DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSOnun bir projesi daha GEKAdan hibe desteği kazandı.

MİTSOnun bir projesi daha GEKAdan hibe desteği kazandı.
06.08.2013 17:45
0
A+
A-

*MİTSO’nun; Milas OSB ile Güllük Limanı arasında yapılması düşünülen demiryolu bağlantısının fizibilitesinin hazırlanması konulu projesine GEKA yüzde 100 hibe desteği sağladı.

*GEKA, demiryolu fizibilitesi için 57 bin 300 TL hibe desteği sağlayacak.

*MİTSO’nun demiryolu fizibilite projesi, bu dönem GEKA’ya yapılan 82 proje arasından hibe desteği sağlanan 16 projeden birisi oldu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu dönem Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğinden yararlanmak amacıyla oluşturduğu iki projeden birisine yüzde yüz hibe desteği sağlandı. Milas OSB ile Güllük Limanı arasında demiryolu bağlantısı için bir fizibilite çalışması yapılmasını öngören proje, bu dönem GEKA’ya yapılan 82 proje başvurusu içinde hibe desteği kazanan 16 projeden birisi oldu. GEKA, MİTSO’nun 57 bin 300 TL tutarındaki demiryolu fizibilite projesine yüzde yüz hibe desteği sağlamayı kabul etti.

MİTSO, bu dönem GEKA’nın hibe desteğinden yararlanabilmek amacıyla iki proje hazırladı. Projelerden birisi Milas OSB ile Güllük limanı arasına demiryolu bağlantısı yapılarak OSB’de üretilen ürünlerin limana demiryolu ile taşınması için bir fizibilite çalışması yapılmasını öngörüyordu. İkinci proje ise, Milas’taki tüm işyerlerinin envanterinin çıkartılmasını amaçlıyordu.

GEKA, bu dönem hibe desteği sağlanması amacıyla Denizli, Aydın ve Muğla illerinden gelen toplam 82 proje arasından yaptığı eleme sonucunda 16 projeye hibe desteği verilmesini kararlaştırdı. MİTSO’nun OSB ile Güllük limanı arasına demiryolu yapılması için fizibilite çalışması yapılmasını öngören toplam 57 bin 300 TL tutarındaki projesi GEKA tarafından uygun bulunarak projeye yüzdü 100 hibe desteği sağlanması kabul edildi.

GEKA Yönetimi MİTSO’ya ilettiği yazıyla söz konusu proje için sözleşme yapılması için MİTSO yönetiminin 15 gün içinde kuruma başvurmasını istedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, MİTSO’nun geçen yıl iç su ürünleri yetiştiriciliğinde işgücünün geliştirilmesi ve ihracatın arttırılması projesi için GEKA’dan 195 bin 583 TL hibe desteği alındığını anımsattı. Tuna ayrıca yine geçen yıl AB’nin Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında Milas’taki işyerlerinde işe yeni başlayanların ve işsizlerin ihracat elemanı olarak yetiştirilmesi projesi için 33 bin 320 Avro hibe desteği alındığını da belirtti.. Enver Tuna bu yıl ise GEKA’ya yaptıkları iki proje başvurusundan birisi olan Milas OSB ile Güllük limanı arasına demiryolu bağlantısı kurulması için fizibilite çalışması yapılmasını içeren projenin de GEKA tarafından kabul edilerek yüzde 100 hibe desteği almaya hak kazandığını söyledi. Enver Tuna “Projelerimizin her biri Milas’ın ufkunu açacak, ekonomisine, gelişmesine yararlı olacak, katma değer yaratacak projelerdir. Bundan sonra da her türlü olanağı araştırarak yeni yeni projeler hazırlayacağız. Milas’ın gelişmesi ve kalkınması için MİTSO olarak öncülük görevimizi yerine getireceğiz” diye konuştu.