DOLAR
32,5490
EURO
34,7341
ALTIN
2.492,91
BIST
9.524,59


MİTSO, MİLAS YAĞLI ZEYTİNİ İÇİN TÜRK PATENT KURUMUNA RESMİ BAŞVURUYU YAPTI

MİTSO, MİLAS YAĞLI ZEYTİNİ İÇİN TÜRK PATENT KURUMUNA  RESMİ BAŞVURUYU YAPTI
22.12.2017 08:40
0
A+
A-

Milas ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına “Milas zeytinyağı” adıyla coğrafi işaret alan ve ardından zeytinyağı için AB’ye de coğrafi işaret başvurusunu yapan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, şimdi de Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi başvurusunu yaptı.

MİTSO, Milas zeytinyağında olduğu gibi, yine Milas ilçe sınırları içindeki memecik türü zeytinlerden geleneksel yöntemlerle sofralık olarak hazırlanan yağlı zeytin için “Milas yağlı zeytini” adıyla coğrafi işaret almak üzere resmi başvuruda bulundu. MİTSO adına coğrafi işaret başvuru dosyasını hazırlayan Destek Patent A.Ş., resmi başvuru dosyasını Türk Patent ve Markalar Kurumu’na iletti. Başvuru dosyası 19 Aralık itibariyle kurumun kaydına girdi. Kayıtta, Milas yağlı zeytininin coğrafi işaret korumasına alınma işlemi C2017/233 numarasıyla kayda alınırken korumanın başlangıç tarihi de başvuru tarih olan 19 Aralık 2017 olarak kayda geçti.

MİTSO Yönetim Kurumu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın geleneksel yerel lezzetlerinden Milas yağlı zeytini için Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi başvurunun yapıldığını belirterek “Milas zeytinyağına coğrafi işaret aldıktan sonra Milas’ın eşsiz lezzetlerinden yağlı zeytin için de coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Milaslıların genellikle kendi aile tüketimi için hazırladıkları yağlı zeytine coğrafi işaret alarak önemli bir pazar değerine dönüştürmek istiyoruz. Böylece zeytin üreticimiz için yeni bir iş ve gelir kapısı aralanmış olacak. Zeytinlerimizi sadece zeytinyağı veya zeytin üreticisi ailelerin kendi ihtiyaçları için üretme alışkanlığının yerine pazar için de üretmelerini sağlamak istiyoruz. Zeytin üreticisi ailelerin ekonomisine ve ilçe ekonomisine yeni artı değerler kazandırmak istiyoruz” dedi. Reşit Özer, yağlı zeytinin yanısıra Milas ile özdeşleşmiş başka ürünler için de zaman içinde coğrafi işaret başvurularının yapılacağını söyledi.