DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


KÜTAHYA PORSELEN Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi GÜRAL MİTSOyu ziyaret etti.

KÜTAHYA PORSELEN Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi GÜRAL MİTSOyu ziyaret etti.
06.08.2013 17:38
0
A+
A-

*Yazar Kollektif Şirketi’nin Kütahya Seramik Sarayının açılışı için geldiği Milas’ta bir süre MİTSO’ya konuk olan Kütahya Porselen A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’dan Milas’a ilginç bir yatırım önerisi geldi: “Güllük ile Güvercinlik arasına bir alışveriş köyü kurun”.
*Kütahya Porselen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral “Siz böyle bir alışveriş köyü kurun, sonra oraya gelip işyeri açacak kişi ben zarar ettim derse, gelsin zararın ben karşılayacağım” diye iddiada bulundu.
*Hizmet sektörünün önemini vurgulayan Kütahya Porselen Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral “Hizmet sektörü hem daha iyi istihdam, hem de daha iyi gelir sağlar” dedi.
*Markalaşmanın önemini vurgulayan Nafi Güral, Milas’a mutlaka doğalgaz getirilmesi gerektiğini söyledi.

Olcay Akdeniz

Birçok “çılgın proje”nin havada uçuştuğu şu günlerde Milas’ın geleceğine yönelik ilginç bir proje önerisi, ülkemizin önde gelen seramik ve porselen üreticilerinden birisi olan Kütahya Porselen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’dan geldi. Yazar Kollektif. Şirketi tarafından yaptırılan Kütahya Seramik’in Milas’taki sergievinin açılış törenine katılmak için Milas’a gelen Nafi Güral, bir süre konuk olduğu MİTSO’da Milas – Bodrum Havalimanını kullanan yolculara yönelik olarak Güllük – Güvercinlik arasında bir yere büyük bir alışveriş köyü kurulmasını önerdi. Güral “Siz böyle bir alışveriş köyü kurun, sonra oraya gelip işyeri açacak kişi ben zarar ettim derse, gelsin zararını ben karşılayacağım” diye iddiada bulundu.
“ALIŞVERİŞ KÖYÜ KURUN, DOĞALGAZI GETİRİN VE MARKALAŞIN”
Seramik dünyasının önemli markalarından birisi olan Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Yazar Kollektif Şirketi’nin Kütahya Seramik Sergievi’nin açılış törenine katılmak için geldiği Milas’ta bir süre MİTSO’ya konuk oldu. Kütahya Porselen Sanayi A.Ş.’nin pek çok üst düzey yöneticisiyle birlikte geldiği MİTSO’da bir süre Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat, Muhasip Üye Cuma Bozkurt ile yöre ekonomisi hakkında söyleşi yapan Nafi Güral Milas için çok ilginç bir öneride bulundu. Milas – Bodrum Havalimanına gelen yolcuları hedef alacak Güllük ile Güvercinlik arasında bir yere bir alışveriş köyü kurulmasını öneren Nafi Güral “Bu alışveriş köyü, sıradan bir AVM olmayacak. Ondan çok daha büyük bir tesis olacak. Bir alışveriş köyü olacak. Yörenin ürünlerini burada pazarlayabilirsiniz. Böyle bir tesis inanın size çok kazandırır. Üstelik önemli ölçüde istihdam da sağlar. Siz böyle bir alışveriş köyü kurun, sonra oraya geliş işyeri açacak kişi ben zarar ettim, derse, gelsin zararın ben karşılayacağım. Bunu ihmal etmeyin. Bu işi yapın” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’dan OSB hakkında da bilgi alan Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral “Milas için OSB çok önemli bir yatırım. Ancak buraya mutlaka doğalgaz getirilmeli. Doğalgazı getirmek için mutlaka çaba göstermelisiniz” diye konuştu.
“NE OLUR, SAKIN OLA Kİ, DIŞARIDAN YATIRIMCI ARAMAYIN”
Milas OSB’de dışarıdan yatırımcı davet edilmemesi de isteyen Kütahya Porselen Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, “Ne olur, sakın ola ki, dışarıdan yatırımcı aramayın. Kendiniz yapın. Bu da benim size tavsiyem olsun. Yabancı yatırımcı geldi mi, buradan kazandığı parayı alır götürür, size bir faydası olmaz. Kendiniz yatırım yapın. Sizler öncülük edin. Bir araya gelin Milaslılar olarak yatırım yapın” dedi. Kendilerinin Milas OSB’ye yatırım yaparak bir seramik fabrikası kurmalarının mümkün olmadığını söyleyen Nafi Güral “Çünkü seramik için hem yumuşak hammadde gerekir, hem de sert hammadde. Milas’ta yumuşak hammadde çıkıyor. Fakat sert hammaddeyi ta Şile’den getirmek gerekir. Bu da çok masraflı bir iştir. Bu yüzden burada seramik fabrikası kuramayız” dedi.
Kendisinin Yeniköy Termik Santrali yapılırken uzun süre bu bölgede çalıştığını ve santral inşaatına kereste sağladığını anlatan Nafi Güral, iş yaşamındaki uzmanlaşmanın da önemini vurguladı. Güral “Bize, er işi yaparım diyen kişiler değil, bir işi en iyi yapan kişiler lazım. Firmalar da her işi kendileri yapmaya kalkıyorlar. Bu olmaz. Firmalar her işi kendileri yapmaya kalkarlarsa gelişemezler. Firmalar başkalarına güvenemedikleri için her işi kendileri yapmaya kalkıyorlar. Bırakın her işi siz yapmayın. O işi iyi yapacak başka firmalarla çalışın. Siz kendi işinizde uzmanlaşın” dedi. Türkiye’de istihdamdan çok yetişmiş eleman sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Nafi Güral “Bir otel açıyorsunuz, çalışacak nitelikli, deneyimli, iyi eğitimli personel bulamıyorsunuz. Bu konuda eğitime çok önem verilmesi gerekiyor” diye sözlerini sürdürdü.
“KNOW-HOW (teknik bilgi) SATIN ALIN
Nafi Güral daha sonra yörenin yatırım potansiyeli hakkında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’dan bilgi aldı. Tuna, Milas’ın zeytini, balığı, balı ve pamuğuyla önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunu, ancak tarımsal ürünlerin yeterince değer bulamayışı nedeniyle sıkıntı yaşandığını anlattı. Daha sonra Milas yöresine yatırım yapmak için görüşlerini açıklayan Nafi Güral “Öncelikle bölgeyi iyi tanımak gerekir. Buranın varlığı ne, bunu belirlemek lazım. Sonra bu işi dünyada en iyi kimler yapıyor, bunu araştırıp onlardan bilgi almak gerekiyor. Yani çok iyi bir ‘know-how” (teknik bilgi) hizmeti almanız gerekiyor. Elbette bunun için biraz para harcamanız gerekecek… Burada çok iyi hayvancılık yapılabilir. Örneğin burası çok önemli bir organik tarım merkezi olabilir. Bu işi dünyada en iyi kim yapıyor? Hollandalılar, İsrailliler… Onlara gideceksiniz ve know-how satın alacaksınız” diye anlattı.
HİZMET SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK
Fabrika kurmanın riskli bir iş olduğunu belirten Nafi Güral “Fakat hizmet sektörünün önü açık. Hizmet sektörü hem istihdam sağlar, hem daha iyi gelir sağlar. Sanayiden önce bu bölgede hayvancılığı ve hizmet sektörünü geliştirmek gerekir. Bir de markalaşmak önemli. Örneğin burası organik tarımın merkezi olabilir. Ama hizmet sektörünün önü çok açık. Ancak hizmette kaliteyi getirmek önemli. Bunun için de iyi bir planlama yapmak gerekir. Herkes iyi planlama yapamaz. Bunu yapmak sizlere düşüyor. Planlama yapmak için de önce bilgi toplamak gerek” dedi.
MİTSO’da Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ve diğer oda yöneticileriyle Kütahya Porselen yöneticilerin söyleşisine daha sonra Milas Kaymakamı M.Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve CHP Muğla Milletvekili Adayı Tolga Çandar da bir süreliğine katıldılar. Konuklara MİTSO lokalinde sunulan yemeğin ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat ile uzun bir söyleşi yapan Kütahya Porselen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral insanların bilgilerini paylaşmaları gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu;
“Zekat vermek demek sadece malın bir miktarını vermek değildir. Bilginizi, bilmeyen insanlarla paylaşmalısınız. Onlara anlatmalısınız. Kullanılmayan bilgi hiçbir işe yaramaz. Bugün Ay ile Dünya arasındaki mesafeyi bir bilgisayara bakarak çok kolay öğrenebilirsini. Fakat bu gereksiz bir bilgidir. İnternete girip örneğin hayvancılığı nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.”
“BANA BİR ARMAĞAN VERECEKSENİZ ELEŞTİRİN”
MİTSO’daki söyleşisinde eleştirilmekten korkmamak gerektiğini söyleyen Kütahya Porselen A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral “Ben en çok eleştiriye önem veririm. Eleştirilmeyi severim. Övülmeyi herkes sever ama eleştirilmek daha önemlidir. Övülmek insanı rehavete sürükler. Gelişmeyi önler. Beni öven insanlara, siz bana bir armağan verecekseniz övmeyin, eleştirin, derim” dedi.