DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO, AK PARTİ’YE MİLAS’IN BEKLENTİLERİ İÇEREN 22 SAYFALIK RAPOR SUNDU

MİTSO, AK PARTİ’YE MİLAS’IN BEKLENTİLERİ İÇEREN 22 SAYFALIK RAPOR SUNDU
16.01.2018 16:19
0
A+
A-

*MİTSO, Milas’a ilişkin beklentilerini bir rapor haline getirerek TOBB kanalıyla AK Parti’nin Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’a sundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas’ın üyelerinin sorunları, beklentileri ve çözüm önerilerini içeren 22 sayfalık bir raporu TOBB kanalıyla AK Parti’nin Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’a sundu. Karacan’ın STK’larla ilgili incelemelerde bulunmak ve görüşmelerde bulunmak üzere önümüzdeki günlerde Muğla’ya geleceği öğrenildi.

AK Parti’nin Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’ın STK’larla görüşmelerde bulunmak ve incelemelerde bulunmak üzere önümüzdeki günlerde Muğla’ya geleceği bildirilince MİTSO da üyelerinin ve Milas’ın sorunlarını içeren 22 sayfalık kapsamlı bir rapor hazırlayarak TOBB kanalıyla kendisine sunulmak üzere gönderdi.

MİTSO’nun TOBB kanalıyla STK’lerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’a gönderdiği 22 sayfalık raporda özetle şu başlıklar yer alıyor:

– Milas OSB’de sanayi parseli talebinin arsa sayısından fazla olduğu için OSB arazisinin yanındaki Hazine arazisinin tahsisinin şimdiden sağlanması.

– Muğla İlinin yatırım teşviklerinden daha çok yararlanabilmesi için 1’inci bölgeden çıkarılarak 2’inci bölgeye kaydırılması.

– T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından planlanan Aydın-Çine-Milas-Güllük demiryolunun Milas OSB’den geçirilerek yapılması.

– Çine – Karpuzlu – Labranda karayolunun bir an önce iyileştirilmesi ve Milas OSB ile bağlantısının sağlanması.

– Milas’ta yaşanmakta olan yoğun hava kirliliği ve OSB’nin kısa süre içinde faaliyete geçecek olması nedeniyle Milas’a doğalgaz getirilmesi.

– Zeytinyağında kaliteli üretimin sağlanabilmesi için soğuk sıkım, düşük asitli zeytinyağına yüksek, yüksek asitli zeytinyağına daha az prim verilmesi. Zeytin üreticisine ücretsiz hasat kasası dağıtılması. Zeytinyağının iç tüketiminin arttırılması amacıyla askeri birliklerde, öğrenci yurtlarında, hastanelerde, kamu kuruluşlarının mutfaklarında zeytinyağı kullanımının zorunlu hale getirilmesi.

– Yılda yaklaşık üç ay çalışmakta olan zeytinyağı fabrikalarının kurulum gücüne bakılmaksızın gıda mühendisi, ziraat mühendisi, kimya mühendisi veya kimyager çalıştırma zorunluluğunun kaldırılması veya esnetilmesi. Zeytinyağı fabrikalarına kullandıkları elektrik enerjisi için indirimli tarife uygulanması.

– Denizdeki kültür balığı üretim tesislerinin ihtiyacı olan yeterli bir lojistik destek iskelesi yapılması, kültür balığı üretim tesislerinin kullandığı elektriğe indirimli tarife uygulanması, balık ihracatı için Milas Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğünün faaliyete geçirilmesi, havayoluyla balık ihracatını desteklemek amacıyla uçak kargolarında indirimli tarife uygulanması. Toprak havuz balıkçılarına da ÖTV’siz mazot verilmesi.

– Güllük limanının yeterli hale getirilmesi ve ihracatlar için konteynır depolama alanı oluşturulması.

– Milas’a uluslararası standartlarda modern bir fuar alanı ve kongre merkezi yapılması.

– Milas Veteriner Fakültesi’nin binasının bir an önce yapılarak öğretime başlaması ve Milas’a en az iki tane daha fakülte açılması.

– Milas ve çevresindeki yoğun hava kirliliği nedeniyle Milas’a yeni termik santraller yapılmaması ve var olan termik santrallere ilave üniteler eklenmemesi.

– Bafa Gölü’nün kirlilikten kurtarılması, gölün ve Beşparmak Dağlarının doğal yapısının korunması ve kültür turizmine kazandırılması.

– Milas’taki barajların içme suyu amaçlı kullanılıyor ve kullanılacak olması nedeniyle baraj göllerinin su kalitesinin korunması amacıyla çevrelerinde koruma bantlarının oluşturulması.

– Dünyanın en önemli yat turizmi merkezi konumundaki Gökova Körfezi’nin korunması amacıyla Kemerköy’deki iskelenin ihracat ve ithalat amaçlı olarak kullanılmaması, sadece yat turizmi amaçlı kullanılması.