DOLAR
32,9761
EURO
36,0388
ALTIN
2.581,53
BIST
11.064,85


STRESİN YARARLARI DA VAR…

STRESİN YARARLARI DA VAR…
13.11.2018 15:17
0
A+
A-

MİTSO’da düzenlenen “Stresle başa çıkma” ile “Etkili iletişim ve ikna yöntemleri” konulu eğitimlerde stresin insanların hayatta kalmasının temel nedeni olduğu belirtildi.

*ABİGEM’in eğitimcilerinden Psikolog Besim Ogelman’ın verdiği eğitimlerde stressiz bir hayatın mümkün olamayacağı belirtilirken stresin başarılı olmak için çok önemli olduğunu ifade eti.

*Psikolog Ogelman stresle başa çıkmak için mutlaka iyi uyunması, kahvaltı edilmesi ve yeteri kadar su içilmesi gerektiğini anlattı ve televizyon ve televizyondaki yerli dizilerin izlenmemesini önerdi.

 

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Stresle başa çıkma” ve “Etkili iletişim ve ikna yöntemleri” konulu eğitimler düzenlendi. ABİGEM eğitimcilerinden Psikolog Besim Ogelman tarafından verilen eğitimlerde stressiz bir hayatın mümkün olmadığı ve başarılı olmak için stresin çok önemli olduğu ifade edildi.

MİTSO toplantı salonunda ABİGEM eğitimcilerinden Psikolog Besim Ogelman tarafından verilen “Stresle başa çıkma” eğitiminde stresin başarı için olmazsa olmaz bir etken olduğu belirtildi. MİTSO üyeleri ve çalışanlarıyla halka açık olarak düzenlenen eğitimde Psikolog Besim Ogelman “Stres, insanın hayatta olmasının temel nedenidir. Eğer stres olmasaydı insanlar yaşayamazlar, kendilerini koruyamazlar ve ilerleyemezlerdi. Stres olmasaydı evler olmazdı, mimarlık olmazdı, silahlar olmazdı… Stres bizim için, hayatta olmazsa olmaz bir durumdur. Stressiz bir hayat mümkün değildir. Stres ve korku insanı motive eder. Korktuğumuz için kendimizi korumak amacıyla önlemler alırız. Başarılı olmak için kendi stresinizi kontrol etmeli, çevrenizdekileri motive etmelisiniz. Doğa bize stresi verdiyse mutlaka bir bildiği vardır” diye konuştu.

Yaşamlarında streslerini kontrol edemeyenlerin çocuklarının yaşamlarını kararttığını anlatan ve “Stres olmazsa başarılı olmamız mümkün değildir” diyen  Psikolog Besim Ogelman birini etkilemenin ancak stresle mümkün olabileceğini belirtti. Ogelman “Birini etkilemek mi istiyorsunuz? Öyleyse stresli olun. Stresli olunca adrenalin salgılarsınız. Adrenalin ses tellerinizi etkileyerek daha yumuşak, daha duygusal sesle konuşmanızı sağlar ve böylece karşınızdakini etkileyebilirsiniz” dedi.

Aşırı stresin etkilerini de anlatan Psikolog Besim Ogelman “Uzun süreli stresli olmak vücudun kaynaklarının tüketerek sizi imha eder” dedi. Stresin bir yararının da zevk ve mutluluk hormonu olan,  keyif almayı sağlayan, depresyonu engelleyen endorfin hormonunun salgılanmasına neden olur” dedi.

Stresin yararlarını “Motivasyunu arttırır. Uyanıklığı ve canlılığı sağlar. Yüksek bir enerji hissi verir. Detaylara dikkat edilmesini sağlar. Heyecan ve umut hissi verir. Kendinize güveni arttırır. Amaç ve hedefe ulaşmayı sağlar” diye anlatan Psikolog Besim Ogelman aşırı strese karşı günlük yaşamda yapılması gerekenleri de şu şekilde sıraladı: “Mutlaka ailenizle sakin ve huzurlu bir kahvaltı yapın. Beslenmenize dikkat edin ve susayınca yeteri kadar su için. Düzenli uyuyun. ‘Hayır’ demeyi öğrenin. İyimser arkadaşlar edinin, kötümser arkadaşlarınızdan uzaklaşın. Egzersiz yapın, her gün düzenli yürüyüşler yapın. Sizi eğlendirecek kitaplar okuyun. Değişik yerler gezin. Az televizyon izleyin ve hatta yerli dizileri hiç izlemeyin”.