DOLAR
32,5940
EURO
34,8052
ALTIN
2.497,31
BIST
9.438,66


AB Üyesi 14 Ülkenin 15 Limanında Yüzer Sergi Açılacak

AB Üyesi 14 Ülkenin 15 Limanında Yüzer Sergi Açılacak
06.08.2013 17:33
0
A+
A-

Türkiye Yüzer Sergisi Projesi kapsamında Türkiye’nin en büyük roro gemilerinden birisi sergi gemisi haline getirilecek. Yüzer Sergi Gemisi, 7 – 8 Mart 2011 tarihinde İstanbul’da ziyaretçilere açılacak ve sonrasında 46 gün içinde, AB üyesi 14 ülkenin 15 limanına giderek buralarda ikişer gün sergi açacak.

“Türkiye Yüzer Sergi Projesi” kapsamında AB üyesi 14 ülkenin 15 limanında yüzer sergi açılacak. Sergi, 7 – 8 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak açılışın ardından diğer limanlarda da 2’şer gün açık kaldıktan sonra varacağı Stockholm limanındaki iki günlük sergiyle sona erecek. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük roro gemilerinden biri bu amaçla sergi gemisi haline getirilecek.

Türkiye Yüzer Sergisi’nin düzenleneceği roro gemisinin güvertesinde otomotiv, traktör, tarım makineleri, iş makineleri, yatlar ve tekneler, prefabrik yapılar ve savunma sanayi ürünleri sergilenecek. Geminin üst katında ise sektörel dernekler, gıda ve tarım ürünleri, gıda teknolojileri ambalaj sanayi, oto yan sanayi ürünleri, tekstil ve hazır giyim, ayakkabı, plıktik ve kimya sanayi, mobilya ve orman ürünleri, inşaat malzemeleri, elektronik, elektronik dayanaklı tüketim malları, bilişim teknolojisi ürünleri, endüstriyel mutfak, sofra ve mutfak eşyaları, kozmetik, parfümeri, sağlık ürünleri, kuyumculuk, hediyelik eşya, bijuteri ürünleri sergilenecek Geminin giriş katında ise Türkiye’nin genel tanıtımı yapılacak. Bu alanda bakanlıklar, belediyeler tanıtım amaçlı sergiler açacaklar. Türkiye müteahhitlik hizmetleri, Türkiye Yatırım Fırsatları Sergisi, Turizm Sektörü Sergisi, Türkiye’yi Tanıtıcı Yayınlar Sergisi, Bankacılık, Sigorta ve Finans Sektörü Sergileri, Eğitim ve Sağlık Hizmetleri Sergileri, Ulaşım ve Nakliye Sektörü Sergileri de geminin giriş katında yer alacak. Geminin alt katında ise Organize Sanayi Bölgeleri, KOBİ’ler, Makine Sektörü, Makine Sanayi ile Enerji ve Metal Sanayi Sergileri yer alacak.

Türkiye Yüzer Sergisi’nde yer alacak stantların en küçükleri 12 metrekare olacak ve metrekare birim fiyatları her liman için 120 Avrodan hesaplanacak. Bu durumda çıkacak rakam yanaşılacak liman sayısı olan 15 ile çarpılarak sergileme alanı fiyatı bulunacak. Toplam 46 gün sürecek sergi süresince her personel için lüks yolcu gemisinde konaklama ve catering hizmetleri dahil olarak 4 bin 500 Avro dan başlayan fiyat uygulanacak.

“Türkiye Yüzer Sergisi”nde ayrıca Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamıyla ilgili tanıtım sergileri de açılacak. Bu amaçla açılacak sergiler şöyle sıralanıyor: Ülkemizin seçkin fotoğraf sanatçılarının karma resim sergisi açılacak. Ayrıca Ressam Metin Asag’ın yapıtlarından oluşan bir “Anadolu Medeniyetleri Sergisi” de yer alacak. Günümüz sanatçılarının resim, heykel, grafik, seramik türü eserleri de Türkiye Yüzer Sergisi’nde sergilenecek. Anadolu’nun binlerce yıllık el sanatlarının en güzel örneklerinin sergileneceği “Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi” de yüzer sergide bulunacak. Ayrıca, Türkiye ve 27 AB üyesi ülkede ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen “Barış ve Kardeşlik” konulu resim yarışmasına katılan 26 bin 400 resim arasında dereceye giren resimler için de yüzer sergide ayrı bir köşe oluşturulacak.

Türkiye Yüzer Sergisi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi; www.yuzersergi.com internet adresinden edinilebiliyor. Yüzer Sergi tanıtım filmine ise ; www.yuzersergi.com/video adresinden ulaşılabiliniyor.