DOLAR
33,0522
EURO
36,0090
ALTIN
2.556,89
BIST
11.156,20


Coğrafi işaretler, Özel Kalem Çarşamba oturumlarında anlatıldı: “COĞRAFİ İŞARETLER ÜRETİMDE KALİTEYİ VE MARKALAŞMAYI ARTTIRIR”

Coğrafi işaretler, Özel Kalem Çarşamba oturumlarında anlatıldı: “COĞRAFİ İŞARETLER ÜRETİMDE KALİTEYİ VE MARKALAŞMAYI ARTTIRIR”
18.11.2020 17:22
0
A+
A-

Türkiye’de giderek artan coğrafi işaretli ürünlerin üretimde kaliteyi ve markalaşmayı arttıracağı belirtildi. Coğrafi işaretlerin, yörelere özgü ürünlerin kaybolmasını, üretim özelliklerinin unutulmasını da önleyeceği de vurgulandı.

            “Türkiye’nin ilk yerel yönetim televizyonu” olarak yayın yapmakta olan Özelkalem Televizyonu‘nda coğrafi işaretlerle ilgili bir panel düzenlendi. Erengül Bilenser‘in sunduğu “Çarşamba Oturumları” programının konusu coğrafi işaretli ürünler idi. Programa Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Arapkir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu ve Destek Patent Yöneticisi Süleyman Zemin katıldı.

            Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu coğrafi işaretini aldıkları Osmancık Üzümünün özelliklerini, Arapkir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ise coğrafi işaretini aldıkları Köhnü Üzümüne coğrafi işaret alma süreçlerini ve beklentilerini anlattı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de konuşmasında Milas halısının, Milas zeytinyağının, Milas yağlı zeytininin ve Milas Tepsi Böreğinin coğrafi işaretlerini aldıklarını, Milas zeytinyağına AB’den de coğrafi işaret almak için başvuruda bulunduklarını ve askı sürecinin devam ettiğini belirtti. Özer konuşmasında Milas zeytinyağına coğrafi işaret alınmasıyla birlikte üretimde kalitenin ve markalaşmanın da arttığına dikkat çekti.

            Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu ise konuşmasında coğrafi işaretlerde asıl önemli olanın coğrafi işaret nedeniyle o yörenin ürününde ortaya çıkan artı değerin o yöreye geri dönmesi olduğunu belirtti. Yemişçioğlu, coğrafi işaretli ürünlerin izlenebilir olmasının da önemini vurgulayarak coğrafi işaretin yöreye getireceği artı değerin o yörenin köylerinden kentlere olan göçü de durdurabileceğini ifade etti. Yemişçioğlu “Coğrafi işaretlere sadece markalaşma olarak bakılmaması gerekiyor” dedi.

            Coğrafi işaretlerin alınması konusunda faaliyette bulunan Destek Patent kuruluşu yöneticisi Süleyman Zemin de coğrafi işaretlerle, yurtdışında tanınmış ürün sorununun çözülebileceğini bildirdi.