DOLAR
32,5572
EURO
34,9364
ALTIN
2.415,79
BIST
10.391,89


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa MİTSOda konuştu…

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa MİTSOda konuştu…
06.08.2013 17:32
0
A+
A-

* Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Milas OSB’nin emin ellerde olduğunu belirterek yöremiz için bir de yat yapımına yönelik olarak Özel İhtisas OSB’nin kurulması için girişimlerin bulunduğunu bildirdi,

* Kültür balıkçılığına turizmcilerin karşı çıktığına değinen Ali Boğa “Eğer kültür balığı üretimi olmasaydı turizmciler turistlere yedirecek standartlara uygun balık bulamazlardı. Kültür balıkçılığı sayesinde insanlarımız sadece beyaz et olarak tavuk eti yemekten kurtuldular” diye konuştu.

* KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Muğla’ya da bir KOSGEB Müdürlüğü açılacağını söyledi.

Muğla ili ve ilçelerinde, meslek odalarının yöneticileriyle görüşmek, işadamlarının sorunlarını dinlemek ve KOSGEB çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunmak amacıyla dün Bodrum’a gelen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa bugün MİTSO’da Milas ilçe ve belde belediye başkanları, meslek odalarının yöneticileri ve bazı Milaslı işadamlarıyla bir araya geldi. Müsteşar Boğa, MİTSO’da yaptığı konuşmada Milas OSB’nin emin ellerde hızla ilerlediğine değinerek yöremiz için yat yapımına yönelik olar bir Özel İhtisas OSB’nin kurulması için girişimlerde bulunulduğunu bildirdi. Toplantıda KOSGEB çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan şu anda Muğla’daki KOSGEB çalışmalarının Aydın’daki müdürlük aracılığıyla yürütülmekte olduğunu ancak Muğla’ya da bir müdürlük kurulacağını müjdeledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa ile birlikte Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB Aydın İl Müdürü Turgut Gören, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Haydar Ökten MİTSO’yu ziyaret ederek burada Milas’taki oda başkanları ve Milaslı işadamlarıyla bir toplantı yaptı. Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Selimiye Belediye Başkanı Mehmet Gül, Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı, Beçin Belediye Başkanı Mehmet Balcı, Milas İlçe Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Milas meslek odalarının başkanları ve Türk Amerikan Dernekleri Başkanı Uğur Terzioğlu ile toplantı öncesinde bir süre MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın makam odasında konuklar daha sonra MİTSO Labranda Toplantı Salonuna geçerek burada Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ve KOSGEB’in çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundular.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna konukları MİTSO’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek kendilerine Milas’ın sorunlarına sahip çıktıkları ve sorunların çözümüne destek oldukları için teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan KOBİ’lere önemli ölçüde kredi desteği sağlandığını ve bu kredilerden Muğla’nın da önemli bir pay aldığını söyledi. KOBİ’lere sağlanan kredi miktarının 4.7 milyar lirayı bulduğunu ve bu kredilerin özellikle kılcal kanallardaki işletmelere büyük yarar sağladığını anlatan Kaplan “Verilen krediler, 15 – 20 bin lira gibi rakamlarda kalsa da kılcal kanallardaki işletmeler için hayati önemde fayda sağlamıştır” dedi. KOBİ’lere fuarlara katılım, nitelikli eleman, danışmanlık desteği gibi daha birçok konuda destek sağlandığını ve bu konularda esnek ve yalın bir destek modeli oluşturduklarını anlatan Kaplan işletmelere özel desteklemeler geliştirdiklerini ve projesini sunan işletmelere destek olmayı uygulamaya koyduklarını anlattı. KOBİ’lere özellikle AR-GE konusunda destek olduklarını belirten Kaplan bu konuda 150 bin liraya kadar kredi verildiğini söyledi. AR-GE İnivasyon projelerine sağlanan kredilerine 450 bin lira kredi verildiğini, işletmelerin birbirleriyle işbirliğine giderek oluşturacakları projelere ise 750 liraya kadar kredi verilebildiğini bildiren Kaplan, işletmelerin dünya koşullarına uyabilmeleri ve dünya ile rekabet edebilmeleri için işbirliğine gitmelerinin kaçınılmaz olduğunu ve kendilerinin de bunu teşvik etmeye çalıştıklarını anlattı. Sözlerine “Ya farklı olacaksınız, ya güçlü olacaksınız, diyoruz. Birbirinin ayağına basan değil birlikte gelişmeye destek veriyoruz” dedi. KOSGEP Başkanı Mustafa Kaplan daha sonra Muğla’daki KOBİ çalışmalarının bugüne dek Aydın İl Müdürlüğünden yürütüldüğünü fakat Muğla’ya da bir KOSGEB İl Müdürlüğü kurulacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra Ticaret Bakanlığı’nın ve müsteşarlığının çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Müsteşar Ali Boğa, Milas’ın önemli bir yer olduğunu belirterek “Bu kadar kısa süreli bir program bile olsa Milas’ı atlamak olmazdı. Milas çok önemli bir yer ve bu nedenle programımıza aldık” dedi. Türkiye’de bazı anlayışları değiştirmeyi amaçladıklarını belirten Müsteşar Ali Boğa “Devlet anlayışımızı değiştirmek zorundayız. Şirket anlayışımızı, şirket yönetimi anlayışımızı değiştirmek zorundayız” diye konuştu. Türkiye’nin en gelişmiş ilk 10 ülke içinde olmasını amaçladıklarını da anlatan Ali Boğa “Bu bir ütopya değil. Planlı, programlı bir şekilde çalışırsak bu hedefe ulaşabiliriz” dedi. Eskiden milletin devlet için var olduğu anlayışının geçerli olduğunu kendilerinin ise devletin millet için var olduğu anlayışını ortaya koyduğunu belirten Ali Boğa “Biz merkeze milleti yerleştirdik. Şimdi devlet, millet için var” dedi. Bürokrasideki yaklaşımı da değiştirdiklerini savunan Müsteşar Boğa “Biz masanın bu yanında olanların masanın öbür yanında olanlara hizmet etmek durumunda. Biz şimdi memurlarımızı bu şekilde eğitiyoruz” diye konuştu. Türkiye’de aile şirketlerinin daha sonra çocuklar arasında paylaşıldığını, çocukların da kendilerine düşen şirketleri yine kendi çocukları arasında paylaştırdıkları için bir türlü büyüyemediklerini anlatan Ali Boğa “Biz dünya ekonomisi ile rekabet edebilmek için şirketlerin parçalanmaması ve kendi aralarında güç birlikleri kurmaları gerekiyor” dedi. Dünyada Türk ekonomisine karşı büyük bir ilgi oluştuğunu savunan Ali Boğa gençlerin iyi yetişmesinin petrol bulmaktan daha önemli olduğunu söyledi.

Konuşmasında daha sonra yerel sorunlara da değinen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Milas’ın gündemindeki en önemli girişimin OSB olduğunun altını çizerek “Bu bölgenin en önemli konusu OSB’dir. O iş zaten emin ellerde, doğru bir yolda gidiyor. Milas OSB’nin yanı sıra biz bu bölgeye yat imalatını geliştirmek için bir özel ihtisas OSB’si kurulması gerekiyor. Şimdi bu konuda girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmasında kültür balıkçılığı konusuna da değinen Müsteşar Ali Boğa “Turizmciler kültür balıkçılığına karşı çıkıyorlar ama kültür balıkçılığı olmasaydı turiste yedirecek balık bulamazlardı. İnsanlarımız da kültür balığı olmasaydı tavuk etinden başka beyaz et yiyemezlerdi” diye konuştu.

KOSGEB Aydın İl Müdürü Turgut Gören de KOSGEB’in yeni yapılanmasıyla daha aktif olacağını ve KOSGEP’i bir sinerji merkezi haline getireceklerini söyledi.

Toplantının ardından konuklara MİTSO Lokalinde bir öğle yemeği sunuldu. Yemekte Milaslı işadamları çeşitli konulardaki görüşlerini dile getirdiler. Konuklar daha sonra Muğla’ya geçtiler.