DOLAR
32,6597
EURO
34,9207
ALTIN
2.431,34
BIST
10.573,76


365 Oda ve Borsa Başkanları, Ankara’da TOBB’nin iftarında buluştu

365 Oda ve Borsa Başkanları, Ankara’da TOBB’nin iftarında buluştu
06.08.2013 18:17
0
A+
A-

TOBB Başkanı R. Hisarcıklıoğlu’nun Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın davetiyle düzenlendiğini söylediği iftara MİTSO’yu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer katıldı.

İftar öncesinde 365 oda ve borsa başkanları TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafından tek tek Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile tanıştırıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı 365 Oda ve Borsanın Başkanları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı iftar yemeğinde bir araya geldi. Ankara’da TOBB binasında düzenlenen iftarda MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer temsil etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu iftarın “bir aile büyüğü” olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından düzenlendiğini söyledi.

Ankara’da, TOBB binasındaki iftar öncesinde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanlarına seslenerek, “Uzun bir seçim döneminden geçtiniz. Türkiye’nin parlak geleceğine hizmet etmek için 4 yıllık mazbatanızı aldınız. Öncelikle hepinizi tebrik ediyorum. 4 yıllık yetkiyle birlikte büyük bir sorumluluğu üstlendiniz. Şehrinize, ülkenize hizmet noktasında taşın altına artık gövdenizi koydunuz. Allah utandırmasın, yar ve yardımcınız olsun” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra “Biz bu mübarek günde kocaman bir aile sofrasındayız. Çok büyük bir aileyiz. Anadolu’da bir kültür vardır, ailenin büyüğünün davetiyle toplanılır. Sayın Bakanımız da bizim aile büyüğümüz. Bugün burada kendisinin misafiri olarak kendisinin davetiyle hep beraber biraraya geldik. Bu nedenle Sayın Bakanımıza camiamız adına huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstihdam teşvikleri konusunda Bakan Hayati Yazıcı’nın kendilerine büyük destek verdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Kendisine bu 51 ilimiz adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi..Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile son yıllarda çok yakın bir mesai harcadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ” Türk özel sektörü ve camiamızı nasıl ileriye götürebiliriz diye projeler üretiyoruz. MERSİS Projesinin etkinleştirilmesi, lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması, ürün ihtisas borsasının kurulması konularında yakın zamanda önemli gelişmeleri sağlayacağız.  Diğer bir konu da, perakende kanununun çıkmasıdır. Kuralsızlığın hakim olduğu, üyelerimizin ciddi mağduriyet yaşadığı bu konuda inanıyoruz ki yeni dönemde hep beraber sonuç alacağız” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı perakende ticaretin düzenlenmesine ilişkin bir kanun tasarı üzerinde çalıştıklarını belirtti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı millet olarak en önemli gücün yardımlaşma ve dayanışma ruhu olduğunu ve bu duyguların   ramazanda üst seviyelere taşındığını ifade etti. Bakan Yazıcı daha sonra “Dünyada 7 milyar civarında kişinin yaşadığına dikkat çeken Yazıcı, “Dünya Bankası verilerine göre, insanların 1 milyar 100 milyonu açlık sınırı olan günlük 1 doların altında bir parayla geçinmek zorunda. Ama hamdolsun Türkiye’de bu kategoriye giren hiçbir insan yok” şeklinde konuştu. Yazıcı konuşmasında adaletin önemine değinerek “İster memur, ister işçi, ister patron olsun adalet ve hakkaniyeti aklımızdan çıkarmadığımız sürece hep ilerleriz. Bunlarda bir şaşma olduğu zaman da ya duraklarız ya da gerileriz. Adalet şaşmaz, hakkaniyet değişmez. Amerika’da neyse Gazze’de o olmalı. Berlin’de neyse Mısır’da da o olmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın Ankara’da TOBB binasında düzenlediği ve 365 oda ve borsa başkanlarının davetli olduğu iftarda MİTSO’yu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer iftarın, yeni seçilmiş olan oda ve borsa başkanlarının tanışıp kaynaşmasının yanı sıra iş dünyasının beklentilerinin Gümrük ve Ticaret Bakanı’na aktarılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Reşit Özer “Yapıcı bir ortamda geçen iftar sırasında. Sayın Bakan’dan MERSİS Projesinin etkinleştirilmesi, lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması, ürün ihtisas borsasının kurulması konularında yakın zamanda önemli gelişmeleri sağlanacağı ve perakende kanununun çıkartılması gibi konularda iyi haberler aldık. Umarız süper marketlerin baskısı altındaki esnafımızı koruyucu maddeler de perakende kanunu içinde yer alır. Bizim MİTSO olarak öteden beriye beklentilerimizden birisi de süpermarketlerde mutlaka yerel ürünlere de yer verilmesinin sağlanmasıdır. Her fırsatta ve her ortamda bu beklentilerimizi dile getiriyoruz” diye konuştu.