DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


EİTS TSO Turizm Komitesi olağanüstü toplantısı video konferansla yapıldı. “HER ÜLKE BU HASTALIĞI KENDİ İMKANLARI İLE BERTARAF EDECEK”

EİTS TSO Turizm Komitesi olağanüstü toplantısı video konferansla yapıldı.  “HER ÜLKE BU HASTALIĞI KENDİ İMKANLARI İLE BERTARAF EDECEK”
08.07.2020 16:25
0
A+
A-

*EİT TSO’nun video konferans yöntemiyle yapılan Turizm Komitesinin olağanüstü toplantısında konuşan TOBB Dış İlişkiler Komisyonunun Raportör Üyesi Reşit Özer “Bizler iş dünyası ile hükümetler arasında köprüyüz” dedi. 

Genel Sekreterliği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yürütülen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO)’nun Turizm Komitesinin Olağanüstü Toplantısı video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıda Türkiye’den TOBB’nin yanısıra İran, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Tacikistan ve Özbekistan temsilcileri de katıldılar. 

EİT TSO Turizm Komitesinin olağanüstü toplantısına TOBB’nin Dış İlişkiler Komisyonunun Raportör Üyesi, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de katılarak TOBB adına bir konuşma yaptı. Özer konuşmasında dünyada etkili olan salgın hastalık ortamında en uygun ve yapılabilir çalışma yönteminin elektronik ortamdaki toplantılar olduğunu belirterek şartlar düzelirse 14. Turizm Komite Toplantısının Türkiye’de yapılacağını ifade etti. “Dünyadaki salgın ortamında yaşananların küresel düzeyde işbirliği ve dayanışmaya olan ciddi ihtiyacı da gösterdiğini” ifade eden Reşit Özer bu dönemde Ticaret ve Sanayi Odalarına büyük sorumluluklar düştüğünü de belirtti. Özer daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Hükümetler ve iş dünyası bu süreçte Ticaret ve Sanayi Odalarının önemini bir kez daha keşfetmiş oldu. Bizler iş dünyası ile hükümetler arasında köprü görevi üstlenerek, sahadaki sıkıntıları en hızlı şekilde kamu idarelerine iletiyoruz. Türkiye’de Hükümetimizle sürekli irtibat halindeyiz ve Bakanlıklarla birlikte çalışıyoruz. Odalarımızdan, Borsalarımızdan sektörlerimizden ve firmalarımızdan, sıkıntıları ve önerileri topluyoruz. Bunları konu bazında tasnif ederek, çözüm önerilerimizle birlikte ilgili Bakanlara iletiyoruz. Hükümetimiz de bunları baz alarak çözümler geliştiriyor. Şu ana kadar pek çok önerimiz hayata geçti” 

Konuşmasında  salgınla mücadele konusunda da önerilerinin hayata geçtiğini anlatan Reşit Özer “Önerilerimizin hayata geçmesiyle çok şükür, bu hastalığın yayılması azaldı. Salgınla mücadele için başlatılan seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasakları son buldu. Birçok ülkeye uçak seferleri yeniden yapılmaya başlandı… Biz bu süreçte şunu gördük; Her ülke bu hastalığı kendi imkanları ile bertaraf edecek. Ama bilgi ve birikimimizi paylaşmamız lazım. Devletlerimiz dayanışma içinde. İş dünyamız da dayanışma içinde olmalı” dedi.  

Reşit Özer’in konuşmasının ardından Turizmden Sorumlu EİT Genel Sekreter Yardımcısı Jnados Asanov da bir konuşma yaparak sürdürülen turizm çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Toplantıya Turizmden sorumlu EİT Genel Sekreter Yardımcsı Jnados Asanov, EİT turizm çalışmaları hakkında bir değerlendirme yaptı.