DOLAR
32,9897
EURO
35,9977
ALTIN
2.581,59
BIST
11.064,85


Milas Güney Ege Yapı Dekorasyon ve Peyzaj Fuarı açıldı MİLAS’TA İLK KEZ DÜZENLENEN YAPI FUARINDA 40 FİRMA STANT AÇTI

Milas Güney Ege Yapı Dekorasyon ve Peyzaj Fuarı açıldı MİLAS’TA İLK KEZ DÜZENLENEN YAPI FUARINDA 40 FİRMA STANT AÇTI
13.03.2017 16:20
0
A+
A-

Bu yıl Güney Ege 8. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarının büyük bir organizasyon başarısı ve yaklaşık 96 bin ziyaretçi sayısıyla gerçekleştirilmiş olmasının keyfini yaşayan Milas’ta, bu fuardan dört gün sonra bu kez Güney Ege Yapı, Dekorasyon ve Peyzaj Fuarı açıldı. Milas’ta ilk kez açılan Yapı, Dekorasyon ve Peyzaj Fuarında 40 firma stant açtı. Fuar açılışında yapılan konuşmalarda Yapı Fuarının da Tarım Fuarı gibi, gelecek yıllarda artacak firma ve ziyaretçi sayısıyla sürdürüleceği vurgulanırken Milas’a modern bir fuar alanı kazandırılması isteği bir kez daha dile getirildi.

            Güney Ege 8. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında yaptığı stant düzenlemesi ve canlandırılan Çomakdağ düğünü ve Karia Satrabı Hekatomnos’un canlı manken tarafından temsili ile ilgi odağı olan MİTSO standı bu kez, Çomakdağ düğünü ile canlı manken gösterisine, geleneksel Milas evi döşemesi, Baltalı Kapı maketini de ekleyerek yine ilgi odağı olmayı başardı. MİTSO standında konuklara sunulan, yok olan lezzetlerimizden namaz helvası, tarçın ve somata da ziyaretçiler tarafından çok beğenildi.

            TARİŞ’in Balçık Mevkiindeki depolarında 9 Mart Perşembe günü yapılan fuarın açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Erdoğan, fuarın ilk olması nedeniyle yaşanan sıkıntıların sonraki yıllarda düzenlenecek fuarlarda olmayacağını söyledi. Erdoğan ilk kez düzenlenen fuar için “Doğum sancısını tarım fuarının ilkinde de yaşamıştık. Gerçekten çok meşakkatli bir süreç oldu. Ciddi bir süreçten geçtik, zor oldu. Katılımcı firmalar da ilk olması sebebiyle taşın altına elini koydu.  İkincisi ve üçüncüsünü düzenlediğimizde bu alan bizlere yetmeyecek. Böyle bir ihtiyacımız var. İnşallah bunun üçüncüsünü, tarım fuarının da onuncusunu yaptığımızda inanıyorum ki daha yeni bir fuar alanında bunu gerçekleştirmiş oluruz. Burada aralarında Çanakkale’den gelenin de bulunduğu yaklaşık 40 firma var. İlki için güzel bir fuar oldu” diye konuştu.

            Fuarın sponsorlarından Kırdağ İnşaat şirketinin sahibi Behçet Kırdağ da konuşmasında, “İnşaat, ekonominin lokomotifi bir sektör. Üreticinin malını pazarlamak için fuar bir fırsat. Ana sponsor olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

            Daha sonra mikrofona davet edilen Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas’ın fuarlar şehri olarak anılmasını istediklerini dile getirdi. Milas’ın modern bir fuar ve kongre merkezine duyduğu ihtiyacı anlatan Reşit Özer, “MİTSO olarak fuarlara destek veriyoruz. Gelecek yıllarda bu fuarları yapmaya devam edeceğiz. Biz artık Milas fuarlar şehri olarak anılmasını istiyoruz. Fuarlar tanıtım çok önemli ve bunu fuarlarda yapmamız lazım. MİTSO olarak da çok sayıda fuara katılarak Milas markamızı öne çıkarmaya çalışıyoruz. ‘Yöresel ürünlere ve markana sahip çık’ sloganıyla bu yıl Milas’ın tanıtımına önem verelim.” diye konuştu

             Milas Belediye Başkanvekili Ahmet Kılbey de konşmasında Türk inşaat sektörünün dünyayla rekabet edebilir bir seviyeye ulaştığını ve üreticiyle satıcı firmaların fuarlarda buluştuğunu ve satıcı firmalar arasında bir rekabet ortamı oluşturduğunu söyledi. Kılbey  “Bu yapı fuarları tüm Türkiye’de büyük önem kazandı. İnşaat sektörü turizm, konut yönünden büyük gelişmeler katetti. Bu gelişmeler sonucunda ülkenin dışına imalatçı firmalar, inşaat yapmak için gitmekte ve bu başarılı çalışmalar sonucunda ekonomiye çok büyük katkıları bulunmakta. Ülkemizde inşaat sektörünün dünyayla rekabet edebilecek önemli bir güce sahip olduğunu görmekteyiz. Bu durum bizlere gurur vermektedir. Bu fuarlar inşaat malzemesi üreten ve inşaat yapan firmalarla çok ciddi bir rekabet yaratmaktadır” dedi.

            Törenin son konuşmasını yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, fuarın önümüzdeki yıllarda daha kurumsallaşmış bir görünüme kavuşacağına inandığını ifade etti. Kaymakam Eren Arslan “Milas fuarlar kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Çok kısa bir süre önce artık kurumsallaşmış ve kendisini ispat etmiş binlerce ziyaretçi, katılımcıyla büyük bir başarıyla gerçekleştirilen tarım fuarını geride bıraktık. İlki olması dolayısıyla belki biraz sönük geçse de ilerleyen yıllarda kurumsallaşmış olmasını temenni ediyorum. Bu bir başlangıçtır.” dedi ve fuarın Milas’a hayırlı olmasını diledi.

            Daha sonra protokol tarafından Milas Güney Ege Yapı Dekorasyon ve Peyzaj Fuarının açılış kurdelesi kesilerek fuarın resmi açılışı yapıldı. Açılışı yapan protokol başta Milas Kaymakamı Eren Arslan olmak üzere Belediye Başkan Vekili Ahmet Kılbey, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİZO Başkanı İsmail Atıcı, Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan ve firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Erdoğan, fuarın ana sponsor firması Kırdağ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Kırdağ fuarda stant açan firmaları tek tek ziyaret ederek katılımları için teşekkür ettiler ve bereketli alışverişler dilediler.

            Mils Güney Ege Yapı, Dekorasyon ve Peyzaj Fuarı’na ilk gün, yoğun yağmura rağmen çok sayıda Milaslı ziyaret etti.

           
           
            .