DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


Ertuğrul Günay’dan bu yana bir ilk… KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY MİLAS’TA…

Ertuğrul Günay’dan bu yana bir ilk… KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY MİLAS’TA…
13.03.2019 16:09
0
A+
A-

*Ertuğrul Günay’dan sonra ilk kez bir Kültür ve Turizm Bakanı Milas’ı ziyaret etti.

*Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”nde yer alan Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarını gezdi.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a üzerinde Hekatomnos lahitinin fotoğrafı olan bir tabak ile odanın PTT’ye özel olarak bastırttığı Hekatomnos’lu posta pullarından armağan etti.

            Milas, Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığından bu yana ilk kez bir Kültür ve Turizm Bakanını konuk etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milas’a gelerek Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ile Hekatomnos Anıtmezarını, Baltalı Kapı, Çöllüoğlu Hanı ve Milas arastasını gezdi.

            Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan ile Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, partinin Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak ve oda başkanları ile bazı muhtarlar tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milas’ın bazı tarihi ve turistik yerlerini gezdi. “Arkeolojide 100 yılın buluşu” olarak nitelendirilen ve UNESCO tarafından “Dünya Geçici Miras Listesi“ne alınan Uzunyuva Arkeolojik Sit Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı’nı gezen ve lahit odasına inen Kültür ve Turizm Bakanı’na burada, alanın kazı ekibinden Prof. Dr. Adnan Diler tarafından bilgi verildi. Daha sonra Uzunyuva alanındaki Milas Halı Müzesini de gezen Bakan Mehmet Nuri Ersoy’ya müzedeki halılar hakkında Müze Müdürü Gülnaz Savran tarafından bilgi sunuldu. Ardından beraberindekilerle birlikte Baltalı Kapı’ya geçen Bakan Ersoy’a Baltalı Kapı’yı Euromos Kazısı Başkanı Doç. Dr. Abuzer Kızıl anlattı. Tarihi Çöllüoğlu Hanı ile Milas arastasını da gezen Bakan Ersoy daha sonra Milas’tan ayrıldı.

            Ziyaret sırasında Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Reşit Özer, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a üzerinde Hekatomnos lahitinin fotoğrafı olan özel yapılmış bir porselen anı tabağı ile MİTSO’nun PTT’ye özel olarak bastırtmış olduğu Hekatomnos fotoğraflı posta pullarından armağan etti.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’a yıllardır bir kültür ve turizm bakanının gelmediğini belirterek “Biz ısrarla sayın Kültür ve Turizm Bakanının Milas’ı ziyaret etmesi için davette bulunuyorduk. Çünkü kültür turizmine kazandırılmasını istediğimiz Milas’ta yapılmasını beklediğimiz pek çok iş var. Sonunda talebimiz karşılığını buldu ve Sayın Bakan ilçemizi ziyaret etti. Milas ile ilgili yapılmasını beklediğimiz konuları sayın Bakana anlatma fırsatı bulduk. Özellikle Uzunyuva ve Hekatomnos Anıtmezarı ile ilgili beklentilerimiz vardı. Milas’ta kültür turizmini geliştirmek istiyorsak buranın bir an önce eksiksiz bir şekilde, tam olarak ziyaret açılması gerekiyor. Bunları kısa süre içinde de olsan sayın Bakana iletme fırsatı bulduk” dedi.