DOLAR
33,0857
EURO
36,0242
ALTIN
2.562,24
BIST
11.064,85


Muğla Büyükşehir Belediyesi kazı toprağı ve yıkıntı atıkları konusunda uyarıyor : “HAFRİYAT TOPRAĞI VE İNŞAAT / YIKINTI ATIKLARI İÇİN İZİN ALIN”

Muğla Büyükşehir Belediyesi kazı toprağı ve yıkıntı atıkları konusunda uyarıyor :  “HAFRİYAT TOPRAĞI VE İNŞAAT / YIKINTI ATIKLARI İÇİN İZİN ALIN”
07.11.2014 12:52
0
A+
A-

*Muğla Büyükşehir Belediyesinin hafriyat ve inşaat atıklarıyla ilgili yaptığı çağrıyı değerlendiren MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, konuyla ilgili oda üyelerine çağrıda bulunarak bir an önce Büyükşehir Belediyesinden izin belgelerini almalarını istedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, büyükşehir sınırları ve mücavir alanlar içinde ortaya çıkan hafriyat toprağı ile inşaatlarla yıkıntılarda oluşan katı atıkların taşınması faaliyetinde bulunan tüm firmaların gerekli belgeleri almaları için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada 18.03.2004 tarih ve 25406 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince bu işlerle uğraşan firmaların Büyükşehir Belediyesinden izin almaları gerektiği ifade edildi.  Açıklamada, söz konusu yönetmeliğin 8. ve 24. maddelerine dayanılarak  hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarını taşımak isteyen kişi veya kuruluşları mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyeye, dışında ise mahallin en büyük mülki amirine başvurarak “Hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı atıkları taşıma izin belgesi” almakla yükümlü oldukları bildiriliyor.

Açıklamada ayrıca söz konusu yönetmelik gereğince hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarını taşıma faaliyetinde bulunan tüm firmaların gerekli belgeleri alması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunmaları çağrısında bulunuluyor.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı, doğal afet atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve bertarafı ile ilgili yapılan çağrı gereğince ilgili oda üyelerini uyardı. Reşit Özer, “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereği bu işlerle uğraşan üyelerimizin daha sonra mağdur olmamaları için Büyükşehir Belediye Başkanlığına başvurarak ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi’ almaları gerekiyor. Odamızın ilgili üyelerinin daha sonra cezalı duruma düşmemeleri ve mağdur olmamaları için bir an önce Büyükşehir Belediyesine başvurarak gerekli izin belgelerini almaları gerekiyor” diye hatırlatmada bulundu.