büyüközer Herakleia gibi son derece önemli bir arkeolojik alanda  arkeolojik kazıları ilk kez kendilerinin başlattığını ve bu nedenle kendilerini çok şanslı saydıklarını ifade etti. Herakleia’da bulunacak eserlerin sergilenebileceği bir müze binasına ihtiyaç duyduklarını da belirten Doç. Dr. Büyüközer “Şu anda eski okul binasını kazı evi olarak kullanıyoruz. Ancak burasının ciddi bir restorasyona ihtiyacı var. Restorasyon için de girişimlerimiz sürüyor. Kazıları sürdürebilmemiz için ağır blokların kaldırılabilmesi veya taşınabilmesi için zaman zaman vinç ihtiyacımız oluyor” diye konuştu.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu Bafalı işadamları olarak Herakleia kazılarına ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını ifade ettiler. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Herakleia kazılarına MİTSO olarak destek olacaklarını söyledi. Reşit Özer “Gerek ihtiyaç duyulan araç gereçlerin sağlanmasında, gerekse Herakleia’nın tanıtımı için hazırlanacak kitap ve broşürlerin basımı için yanınızdayız. Bir süreliğine vinç tahsisi için de girişimde bulunacağız” dedi.

Daha sonra Herakleia arkeolojik kazısı bilimsel sorumlusu Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer ve kazı ekibinden Doç. Dr. Aytekin Büyüközer, MİTSO Yöneticilerine kazı alanını gezdirdiler ve Herakleia’nın tarihi hakkında açıklamalarda bulundular.