DOLAR
33,0825
EURO
36,0542
ALTIN
2.560,68
BIST
11.064,85


Askerlik Şubesi Bakanı Personel Üst Tgm. İsmail Can MİTSO’da

Askerlik Şubesi Bakanı Personel Üst Tgm. İsmail Can MİTSO’da
30.12.2016 13:15
0
A+
A-

“MİLAS’TA TARİHİ EVLER ÇOK, FAKAT BAKIMSIZ”

 

*Milas Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üst Teğmen İsmail Can, MİTSO’yu ziyaret etti.

*Milas’ın tarihi eserler ve tarihi evler bakımından çok zengin olduğu halde bu eserlerin ve evlerin bakımsız olduğunu belirten Üst. Tgm. Can, Milas ve çevresindeki tarihi eserleri ziyaret ederek öğrenmeye çalıştığını söyledi.

 

Bir süre önce Milas Askerlik Şubesi Başkanlığına atanarak göreve başlayan Personel Üst Teğmen İsmail Can, kendisini ziyaret eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimine ziyarette bulundu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Soner Çamlıbelen ile bir süre sohbet eden Üst Tgm. İsmail Can, gelir gelmez Milas’ı gezdiğini, şehrin çok zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu gördüğünü belirterek “Milas tarihi eserler bakımından çok zengin. Özellikle birçok tarihi ev var. Ancak bunlar çok bakımsız durumdalar” dedi. Tarihi Milas evlerinin restore edilmesi durumunda şehre pek çok turist çekeceğini de belirten Üst Tgm. İsmail Can “Fırsat buldukça Milas ve çevresindeki tarihi eserleri geziyorum. Buraların tarihini öğrenmeye çalışıyorum” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Askerlik Şubesi Başkanı Üst Tgm. İsmail Can’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek “Biz de Milas’ın tarihi eserlerine sahip çıkmaya, onları tanıtmaya çalışıyoruz. Yurtiçindeki veya dışındaki fuarlarda Milas’ın tarihi eserlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Tarihi eserlerimizi aynı zamanda Milaslılara da anlatmaya tanıtmaya çalışıyoruz. İnsanlar bu eserleri tanıdıkça, farkına varacaklar, bunları görmek için turistlerin geldiğini gördükçe de sahip çıkmaya, korumaya, onarmaya başlayacaklardır. Şu anda Milas için en önemli iki tarihi eser, UNESCO’nun geçici kültür mirası listesinde bulunan Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve buradaki Hekatomnos Lahdi ile Beçin Ortaçağ Kenti Kalıntılarıdır. Bu iki tarihi eserimizin UNESCO’nun kalıcı tarihi miras listesine girmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra, üstünde Uzunyuva Arkeolojik Sit alanındaki Hekatomnos Lahdinin üzerindeki kabartmanın fotoğrafının olduğu ve MİTSO’nun özel olarak hazırlattığı bir porselen tabağı, ziyaretin anısına Üst Tgm. İsmail Can’a armağan etti.

ustegmen-2