DOLAR
32,5110
EURO
34,5792
ALTIN
2.490,64
BIST
9.548,09


Abdülcanbazın babası öldü

Abdülcanbazın babası öldü
06.08.2013 17:30
0
A+
A-

Yaşı 80’i aşmış Milaslılar O’nu “Mandalyatlı Jandarma Mülazımı Kasım Efendi’nin oğlu” diye tanır ve anlatırlar. Bugünkü adı Selimiye olan Mandalyat, Milas’ın en büyük beldesidir. Nüfus kayıtlarına göre Mehmet Kasım Bey, 1892 yılında Girit’te doğmuştur. Babası Musa Kasım Bey, annesi Dilber Hanımdır. Mehmet Kasım Bey, sonra demek ki Jandarma komutanı olarak Milas’ın Mandalyat, yani Selimiye köyüne gelmiştir. Burada, Hasan Bey ve Ayşe Hanım’ın 1900 doğumlu kızları Hikmet Hanım ile evlenmişlerdir. 30 Temmuz 1920 yılında ilk çocukları olan Orhan doğmuştur. 20 Temmuz 1922 tarihinde de daha sonra tüm dünyanın karikatür ustası olarak tanıyacağı ve kendi yarattığı karikatür tipi olan Abdülcanbaz’ın babası Turhan Selçuk Mandalyat’ta dünyaya gelmiştir. Turhan doğduktan sonra belki de görev gereği, Jandarma Mülazımı Mandalyatlı Mehmet Kasım Efendi Milas’a taşınmıştır. Milas’ta, Milaslıların şimdilerde merhum Mantocu İsmail’in evi, olarak bildikleri Hocabedrettin Mahallesi, Karacahisarlı Sokaktaki evde oturmuşlardır. Daha sonra da görev gereği Aydın’a gitmişler ve burada 11 Mart 1925 tahinde ailenin üçüncü oğlu İlhan Selçuk dünyaya gelmiştir. Orhan, Turhan ve İlhan kardeşlerin 17 Mayıs 1932 yılında Ülfet Nuran adında bir de kız kardeşleri olmuş.

1. Fotoğraf 2. Fotoğraf

1. Fotoğraf : Turhan Selçuk’un 1923 – 24 yıllarında Milas’ta yaşadığı Hocabedrettin Mahallesindeki ev

2. Fotoğraf : 23 Nisan’da Turhan Selçuk Karikatürlü Evi”nin açılacağı Hacı Ali Ağa Konağı

İşte Milaslıların böylesine bildikleri ve tanıdıkları hemşerileri olmaktan kıvanç ve gurur duydukları Türk karikatürünün köşe taşı Turhan Selçuk son birkaç aydır yeniden Milaslıların gündemine girmişti. Milas’tan daha küçücük bir çocukken ayrılıp gitmesinin ardından Milas ile bağları gevşemiş olsa bile Turhan Selçuk Milas sevgisini içinde, yüreğinin bir köşesinde hep taşımış olacak ki, Kamil Masaracı’nın “Turhan Abi, gel senin adına Milas’ta bir Karikatürlü Ev açalım” önerisini canı gönülden kabullenmiştir. Demek ki, Milas O’nun için “Orda bir köy var uzakta / O köy bizim köyümüzdür / Gitmesek de, kalmasak da / O köy bizim köyümüzdür” okul şarkısında dile getirildiği gibi hep “uzaktaki bizim köyümüz” olmuştur. Kamil Masaracı’nın dediğine göre büyük usta bu öneri için Masaracı’ya defalarca teşekkür etmişti.

Kamil Masaracı, ünlü ustası Turhan Selçuk’un Milas’ta Turhan Selçuk Karikatürlü Evi açılması önerisi karşısında onun gün görmüş gözlerinde yalazlanan yıldızları görünce, bir başka Milas dostu Oktay Ekinci ile birlikte hemen Milas’a gelerek Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a önerilerini iletmişti. Tokat’ın bu öneriyi sevinçle karşılaması üzerine belediyenin bir süre önce restore ettiği Hacı Ali Ağa Konağı’nda incelemelerde bulunulmuş ve bu güzel tarihi binanın zemin katının “Turhan Selçuk Karikatürlü Evi” olması kararlaştırılmıştı. Yapılan ilk incelemelerde Milaslı çocukların sürekli karikatür çalışacakları masaların şekli ve nereye konulacağı, çocukların okuyabilecekleri karikatürle ilgili kitapların bulunacağı dolapların nerede olacağı, ünlü karikatür ustası hemşerileri Turhan Selçuk’un Abdülcanbaz’a can verdiği kalemlerinin, fırçalarının, mürekkep hokkalarının sergileneceği vitrinlerin nereye yerleştirileceği belirlenmişti. Dahası, madem ki, bu karikatürlü ev çocuklara yönelik olacaktı, öyleyse açılışı da 23 Nisan’a denk getirilmeliydi. Bu öneri de Turhan Selçuk’u ayrıca çok sevindirmişti. Kuşkusuz o anda, bir Milas baharında, 23 Nisan coşkusu yaşanırken içinden kuş olup Milas’a uçup gitmek de geçmiştir. Ama kalbinin yorgunluğu aklına geliverince de buruk bir sesle “Ben açılışa belki gidemem. Ama çocuklar, beni çok mutlu ettiniz” demiş Masaracı’ya. Daha birkaç hafta önce görüştüklerinde de Masaracı’ya karikatürlerini, bazı özel eşyalarını vermiş, Milas’ta sergilenmesi için. Sonra, karikatürlü ev girişimine destek veren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enver Tuna’ya teşekkürlerini iletmesini istemiş. Kim bilir, bu sevinçli heyecan, O’nun sıcak bir temmuz gününde Milas’ın Mandalyat köyünde başlayan yaşam yolunun en sonundaki yine Milas sayesinde yaşadığı en büyük mutluluğu ve sevinci olmuştur.

23 Nisan’da “Turhan Selçuk Karikatürlü Evi”nin açılışını heyecanla bekleyen Milaslılar şimdi Abdülcanbaz’ın babası hemşerilerini apansız yitirmiş olmanın burukluğunu yaşıyorlar. Kara haberi alınca büyük ustanın adına Milas’ta ve doğum yeri Selimiye’de (Mandalyat) salalar okuttular. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat üzüntüsünü “Çok üzgünüm, çok üzüntülüyüm. Hele Turhan Selçuk Karikatürlü Evi’nin açılışını 23 Nisan’da yapmaya hazırlanırken onu kaybetmiş olmanın acısını yaşıyorum. Keşke açılışı birlikte yapabilseydik” dedi. Milas’taki Turhan Selçuk Karikatürlü Evi projesine destek veren Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da “Hepimiz karikatürlü ev projesini duyunca çok heyecanlanmıştık. Elimizden gelen her desteği yapmaya ve her katkıda bulunmaya karar vermiştik. Böylesine güzel bir projenin gerçekleşme aşamasının son günlerinde büyük ustayı kaybetmenin acısını yaşıyoruz” diye konuştu.

Olcay Akdeniz