DOLAR
33,0568
EURO
36,0294
ALTIN
2.551,94
BIST
11.136,43










DP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ADAYI O.A.GÜNER MİTSODA

DP MUĞLA MİLLETVEKİLİ ADAYI O.A.GÜNER MİTSODA
06.08.2013 17:38
0
A+
A-

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’dan Milas ekonomisi hakkında bilgi alan DP Adayı Güner; zeytincilik yasasının değiştirilerek zeytinliklerin toplu konut arazisi haline getirilip TOKİ’ye devredilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Demokrat Parti Muğla Milletvekili Adayı Agah Oktay Güner ve partililer MİTSO’yu ziyaret ederek 12 Haziran seçimlerine yönelik görüşlerini anlattılar. Milas ekonomisi hakkında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’dan bilgi alan DP Muğla Milletvekili Adayı Güner, Türkiye ekonomisinde cari açığın büyük bir risk oluşturduğunu söyledi. AKP iktidarı tarafından zeytincilik yasasının değiştirilerek zeytinliklerin toplu konut arazisi haline getirilip TOKİ’ye devredilmesinin amaçlandığını da anlatan Güner “Bu değişiklikler yapılırsa zeytinciliğimiz de tütüncülüğümüz gibi biter” dedi.

Beraberinde DP Muğla İl Başkanı Erdal Eroğlu, Milas İlçe Başkanı Azmi Peker, Muğla Eski Milletvekillerinden İrfettin Akar ve AP – DYP – DP geleneğinde politika yapmış olan Güner Buldanlı, Selahattin Görgülü ve çok sayıda partili ile birlikte MİTSO’yu ziyaret eden Milletvekili Adayı Agah Oktay Güner bir süre MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ile Milas ve ülke ekonomisi hakkında sohbet etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Atıcı’nın da hazır bulunduğu ziyaret sırasında DP Muğla Milletvekili Adayı Güner özetle şunları söyledi;

“Sizler dünya görmüş insanlarsınız. OSB girişiminiz çok önemli ve faydalı bir girişim. Anadolu’da bir söz vardır: yemeyenin malını yerler, derler. Bu nedenle biz mallarımıza sahip çıkamazsak başkaları gelir elimizden alır, yer. Balıkesir taraflarında boraks yataklarımız var. Bunları yabancılar alıp alıp gidiyorlar. Bunların kıymetini bilmiyoruz. Oysa bu tür madenlerimize sahip çıkan Etibank diye bir kuruluşumuz vardı. Bunu kuşa çevirdiler. Yazık oldu… Şubat ayında, seçimlerden önce Türkiye’ye 8.5 milyar dolar getirildi. Bu paranın hangi kaynaktan girdiği belli değil. Yoksa bunlar seçimlerden önce bu işi götüremezler, diye bekliyorduk. Bu para girince rahatladılar. Türkiye’nin ihracatı 114 milyar dolar. Ama hiç kimse ithalatı konuşmuyor. İthalat ise 185.5 milyar dolara çıktı. Bana göre Türkiye’nin cari açığı 80 milyar dolara doğru gidiyor. Cari açığın büyümesi büyük bir risk oluşturuyor. Düşük döviz politikası seçimlerden sonra krizi patlatacak. Merhum Turgut Özal, ‘Cari açık arttı mı bu memlekette darbe olur’, derdi… İzah edemiyorum ben; bu memlekette Et ve Balık Kurumu (EBK) neden kapatıldı? Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) neden kapatıldı? TEKEL neden kapatıldı?.. Bu yanlış politikalar yüzünden Türkiye’de hayvancılığı ve tarımı bitirdiler. Tütüncülüğü bitirdiler. Oysa tütün kıraç topraklarda yetişirdi. Türk tütüncülüğünü bitirdiler ama Amerikan sigaraları kanser yapıyor. Bu memlekette kanserli hasta sayısı çok arttı. Bunu Amerikan tütünü yaptı… Meclis’te iki tehlikeli komisyon var: Bunlardan birisi Sosyal Güvenlik Kurumu komisyonu. Bu kurumun yapısını değiştirdiler. Bunu da, kurum iflas etti, reklamı (SGK) ile yaptılar. Diğeri zeytincilik yasasını değiştirmeye çalışan komisyon. Zeytincilik yasasını değiştirerek zeytinlikleri toplu konut arazisi haline getirip TOKİ’ye devretmeye hazırlanıyorlar. TOKİ kanalıyla kendi müteahhitlerini zenginleştirmeyi amaçlıyorlar. Böyle yaparak ülkemizde zeytinciliğimizi bitirecekler… Atatürk’ün kurduğu mükemmel kurumlardan birisi de Maden Tetkik Arama (MTA). Adamlar öyle çalışmışlar ki, karış karış memleketi tarayıp altında ne var ne yok hepsini kayda geçirmişler. Şimdi bunlara hiç bakılmadan araziler yabancılara veriliyor. Atatürk köy kanununu bizzat kendisi yazmış. Köy Kanunu’nda altını özellikle çizdiği bir madde var; yabancılar köylerde mülk edinemezler, diyor. Bunlar bunu da değiştirdiler, yabancılar köylerde de mülk edinebiliyorlar. Bunlar son derece tehlikeli işler “.