DOLAR
33,0552
EURO
36,1033
ALTIN
2.565,05
BIST
11.064,85


COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI “YEŞİL SİYAH” BELGESELİ OLUYOR

COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI “YEŞİL SİYAH” BELGESELİ OLUYOR
20.02.2017 15:24
0
A+
A-

*Milas’ın genç belgeselcilerinden Emre Özsoy, Milas Zeytinyağına Coğrafi İşaret alınmasının öyküsünü kapsayan bir kısa film hazırlıyor.

*”Yeşil Siyah” adıyla hazırlanacak belgesel Ankara’da düzenlenen 6. Altın Kepenk Patent Kısa Film Yarışması’na katılacak.

*Belgesel yapımcısı Emre Özsoy, “Yeşil Siyah” belgeseli için MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Milas’ın modern zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe ile röportajlar yaptı.

            Milas’ın genç belgeselcilerinden Emre Özsoy, Ankara’da düzenlenecek 6. Altın Kepenk Patent Kısa Film Yarışması’na Milas zeytinyağı ve zeytinyağına Coğrafi İşaret tescili alınmasının kısa öyküsü ile katılacak. Emre Özsay, “Yeşil Siyah” kısa filminin hazırlanması aşamasında Milas zeytinyağına Coğrafi İşaret tescili alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Milas’ta zeytinyağı üretiminin öncü isimlerinden Ali Osman Menteşe ile röportajlar yaptı.

            Kendisinin aslında biyosistem mühendisi olduğunu belerten fakat kısa film ve belgesel yapımcılığına duyduğu ilgi nedeniyle böyle bir kısa film hazırlığına başladığını belirten Emre Özsoy, “Yeşil Siyah” kısa filmi için şunları söyledi:

            “MNR Oraganizasyon tarafından Ankara’da 6. Altın Kepenk Patent Kısa Film Yarışması” düzenleniyor. MİTSO tarafından Milas zeytinyağın Coğrafi İşaret tescil belgesi alınanca ben de zeytinin kısa film şeklinde belgeselini çekmeye karar verdim. Zeytinin yeşilden siyaha dönüşesi nedeniyle kısa filmimin adını da “Yeşil Siyah” koydum. Belgeseli hazırlarken MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve modern zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe ile röportajlar yaptım. 6. Altın Kepenk Patent Kısa Film Yarışmasında patent, marka, endüstriyel tasarım, coğrafi işaret konulu filmler yarışacak. Bunun dışında “Yeşil Siyah” belgeseli iki yıl boyunca festival ve yarışmalarda değerlendirilecek. Belgeselde, Coğrafi İşaret konusu çerçevesinde Milas zeytinyağı anlatılacak” dedi.

            “Yeşil Siyah” belgeseli için belgeselin yapımcısı Emre Özsoy’a röportaj veren MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Belgeselin Milas zeytinyağının tanıtımına çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle belgeselin yapımcısı Sayın Emre Özsoy’a başarılar diliyoruz. Onun kısa film yarışmasındaki başarısı, diğer yandan Milas zeytinyağının tanıtım başarısı olacaktır” diye konuştu.

 

Proje: Milas Zeytinyağı Coğrafi İşaret Belgesel Projesi

Yapımcı-Yönetmen: Emre ÖZSOY

Geçici İsmi ‘Yeşil Siyah’ olan belgeselin çekimleri 22 Ocak’ta başladı. 30 Ocak’a kadar çekimleri tamamlanması planlanan belgesel ilk olarak (http://www.mrnorganizasyon.com/projects.html) MNR Organizasyon tarafından Ankara’da düzenlenecek olan 6. Altın Kepenk Patent Kısa Film Yarışması’nda değerlendirilecek. Bu yarışma patent, marka, endüstriyel tasarım, coğrafi işaret konulu filmlerden oluşacak. Bunun dışında belgesel iki yıl boyunca Festival ve Yarışmalarda değerlendirilecek. Belgesel Coğrafi İşaret konusu etrafında Milas Zeytinyağını anlatacak.

 

— 

Emre ÖZSOY

507 153 6674