DOLAR
33,0119
EURO
35,9916
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


MİTSO ile Denizbank arasında Nefes Kredisi protokolü imzalandı… MİTSO ÜYESİ KOBİ’LERE 50 BİN İLE 100 BİN TL ARASINDA NEFES KREDİSİ VERİLECEK…

MİTSO ile Denizbank arasında Nefes Kredisi protokolü imzalandı… MİTSO ÜYESİ KOBİ’LERE 50 BİN İLE 100 BİN TL ARASINDA NEFES KREDİSİ VERİLECEK…
29.04.2020 15:57
0
A+
A-

Korona virüs salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerinin atlatılabilmesi ve KOBİ’lere uygun koşullarda kredi desteği sağlanabilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığı protokolle yeniden başlatılan Nefes Kredisi kapsamında MİTSO ile Denizbank Milas Şubesi arasında protokol imzalandı. Protokol gereğince MİTSO üyelerine 2021 yılında 12 eşit taksitle geri ödenmek üzere yüzde 7.5 faizli kredi sağlanacak. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanan protokol gereğince 3 milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler en çok 50 bin TL, 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler ise en çok 100 bin TL kredi kullanabilecekler.

            Aralarında MİTSO’nun da olduğu TOBB üyesi oda ve borsaların üyelerine verilecek Nefes Kredisi” için MİTSO ile Denizbank Milas Şube Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in, Denizbank adına Milas Şube Müdürü İsmet Aloğlu tarafından imzalanan protokol gereğince toplam 3 milyon 600 TL kredi verilecek.

            Denizbank Milas Şubesi adına MİTSO ile Nefes Kredisi protokolü imzalayan Şube Müdürü İsmet Aloğlu “TOBB ve KGF ile yapılan işbirliği kapsamında Denizbank olarak, TOBB’a bağlı oda ve borsaların üyeleri olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 faiz oranıyla uygulanacak Nefes Kredisi sağlıyoruz. Bu protokol kapsamında MİTSO ile Denizbank Milas şubemiz arasında bir protokol yaptık. Bu protokol gereğince 3 milyon TL ve altında cirosu olan MİTSO üyelerine en çok 50 bin TL, 3 milyon ile 25 milyon TL arasında cirosu olan işletmelere ise en çok 100 bin TL Nefes Kredisi vereceğiz” dedi. Denizbank Milas Şube Müdürü İsmet Aloğlu, kredi başvuruları nedeniyle yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle 12.00 – 17.00 arasında uygulanan banka mesai saatlerinin 09.00 ile 17.00 arasında olacak şekilde yeniden düzenlendiğini bildirdi.

            MİTSO ile Denizbank Milas Şube Müdürlüğü arasında imzalanan Nefes Kredisi protokolünün koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen oda üyeleri için tam zamanında gelmiş bir nefes anlamına geldiğini belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Nefes Kredisi için TOBB ve aralarında MİTSO’nun da bulunduğu oda ve borsalar, TOBB – Denizbank ve KGF ile yapılan protokol gereğince öz kaynaklarından Denizbank’a mevduat hesabı açtırıyorlar. Açılan hesaba yatırılan paranın 10 katı kredi limiti oluşturuluyor. Biz de MİTSO olarak Denizbank Milas Şubesi hesabına öz kaynaklarımızdan mevduat hesabı açtırarak üyelerimiz için toplam 3 milyon 600 bin TL tutarında kredi limiti oluşturmuş bulunuyoruz. Koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntılı süreçte üyelerimize böyle bir imkan oluşturabildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu. Reşit Özer, Nefes Kredisi için başvuruda bulunacak oda üyelerinin mutlaka odadan faaliyet belgesi almaları gerektiğini hatırlatarak “Nefes Kredisi içindir ibareli faaliyet belgesi olmadan banka kredi kabul etmeyecek” diye hatırlatmada bulundu.

            MİTSO üyelerinin Nefes Kredisinden yararlanabilmek için öncelikle odadan “Nefes Kredisi içindir” ibareli faaliyet belgesi almaları gerekiyor. Nefes Kredisi başvurusu için ayrıca şirket belgeleri, eğer şirket gerçek kişi ise kimlik, imza sirküleri, vergi levhası, 2018 – 2019 kesin vergi beyannamesi ve ekinde bilanço ve detaylı mizan ile Mart 2020 dönemi Geçici Vergi beyannamesi ve mizan isteniyor.