DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO, MİLAS ZEYTİNYAĞI İÇİN TARİŞ İLE EL ELE…

MİTSO, MİLAS ZEYTİNYAĞI İÇİN TARİŞ İLE EL ELE…
02.05.2017 09:26
0
A+
A-

*MİTSO, Milas zeytinyağının değerini bulması amacıyla TARİŞ’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

*MİTSO, TARİŞ’e Milas zeytinyağının tüketiciye daha kolay ulaşması için çevre yolunda satış yeri açılmasını önerdi.

Bir süre önce Milas ilçe sınırları içindeki memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına “Milas zeytinyağı” adıyla coğrafi işaret tescili alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret standartlarına uygun kaliteli zeytinyağı üretimin arttırılması ve Milas zeytinyağının tanıtımına önem verilmesi ve kaliteli zeytinyağının tüketiciye daha kolay ulaştırılabilmesi için yapılabilecekleri görüşmek amacıyla TARİŞ Milas Zeytinyağı Kooperatifini ziyaret etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı ve odanın Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu TARİŞ’i ziyaret ederek Milas zeytinyağı için yapılabilecekleri görüştüler. TARİŞ Milas Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen MİTSO yönetimi, Milas zeytinyağının kalitesinin korunması ve tanıtımının yapılması için önerilerini sundu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, odanın kısa bir süre önce Milas zeytinyağına coğrafi işaret aldığını hatırlatarak “Şimdi bize düşen bu kaliteyi korumak ve coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı üretmek. Bu nedenle Milas’taki en büyük zeytinyağı tesisine sahip olan TARİŞ’e çok önem veriyoruz. TARİŞ, üyelerini ve tesislerinde zeytinyağı sıktıran üreticileri, daha kaliteli zeytinyağı elde edebilmek için erken hasat ve soğuk sıkım için özendirebilir” dedi. Milas zeytinyağının tanıtımının da çok büyük bir önem taşıdığını anlatan Reşit Özer “Her yıl Milas’tan Bodrum’a geçen binlerce kişiye hitap edebilecek şekilde çevreyolu üzerinde bir satış yeri açılırsa Milas zeytinyağı tüketiciye daha kolay ulaşabilir” dedi.

MİTSO Yöneticilerinin yaptığı ziyaretten son derece memnun kaldıklarını belirten TARİŞ Milas Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, coğrafi işaret alınması nedeniyle de MİTSO’ya teşekkür etti. Kamil Gül “MİTSO coğrafi işaret alarak çok önemli bir iş başardı. Milas zeytinyağına coğrafi işaret gibi çok önemli bir unvan kazandırdığı için MİTSO’ya çok teşekkür ediyoruz. Tabii ki, bundan sonra bize düşen de kaliteli zeytinyağı üretmek için elimizden gelen gayreti göstermektir. Biz de üyelerimizi erken hasat ve soğuk sıkım konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Fakat sevinerek görüyoruz ki, artık bu yönde bir bilinç oluşuyor” dedi.

TARİŞ Milas Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas zeytinciliğinin gelişmesi için yapılmakta olan Zeytin Hasat Şenlikleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarlarına da dikkat çekerek “Bunlar da zeytinciliğimizin gelişmesi için çok önemli. Hem Zeytin Hasat Şenliğini, hem Tarım Fuarını bundan sonra da sürdürmemiz gerekir. Çünkü bunlar, üreticinin eğitilmesinde çok büyük önem taşıyor. Fuarlardan ve Hasat Şenliklerinden önce biz, soğuk sıkım yaptığımızda zeytinyağımızın dereye akıp gideceğini sanıyorduk. Oysa şimdi, soğuk sıkımın ne kadar önemli olduğunu bu fuarlar ve şenlikler sayesinde öğrendik” diye konuştu.