DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU MİTSODA

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU MİTSODA
06.08.2013 17:47
0
A+
A-

*MİTSO Başkanı Enver Tuna, Hisarcıklıoğlu’ndan Milas OSB, Denizli – Güllük demiryolu, zeytinyağı, kültür balıkçılığı gibi konularda destek istedi.

*MİTSO Başkanı Enver Tuna süpermarketlerin ve AVM’lerin toplam raf alanının yüzde 10’unun yerli markalı ürünlere ayrılması için de TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan destek istedi.

2 Haziran Cumartesi günü MUTSO’nun yeni hizmet binasının açılışını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, akşam da Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu MİTSO’da yaptığı konuşmada 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında uyarılarda bulundu. MİTSO Başkanı Enver Tuna Hisarcıklıoğlu’na bir Karacahisar halısı ve Sodra mermerinden özel olarak yapılmış bir armağan verdi.

Bir süre önce hizmete giren Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binasının resmi açılışını 2 Haziran Cumartesi günü saat 17.00’de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Bazı Muğla Milletvekilleriyle ildeki TOBB üyesi oda ve borsa başkanlarının katıldığı açılış töreninin ardından Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. MİTSO Yönetim ve Meclis üyeleri tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu’nun ziyareti nedeniyle MİTSO Başkanı Enver Tuna bir konuşma yaptı. Enver Tuna konuşmasında Milas’ın tarihi, kültürü, ekonomisi hakkında kısa açıklamalarda bulunduktan sonra bazı sorunları dile getirerek bu sorunların çözümünde Hisarcıklıoğlu ve TOBB’den destek istedi.

Öncelikle OSB konusundaki gelişmelere dikkat çeken MİTSO Başkanı Enver Tuna, tarım arazilerinin korunması ve zeytinlik alanlara 3 km.’den daha yakın mesafede sanayi tesisi olamayacağı nedeniyle yamaç bir arazinin OSB alanı olarak belirlendiğini anlatarak “Şimdi bunca yıl sonra, bunca çalışmadan sonra karşımıza arazinin eğimi gibi bir engel çıkarılmaya çalışılıyor. Bu sorunun aşılması konusunda sizden destek bekliyoruz” dedi.

Denizli, Aydın, Yatağan, Milas, Milas OSB ve Güllük bağlantılı bir demiryolunun bir an önce yapılması gerektiğini anlatan Enver Tuna yapılacak demiryolu ile Güneybatı Anadolu’nun sanayi, tarım, orman, tekstil ve maden ürünlerinin en kısa yoldan en ucuz ulaşım şekli olan denizyoluna ulaşacağını bildirdi ve bu konuda da TOBB’den destek beklediklerini söyledi.

Enver Tuna konuşmasında zeytinyağına üretiminde yaşanan sorunları da anlatarak prim desteğinin arttırılmasını ve kaliteli zeytinyağına daha çok, kalitesiz zeytinyağına daha az prim verilmesini istedi. Enver Tuna zeytinyağı fabrikalarının karasu sorununun çözümü konusunda TOBB’nin öncülüğünde üniversitelerle işbirliği yapılarak karasuyun aratılması için bir yöntem bulunmasını istedi ve bu soruna mutlaka bir sorun bulunması gerektiğini vurguladı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna daha sonra her yerde giderek yayılan süpermarketler ve AVM’lerin küçük esnaf ve üreticiyi yok etme aşamasına getirdiğini belirterek bu kuruluşların raf alanlarının yüzde10’unun o yörenin yerli ürünlerine ayrılmasını, bunun uygulamaya konulması halinde hem markalı ürün üretiminin teşvik edileceğini hem yerel üreticinin korunacağını söyledi.

Konuşmasında toprak havuz balıkçılarının sorunlarını da dile getiren MİTSO Başkanı Enver Tuna kültür balıkçılığı ve hayvancılık tesislerinde elektrik kullanımına indirimli tarife uygulanmasını, toprak havuzlar için büyük külfet olan kaynaksuları harcının alınmamasını istedi.
Enver Tuna, daha sonra bu yıl Yatağan ve Muğla’ya geleceği belirtilen doğalgazın mutlaka Milas ve Milas OSB’ye de getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

MİTSO Başkanı Enver Tuna konuşmasının ardından ziyaretinin anısına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na bir Karacahisar halısı ve Sodra mermerinden özel olarak hazırlatılmış bir yüzünde Atatürk, bir yüzünde Hisarcıklıoğlu’nun fotoğraflarıyla bir yüzünde TOBB ve diğer bir yüzünde MİTSO’nun amblemlerinin olduğu bir heykelcik armağan etti.

MİTSO’nin armağanlarını çok beğendiğini söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu kendisine bu şekilde pek çok armağan verildiğini ve TOBB binasında oluşturdukları bir müzede bu armağanların hepsinin sergilenmekte olduğunu ve bu armağanların da orada sergileneceğini söyledi.

Daha sonra bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MİTSO Başkanı Enver Tuna’nın yörenin tüm sorunlarını en can alıcı yanlarıyla ortaya koyduğunu ve ortaya koyduğu sorunların O’nun vizyonunun genişliğinin bir göstergesi olduğunu belirterek “Başkanımız gerçekten vizyon sahibi olduğunu ortaya koyduğu sorunlarla göstermiş oldu. Şimdi konuşmalarına bakınca ne görüyoruz? Önce üretimin arttırılmasını vurguluyor. Bunun için bir an önce OSB’nin yapılması gerektiğini söylüyor. Sonra üretilen malların en ekonomik bir şekilde dünya pazarlarına sunulabilmesi için demiryolu diyor. Sonra demiryolunun denizyoluna bağlanması gerektiğini anlatıyor… Tüm bunlar O’nin ne kadar geniş bir vizyona sahip olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, MİTSO Başkanı Tuna’nın dile getirdiği sorunların çözümüne yardımcı olmak için çalışacaklarını belirterek Milas’ın kalkınmadaki hedefinin turizm olması gerektiğini anlattı. Safranbolu ve Beypazarı’nı örnek gösteren Hisarcıklığlu Bodrum’a gelen turistlerin Milas’a çekilmesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu “Başkanın konuşmalarını dinledim. Milas’ta tarih de var, kültür de var, deniz de var. Hemen burnunun dibinde Bodrum var. Bodrum’a dünyanın dört bir tarafından turist geliyor. Amaç, Bodrum’a gelen turistleri Milas’a çekmek olmalı. Bakın bugün insanlar Safranbolu’ya gidiyorlar. Ankara’ya gelenler Beypazarı’na gidiyorlar. Bizim bir programımız için Ankara’ya gelenler benden mutlaka Beypazarı gezisi istiyorlar. Beypazarı’nda ne var? Orada daha önce sadece havuç yetiştirilir ve kamyon kasası yapılırdı. Sonra orada uyanık bir belediye başkanı çıktı, evlerin yüzlerini biraz iyileştirdi, boyadı. Sonra bir reklam, bir reklam… Şimdi Ankara’ya gelen herkes Beypazarı’nı görmek istiyor. Evlerin içinde yemek yapıyorlar, gelenlere yemek yediriyorlar… O evlerden Milas’da çok var, Allaha şükür. Olması gereken ne? Olması gereken Bodrum’a gelen 2 milyon turisti Milas’a getirirsek beş sene sonra inanın, Milas’ı tanıyamazsınız” dedi.

OSB konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını da anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu’na dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu; yasanın 1 535 maddeden oluştuğunu ve kendisinin bunun en önemli kısımlarını özet haline getirttiğini ve 90 sayfalık bir özetin TOBB’nin internet sitesinde yayınlanmakta olduğunu ve en kısa sürede herkesin en azından bu 90 sayfayı okuyarak bilgilenmesi gerektiğini anlattı. Yeni TTK’nin birçok konuda cezalar getirdiğini belirten Hisarcıklıoğlu yeni yasaya göre tabelası olmayan işyerlerinin sahiplerine 78 bin TL para cezası ve 730 gün hapis cezası verileceğini belirterek “Bundan sonra yeni bir iş çıkıyor, herkes işyerinin tabelasını korumak için bir bekçi tutacak. Anlaşılan bu işsizliğin azaltılması için böyle bir şey düşünülmüş. Düşünün bir kere, bir rakibine kötülük yapmak istese gece tabelasını indirir ve sonra da ihbar eder. Sonra gelsin 78 bin TL para cezası, 730 gün hapis cezası… Size yeni TTK’nin sadece bir maddesini söyledim. Felaket niteliğinde. Yeni TTK içindeki 60 madde ise insana dükkan kapattıracak nitelikte. Ancak diğer maddeleri ise devrim niteliğinde. Bir çok yenilik getiriliyor” diye konuştu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra yeni TTK hakkında ilgili 5 bakanla sürekli toplantı yaptıklarını ve gerekli düzeltmeleri 1 Temmuz’dan önce yetiştirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonra TOBB’nin kuruluşunun 60. yıldönümü nedeniyle odaların meclis üyeleri için hazırlattıkları armağanları MİTSO meclis üyelerine verdi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra beraberindekilerle birlikte Bodrum Ticaret Odası’nı ziyaret etmek üzere Bodrum’a gitti.