DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO : SİGORTACILIK KONUSUNDAKİ YÖNETMELİK İPTAL EDİLSİN, SİGORTACILIĞI SADECE SİGORTACILAR YAPSIN.

MİTSO : SİGORTACILIK KONUSUNDAKİ YÖNETMELİK İPTAL EDİLSİN, SİGORTACILIĞI SADECE SİGORTACILAR YAPSIN.
03.06.2020 14:35
0
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere Tüketici Lehine Yapın Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” sigortacılık mesleğini sürdürenleri tedirgin etti. Yeni Yönetmeliğin, başta çok büyük firmaların yanısıra her meslekten kişilerin sigorta işlemi yapabilmesine olanak sağlarken sigortacılık mesleğindekilerin ise sadece sigortacılık yapmasını gerektirdiğini” ileri süren MİTSO üyesi sigortacılar bu konuda odadan destek talep ettiler.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, sigorta işkoluyla ilgili meslek komitesinden gelen sigortacılıkla ilgili yeni yönetmeliğin iptal edilmesini isteyen talepleri oda yönetiminde değerlendirdiklerini belirterek “Sigortacı üyelerimiz yeni yönetmelikten mağdur olacaklarını belirttiler. Taleplerini haklı bulduk. Biz de durumu bir dilekçe ile TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na bildirerek yeni yönetmeliğin iptalini ve eski yönetmeliğin aynen devam etmesini talep ettik” dedi.

            Öte yandan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, sigortacılık konusunda yeni düzenlemeler getiren ve çok büyük firmaların asıl işlerinin yanısıra sigortacılık yapabilmelerinin önünü de açan yönetmeliğin iptal edilmesi için MİTSO olarak TOBB’yaptıkları başvuru konusunda oda üyesi sigortacılık bürolarını ziyaret ederek bilgilendirmede bulundu. Reşit Özer, sigortacılara yeni yönetmeliğin getireceği sakıncaları belirterek “Sizlerden gelen talepleri de dikkate alarak TOBB’a başvurumuzu yaptık. Yeni yönetmeliğin tümüyle iptalini istedik. Herkes kendi işini yapmalı. Sigortacılık mesleğini de, sadece sigortacılar yapmalı” diye konuştu.

            Özer, ziyaretler sırasında koronavirüs salgını tehlikesine de dikkat çekerek işyerlerine maskesiz girilmemesi ve sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda da uyarıda bulundu.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in ziyaret ettiği sigortacılar da MİTSO’nun TOBB’a yaptığı yeni yönetmeliğin iptali başvurusu için Özer’e teşekkür ettiler.