DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


MİLAS ULUSLARARASI 12. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI

MİLAS ULUSLARARASI 12. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI
02.09.2021 14:46
0
A+
A-

*Fuarda 400 farklı markanın farklı ürünleri sergilenirken Milas’ta kadın girişimcilerin kurduğu iki kooperatif de stant açtı.

*Kadın kooperatiflerinin stantlarında kadınlar zeytin ve zeytinyağından çeşitli yiyeceklere, çeşitli bitki çaylarından bitki özlerine ve sularına, el işlerinden Milas halılarına kadar kendi ürünlerini sergiliyorlar

 

Güney Ege 12. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı Milas’ta açıldı. Başta T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla Valiliği, Milas Kaymakamlığı ve Milas Belediye Başkanlığı olmak üzere aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Milas Ziraat Odasının da olduğu 20 kuruluşun desteğiyle açılan fuar 4 Eylüle kadar açık kalacak. Milas’ta, TARİŞ Pamuk Birliğinin Balçık mevkiindeki pamuk depolarının olduğu 5 bin 500 metrekarelik bir alanda açılan ve 400 dolayında farklı markanın çeşitli ürünlerinin sergilendiği fuar her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Resmi açılış saati öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyeleri Menderes Türel ve Şevki Şar, Muğla Kadın Kolları Başkanı Duygu Pınar Marçalı Doğru, Milas İlçe Başkanı Emin Çelik ile bazı yönetim kurulu üyeleri fuarı ziyaret ederek stant açanlara hayırlı olsun dileğinde bulundular.

Fuarın saat 11.00’de yapılan resmi açılış törenine ise Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Başkanı Tüze Yalçınkaya, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı ile bazı belediye meclisi üyeleri ve TARİŞ  yöneticilerinin katıldı. Açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, fuarın mart ayında yapılmasının planlandığını ancak pandemi koşulları nedeniyle 1 – 4 Eylül tarihlerine ertelenmek zorunda kalındığını belirterek “Fuarımızın geleneksel hale gelebilmesi için devamlılığı önemli” dedi ve fuara destek veren kuruluşlarla stant açın firmalara teşekkür etti. Tokat, fuar için tesislerinin kullanılmasına izin veren TARİŞ yöneticilerine de teşekkür etti.

Tokat’ın konuşmasının ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri stantları tek tek ziyaret ederek fuara katıldıkları için kendilerine teşekkür ettiler ve hayırlı olsun dileğinde bulundular.

Öte yandan fuarın düzenleyicisi Expoline Fuarcılık Ltd. Şirketi Yöneticisi Yavuz Hakbilir fuarda pandemi nedeniyle her türlü önlemin alındığını belirtti. Geçen yıllarda Milas’a gelerek fuara katılan firmaların da ısrarı ile fuarı eylül ayında açmak durumunda kaldıklarını belirterek “Milas Tarım Fuarı, Türkiye’nin en çok alışveriş yapılan fuarı. Geçen yıllarda fuarlarımıza katılan firmalar buradan hep çok memnun şekilde ayrıldılar. Bu nedenle bu yıl da fuarın açılması için sürekli talepte bulundular.  Bu yıl da yine fuarımızdan memnun şekilde ayrılacaklarını tahmin ediyorum” dedi.

Fuara destek veren kuruluşlardan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarları arasında Milas fuarının bir marka değere ulaştığını belirterek “Milas’ta ortak akıl ve kurumlar arası işbirliğiyle düzenlemekte olduğumuz bu fuarlar Milas’ın sosyal ve ekonomik yaşantısına bir canlılık getiriyor. Fuara katılan firmalar hep memnun ayrılıyor. Çarşıdaki esnafımız memnun kalıyor. Fuar günleri Milas’ta farklı bir canlılık yaşanıyor. Fuarlarımıza bu yıla kadar 93 bin ile 120 bin kişi arasında ziyaretçi geldi. Bu yılda fuara katılan firmalarımızı memnun edecek bir ziyaretçi sayısına ve ticaret hacmine ulaşılacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı da Milaslı çiftçilerden, hayvancıların fuarda yeni teknolojiler ile tanıştığını ve piyasa koşullarına göre daha uygun fiyatlardan makine ve ekipman alabildiklerini ve bu yıl da fuarda birçok tarımsal teknolojik ürün sergilendiğini belirterek Milaslı çiftçileri fuara davet etti.

FUARDA, KADINLARIN KURDUĞU KOOPERATİFLER DE ÜRÜNLERİNİ SERGİLİYOR

Öte yandan Milas ilçe merkezindeki kadınların kurduğu S.S. Milas Anatolie Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Milas’ta köy kadınlarının kurduğu S.S.Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerinin açtığı stantlar fuarda dikkat çekiyor. Her iki kadın kooperatifinin stantlarında zeytinler, zeytinyağları, reçeller, tarhana gibi çeşitli yiyecekler, bitki çayları, nane, kekik, narpız gibi şifalı bitkilerle kekikyağı, narpız suyu ile birlikte çeşitli el işleri de sergileniyor. S.S. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinde ise kooperatif üyesi köy kadınları tarafından dokunmuş Milas el halıları dikkat çekiyor.