DOLAR
32,6404
EURO
34,9061
ALTIN
2.434,30
BIST
10.532,42


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bakanlara : “ŞİRKETLERİMİZİN VE İŞ ADAMLARIMIZIN İTİBARLARI YIPRATILMAMALI”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bakanlara : “ŞİRKETLERİMİZİN VE İŞ ADAMLARIMIZIN İTİBARLARI YIPRATILMAMALI”
03.01.2014 16:49
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

 

Türk özel sektörünün son günlerde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizin değerleri olan şirketlerimiz ve iş adamlarımızın itibarları kolayca yıpratılmamalı. Tartışmaların da anayasal hukuk devleti normları içinde kalmasına özen göstermeliyiz” dedi.​

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ülke gündeminde yaşananlara işaret ederek, “Son dönemde ülkemizde yaşananlar hepimizin malumu. Bunun üzerine bir de Amerikan Merkez Bankası para musluklarını kısmaya başladı. Bu iki gelişme ülkemizde döviz kurlarında ve faizlerde hareketlenmeye neden oldu” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, özel sektörünün yurt dışına 277 milyar dolar borcu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

 

“İç piyasaya da millet olarak 1 trilyon liralık kredi borcumuz bulunuyor. Hem döviz kurlarındaki artış hem de faizlerin çift haneye tırmanması bizim için ciddi bir risk unsuru. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye iş sahası açacak yatırım yapmamız gerekiyor. Sadece bu yılın ilk dokuz ayında, Türk özel sektörü olarak 125 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Böylece 470 bin kişiye istihdam sağladık. Bu başarıları sağlayan şirketlerimize dünden daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor.”

 

Günlük çalkantılardan sıyrılıp çalışmaya devam edilmesi gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Huzur, istikrar ve hukukun üstünlüğü Türkiye’nin son 10 yıldaki olumlu gidişatının devamı için elzemdir. Milletimizin daha zengin ve müreffeh olmasının yolu da buradan geçer. Türkiye’nin bir kurumlar ve kurallar ülkesi olarak, dünyada ulaştığı seviyeyi muhafaza etmeliyiz. Doğru adımları suhuletle ve sükunetle tasarlayarak atarsak 2014 yılının Türkiye için bir fırsat yılı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.