DOLAR
32,4238
EURO
34,4423
ALTIN
2.488,20
BIST
9.679,80


TOBB : “ÇARKLARI DÖNDÜRMEYE HAZIRIZ”

TOBB : “ÇARKLARI DÖNDÜRMEYE HAZIRIZ”
22.05.2020 16:46
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, birlik üyesi oda ve borsa başkanlarıyla, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da izlediği bir video konferans toplantısı düzenledi. Hisarcıklıoğlu “Ekonomiyi harekete geçirmeye ve çarkları yeniden döndürmeye hazırız” dedi.

            TOBB’a bağlı 365oda ve borsa başkanları ile 61 sektörün meclis başkanlarının katıldığı video konferansta, Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye ekonomisi değerlendirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldığı video konferansta konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ekonomide hayata geçirilen tebirler ve destekler sayesinde normalleşme konuşulmaya başlandı” dedi. TOBB olarak salgın sürecinde ilk günden itibaren kenetlendiklerini, sorunların tespiti ve çözülmesi için gereken katkıyı verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu sahadan aldıkları bilgileri hızlı bir şekilde hükümete ilettiklerini ve bunların büyük çoğunluğunu Bakan Albayrak’ın sonuçlandırdığını ifade etti. Salgın sürecinde bankacılık sistemini harekete geçiren kredi pakretlerinin devreye sokulduğunu, Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesini ikiye katladığını, vergi-SGK ertelemeleri, kısa ç alışma ödeneğiyle işletmelerin önemli bir yükten kurtarıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin belirlediği hedeflere ulaşma noktasında 3 aylık mola şeklinde gördükleri sürecin sonuna olunduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu “Ekonomiyi hareket geçirmeye ve çarkları yeniden döndürmeye hazırız” dedi.

            Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da konuşmasında “Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin bir şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. bu üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir dönem olacak” diye konuştu. 

            Öte yandan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Kovid-19 salgın sürecinde ekonominin en az şekilde etkilenmesi için alınan önlemler için Bakan Albayrak ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Reşit Özer, özellikle sağlanan kredi olanaklarının üyelerini bir ölçüde olsun rahatlattığını ifade ederek Nefes Kredisinde kredi miktarının arttırılmasını ve daha çok üyeye kredi olanağı sağlanmasını talep etti.