DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MİTSO yönetimi MEMDER’de… EGE’DE VE MİLAS’TA İSTANBULLULAR KÖYLERE, KÖYLÜLER ŞEHİRLERE…

MİTSO yönetimi MEMDER’de… EGE’DE VE MİLAS’TA İSTANBULLULAR KÖYLERE, KÖYLÜLER ŞEHİRLERE…
17.03.2022 13:16
0
A+
A-

Özellikle son iki yıldır etkili olan coronavirüs salgını sürecinde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerden Ege ve Akdeniz’in kırsal kesimine yöneliş yaşanırken bu bölgelerin köylerindeki yaşam koşullarının yetersizliğinden şikayetçi olan kırsal kesim insanlarının da şehirlere göç ettiği bildirildi. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özer, Özellikle İstanbulluların Milas’ın Bodrum’a yakın köylerinden ev, tarla, zeytinlik aldığını belirtirken Milas Emlak Müşavirleri Derneği (MEMDER) Başkanı Mehmet Kırkık da İstanbul ve diğer şehirlerden gelen talepler nedeniyle köylerdeki taşınmaz fiyatlarının çok arttığını, köy evlerinin, birkaç dönümlük tarlaların,  zeytinliklerin milyonun çok üstündeki rakamlar talep edildiğini ifade etti.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, bir süre önce genel kurullarını yapan Milas Emlak Müşavirleri Derneği (MEMDER)’i ziyaret ederek dernek başkanlığına yeniden  Mehmet Kırkık ve yönetim kurulu üyelerini kutladı.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; MEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kırkık, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uzay Demirbaş, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri İsrafil Gürsoy, Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Yücel, Veli Ulaş, Volkan Bilsel ve Kemal Aksel‘e yeni görev dönemlerinin hayırlı olması dileğinde bulundular.

Ziyaret sırasında Milas’ın özellikle Bodrum’a ve Bodrum – İzmir karayoluna yakın köylerine başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerden zeytinlik, köy evi ve küçük tarım arazisi talebi olduğunu belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Milas’ın pek çok köyünde İstanbullular ve diğer büyükşehirlerden insanlar evler, tarlalar, zeytinlikler almışlar. Onlar İstanbul’dan kaçıyorlar. Köylerdeki gençler de Bodrum’da, turizm sektöründe çalışmak ve şehirde yaşamak için köylerinden kaçıyorlar” dedi. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel de “Gençlerin şehire veya turizm bölgelerine gitmesi nedeniyle köylerde zeytinleri hasat edecek genç nüfus kalmadı. Buna karşılık İstanbul’dan gelip köylere yerleşen birçok kişi var” diye konuştu.

MEMDER Başkanı Mehmet Kırkık “Milas’ın kırsal kesimindeki köy evlerine, küçük tarlalara veya birkaç dönümlük zeytinliklere olan talep artışı nedeniyle fiyatlar da çok yükseldi. Köy evleri veya birkaç dönümlük araziler için milyonun çok üstünde rakamlar isteniyor” diye konuştu. Coranavirüs salgını döneminde kırsal kesime yerleşmek isteğinin çok arttığını ifade eden MEMDER Başkanı Mehmet Kırkık “İnsanlar büyükşehirlerden kaçınca özellikle Milas’ın Bodrum’a yakın köylerine yönelik çok talep almaya başladık. Bu da fiyatların çok yükselmesine neden oldu” dedi.

Yazı detayını buraya yazınız