DOLAR
32,4079
EURO
34,5650
ALTIN
2.456,90
BIST
9.729,20


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TOGO KAYNAKLI DOLANDIRICILIK UYARISI

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TOGO KAYNAKLI DOLANDIRICILIK UYARISI
24.05.2019 09:52
0
A+
A-

*T.C. Dışişleri Bakanlığı Togo menşeli birçok hayali firmanın Türkiye’deki şirket ve şahıslara yönelik dolandırıcılık girişimlerinde bulunduğuna ilişkin uyarıda bulundu.

            T.C. Dışişleri Bakanlığı, Togo kaynaklı birçok hayali firmanın Türkiye’deki şirket ve şahıslara yönelik olarak dolandırıcılık girişimlerinde bulunduklarına ilişkin bilgiler alındığını belirterek ilgili şahıs ve firmalara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

            Bakanlığın Kotonu Büyükelçiliğinden alınan bilgiye dayanarak yaptığı uyarıda, son zamanlarda genellikle Lome / Togo’da adres gösteren hayali firmaların ülkemizdeki şirketlere e posta göndererek, Lome’de yerleşik ECOWAS (Economic Community of Western African Countries) veya REDA (Regional Economic Development Agency) gibi kuruluşların ihale kapsamında ihtiyaçlarına yönelik Türk firmalarından teklif almaya çalıştıklarının görüldüğü bildirildi.

            Bakanlığın uyarısında; Togo kaynaklı hayali firmalardan gelecek teklifler konusunda temkinli olunması, ECOWAS veya REDA kaynaklı mesajlar almaları durumunda bu mesajlara şüpheyle yaklaşmaları gerektiği, ticaret yapılması planlanan yerel firma ile sözü edilen ihalenin doğruluğundan emin olunmadıkça yerel firmalara herhangi bir ödeme yapılmaması istendi.

            Bakanlık ayrıca, hayali ihaleler için avukatlık veya danışmanlık ya da bürokratik işlemler adı altında ücret talep edilen mesajlara itibar edilmemesini, ticaret yapılması amaçlanan Togo’lu yerel firmaların varlığına veya ticari faaliyetlerine ilişkin tereddüt oluşması durumunda, öncelikle Togo’ya akredite olan Büyükelçilikle temasa geçilmesi, yerel firmalardan alınan mesajların, dış temsilciliklerimizin resmi web sayfaları ve e-posta adreslerinden iletilip iletilmediğine dikkat edilmesi ve gerekti takdirde bu bilgilerin temsilciliklerimizden teyit edilmesi istendi.

            Bakanlık uyarısında, Togo’lu yerel firmalarca iletilen e-posta ekinde kayıtlı pasaport ve kimlik suretleri veya firmaya ilişkin ticari sicil kaydı gibi belgelerin doğruluğu teyit edilmedikçe buna bağlı mesajların dikkate alınmaması istendi.