DOLAR
32,9968
EURO
35,9956
ALTIN
2.569,23
BIST
11.064,85


ULUSLARARASI TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASI’NDA MİTSO ÖZEL ÖDÜLÜ UKRAYNALI KAZANAEVSKY VLADİMİR’E

ULUSLARARASI TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASI’NDA MİTSO ÖZEL ÖDÜLÜ UKRAYNALI KAZANAEVSKY VLADİMİR’E
15.09.2015 08:33
0
A+
A-


           Cumhuriyet Gazetesi  karikatür çizerlerinden Kamil Masaracı‘nın girişimleriyle Milas Belediyesi tarafından başlatılan “Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması“nda dereceye girenlere ödülleri, Turhan Selçuk’un doğum yeri olan Milas’taki “Turhan Selçuk Karikatürlü Evi“nde düzenlenen törenle verildi. Yarışmada  Milas Ticaret ve Sanayi Odası Özel Ödülü Ukrayna’dan Kazanevsky Vladimir kazandı.

Milas’ta Hacı Ali Ağa Konağı Turhan Selçuk Karikatürlü Evi’nde yapılan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Ödül törenine CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ile Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk ve Cumhuriyet gazetesi çizeri Kamil Masaracı da katıldılar.

            Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bu yıl ödül törenini son günlerde yitirilen şehitlerin anısına daha mütevazı bir şekilde düzenlediklerini belirterek Turhan Selçuk Uluslararası Karikatür Yarışmasını başlatan ve sürdüren Kamil Masara’cıya katkılarından dolayı teşekkür etti. Muhammet Tokat, bu yıl yarışmanın birinci ve üçüncüsünün Milas’a gelemediklerini belirterek yarışmanın ikincisi Ali Bulca‘ya ödülünü verdi. Ruhan Selçuk da törende yaptığı konuşmada bu yarışmayı düzenlediklerinden dolayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Kamil Masaracı’ya teşekkür etti. Ruhan Selçuk konuşmasında karikatürün güldüren, düşündüren ve insanı özeleştiriye davet eden en önemli sanat dallarının aşında yer aldığını belirterek Turhan Selçuk’un sanat anlayışını anlattı. Ruhan Selçuk “Turhan Selçuk halkının duygu ve düşüncelerinin sözcüsü olan, tüm insanlık hallerine ayna tutan, sözsüz ileti ve olağanüstü çizgileriyle evrensel dili yakalamış, insanların gönüllerinde taht kurarak belleklerde silinmeyen izler bırakmış karikatür dünyasının bir dâhisidir” dedi.
Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda 36 ülkeden 230 çizerin karikatürleri yarıştı. Yarışmada Hırvatistan’dan Mojmir Hihatov birinci, Türkiye’den Ali Bulca ikinci, Endonezya’dan Jitet Kustana üçüncü oldular. Yarışmada Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü Sırbistan’dan Sasha Dimitrijeviç‘e, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Özel Ödülü Ukrayna’dan Kazanevsky Vladimir‘e, Skricss Özel Ödülü İran’dan Masoud Ziaei Zardkhashoei’ye, Milaslı Sanatçılar Derneği Özel Ödülü Ukrayna’dan Konstantin Kazanchev‘e, Muğla Bisikletçiler Derneği Özel Ödülü İtalya’dan Andrea Pecchia’ya, Tukid Özel Ödülü İran’dan Ehsan Ganji‘ye verildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, kültür ve sanata her zaman değer verdiklerini belirterek “Biz de dünyaca ünlü merhum karikatür sanatçısı Milaslı Turhan Selçuk anısına düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda odamız adına her yıl bir özel ödül veriyoruz. Bu yıl odamızın özel ödülünü Ukraynalı karikatürcü Kazanevsky Vladimir kazandı. Kendisini ve ödül kazanan diğer sanatçıları kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu daha sonra MİTSO’ özel ödülünü kazanan karikatürün önünde Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk ile anı fotoğrafı çektirdi.

IMG_7914 IMG_7933