DOLAR
32,9861
EURO
35,9085
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINI 5 ÜLKEDE TANITILACAK

TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINI 5 ÜLKEDE TANITILACAK
24.01.2014 16:23
0
A+
A-

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, 2013/14 sezonunda 5 ülkede Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirecek. Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa’da gıda fuarlarına katılma kararı alan ZZTK, 2014 yılının ikinci yarısında Brezilya ya da Rusya’ya yönelik “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirmeyi hedefliyor.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; Türk zeytinciliğinin ve elbette Milas zeytinciliğinin gelişmesi, ancak ihracatın artmasıyla mümkündür. İhracat için ise tanıtım çok önemlidir. Tanıtımın yolu da ulusal veya uluslararası fuarlardan geçiyor. Biz de zeytin ve zeytinyağı üreticisi üyelerimizin bu tür fuarlarda yer almasını istiyoruz, teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Yurtdışına yönelik tanıtım faaliyetleri yanında; İzmir’de 10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Olivtech 2014Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı” sırasında Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ile ortaklaşa, eş zamanlı bir “Alım Heyeti Organizasyonu” düzenlemeyi amaçladıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken, bu sayede potansiyel pazar niteliğindeki Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik ihracatımızın arttırılmasını hedeflediklerini anlattı.

 

Türk zeytincilik sektörünün 2023 yılı için 3.8 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koyduğuna işaret eden Ölken, “Bu hedefe ulaşmak için pazarda sürekli olmanız gerekiyor. Türkiye’de rekoltenin az olduğu yıllarda tanıtım çalışmalarına ara vermeyi doğru bulmuyoruz. O nedenle 2014 yılında da tanıtım çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat için olmazsa olmaz konumundaki Dahilde İşleme Rejimi ile ilgili talebimizin sonucuna bakmaksızın tanıtım çalışmalarına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ZZTK’nın 2014 yılında katılacağı ilk fuar 23-27 Şubat 2014 tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek olan Gulfood Fuarı olacak. Dünya’nın en büyük gıda fuarları arasında yer alan Gulfood Fuarı’nı ZZTK, Ortadoğu ve Arap ülkelerine açılma açısından çok önemsiyor. Birleşik Arap Emirlikleri Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin hedef pazarları arasında yer alırken, hali hazırda sofralık zeytin ihracatında 4.büyük pazarımız konumunda bulunuyor.

 

ÇİN PAZARI ÇOK ÖNEMLİ

 

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Çin Halk Cumhuriyeti pazarına büyük önem veriyor. Özellikle zeytinyağı ihracatında her yıl büyüyen bir pazar konumunda olan Çin’de daha önceki yıllarda Şanghay’da düzenlenen FHC fuarına katılan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, bu yıl içerisinde Guangzhou ya da Pekin şehirlerinde tanıtım çalışmaları yapılması ve bu şehirlerde düzenlenecek olan bir fuara info stand ile katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapmayı planlıyor.

 

İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 19-23 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sial Paris 2014 Gıda Fuarı dünyanın en büyük gıda fuarı olarak kabul ediliyor. Bu arenada da yerini alarak Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtmak isteyen ZZTK, bu fuarda AB’ye olan sofralık zeytin ihracatımızın yanında AB’nin bize uygulamakta olduğu  kotanın ilk etapta 10 bin tona, sonrasında ise 50 bin tona arttırılması için kulis çalışmaları yapmayı hedefliyor.

 

SEKTÖREL TİCARET HEYETİ ÜYELERİN İSTEDİĞİ ÜLKEDE YAPILACAK

 

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin organizatörlüğünde 2014 yılının ikinci yarısı içerisinde Brezilya veya Rusya Federasyonu’na yönelik olarak zeytin ve zeytinyağı sektörlerini kapsayan “Sektörel Ticaret Heyeti” düzenlenmesini planladıklarını ifade eden ZZTK Başkanı Ölken, “Söz konusu etkinliğin gerçekleştirileceği ülkenin belirlenmesini teminen konu ile ilgili olarak bütün üyelere görüşleri soruldu. Üyelerin talebine göre “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu”muz şekillenecek. Söz konusu ülkelerden birisine yönelik olarak gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik kapsamında, iki ülke işbirliği olanakları hakkında toplantılar düzenlenmesi, işadamları arasında ikili iş görüşmeleri yapılması, mümkünse fuar alanında görüşmeler sırasında tanıtımların yapılması ve ilgili kurum ve kuruluşlar (odalar, dernekler) ile show-roomların ziyaret edilmesi planlanıyor” diye konuştu.

MİTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI REŞİT ÖZER: DESTEKLİYORUZ

Aralarında Milas’ın ve MİTSO’nun da olduğu zeytin üreticisi il ve ilçelerin temsilcileriyle odalarının aldığı karar doğrultusunda oluşturulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin 2014 yılında 5 ülkede Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtma girişimine MİTSO’dan da destek var. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ZZTK’nin girişimini olumlu bulduklarını ve desteklediklerini belirterek “ZZTK, zeytin ve zeytinyağı üreten il ve ilçelerle ilgili odaların Ankara’da katıldıkları toplantıda alınan karar doğrultusunda oluşturulmuştur. O toplantıya MİTSO da katılmış ve ZZTK’nın kurulması kararını desteklemiştir. Dolayısıyla, ZZTK’nın 2014 yılında uluslararası fuarlarda Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtılmasına yönelik girişimini destekliyoruz. Türk zeytinciliğinin ve elbette Milas zeytinciliğinin gelişmesi, ancak ihracatın artmasıyla mümkündür. İhracat için ise tanıtım çok önemlidir. Tanıtımın yolu da ulusal veya uluslararası fuarlardan geçiyor. Biz de zeytin ve zeytinyağı üreticisi üyelerimizin bu tür fuarlarda yer almasını istiyoruz, teşvik ediyoruz” diye konuştu.