DOLAR
30,9195
EURO
33,4632
ALTIN
2.017,80
BIST
9.344,97


TOBB VE ÜYESİ 365 ODA VE BORSADAN EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASI

TOBB VE ÜYESİ 365 ODA VE BORSADAN EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASI
20.07.2016 10:56
0
A+
A-

Aralarında MİTSO’nun da olduğu

TOBB VE ÜYESİ 365 ODA VE BORSADAN DEMOKRASİ BİLDİRİSİ:

 

“DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZİMİZ, MİLLİ İRADE GÜCÜMÜZ, KARDEŞLİĞİMİZ, GELECEĞİMİZ…”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB); üyesi 565 Oda, Borsa yönetimi ile birlikte 19 Temmuz Salı günü, saat 11.00’de eşzamanlı olarak ortak basın açıklaması okudu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yönetimi de TOBB’den gelen çağrı üzerine saat 11.00’de basın toplantısı düzenleyerek TOBB tarafından hazırlanmış olan basın açıklamasını okudu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıMehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Eliş ve Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu‘nun hazır bulunduğu basın açıklaması, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından okundu. Okunan metinde, 15 Temmuz gecesi halkın sandığa ve demokrasiye sahip çıktığı bildirildi. TOBB ile birlikte 365 Oda ve Borsa tarafından aynı anda okunan ortak basın açıklamasında “ülkemiz için demokrasi dışında seçenek görmüyoruz” denilerek “Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur” ifadelerine yer verildi.

TOBB ve bağlı 365 Oda ve Borsa ile birlikte eş zamanlı olarak MİTSO’da Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZİMİZ, MİLLİ İRADE GÜCÜMÜZ, KARDEŞLİĞİMİZ, GELECEĞİMİZ…

 

Değerli basın mensupları;

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu olarak karşınızdayız.

Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 3656 Oda-Borsa olarak 81 ilde bu ortak açıklamayı aynı anda yapıyoruz.

15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.

Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Birliğimiz ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk.

Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.

Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır.

Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunda heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.

Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz.

Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.

Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.

Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında seçenek de görmüyoruz.

Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.

Değerli Basın Mensupları;

Allah’a şükür, milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk.

Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık.

Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz.

Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız.

Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur.

Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz.

İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz.

Geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz.

Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim.

Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.

Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”